Dom Uphagena w Gdańsku

Dom Uphagena
Udostępnij!
5/5 (ocen: 4)

W sercu malowniczego Gdańska, przy ulicy Długiej 12, stoi zabytkowy Dom Uphagena, który przenosi swoich gości w niezwykłą podróż do przeszłości. To jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie, kamienica mieszczańska z XVIII wieku, dostępna do zwiedzania.

Pierwszy właściciel Domu Uphagena, od którego pochodzi jej nazwa wiele uwagi poświęcał urządzeniu domu, a jego dobry gust możemy podziwiać po dziś dzień, zwiedzając wnętrza budynku samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika po Gdańsku, który pokaże Państwu Dom i opowie jego historię oraz ciekawostki związane z tym miejscem.

Historia Domu Uphagena

Najstarsze informacje o budynku, prawdopodobnie drewnianym, pochodzą z 1357 roku. W XV wieku budynek w tym miejscu był już murowany, a jego fasadę przebudowano w wieku XVI.

W roku 1775 kamienicę nabył Johann Uphagen – miłośnik nauk, historyk, bogaty gdański kupiec i rajca. Zlecił on mistrzowi budowlanemu Johannimowi Beniaminowi Dreyerowi przebudowę i modernizację budynku.

Johann Uphagen i jego żona Abigail wprowadzili się do nowego domu 16 października 1779 roku. Jednak prace przy wykańczaniu wnętrz trwały jeszcze na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat. Przy budynku znajdowały się także inne konstrukcje, tworząc zespół zabudowań wokół wewnętrznego podwórza.

Fasada kamienicy, po przebudowie zleconej przez Uphagena, miała charakter rokokowy z herbem rodziny Uphagenów, wyróżniała się rokokowym szczytem. Przed fasadą umieszczono przedproże z kamienną balustradą. Fasada ta przetrwała do marca 1945 roku, a po wojnie, w 1953 roku, została odbudowana, zachowując dawny wygląd z wykorzystaniem odnalezionych fragmentów oryginalnej kamieniarki​.

Obecnie, Dom Uphagena jest rekonstrukcją kamienicy kupieckiej z XVIII wieku i mieści muzeum, będące oddziałem lokalnego Muzeum Gdańska. Kamienica ta jest jedną z niewielu kamienic kupieckich z XVIII wieku w Europie, które są otwarte dla publiczności​. Przypomina o dawnej świetności Gdańska. Dziś jest to jedyny taki dom, w którym można zobaczyć wystrój i wyposażenie typowe dla końca XVIII wieku​​. Warto się tu wybrać w trakcie spaceru po Głównym Mieście w Gdańsku.

Dom Uphagena i jego wnętrza

Wiśniowa fasada Domu Uphagena kryje wnętrza, w których poczujemy atmosferę sprzed ponad dwóch stuleci.

Obecnie, Dom Uphagena mieści jedno z najpiękniejszych muzeów w Gdańsku, które jako jedyne w tym mieście udostępnia szereg pomieszczeń pieczołowicie odtworzonej kamienicy mieszczańskiej z XVIII wieku. Można dzięki temu zobaczyć, jak żył bogaty patrycjusz w tamtych czasach.

Efektowne drzwi, które otoczone zostały okazałym kamiennym portalem, prowadzą odwiedzających do wysokiej sieni. Ściany i sufit w owym pomieszczeniu pokryte są sztukateriami. Obok sieni mieścił się kupiecki kantor, który obecnie zaadaptowany został na sklepik muzealny. Kiedy wejdziemy na antresolę możemy zajrzeć do herbaciarni, czyli niewielkiego saloniku, którego ściany zdobią sceny o chińskiej tematyce.

Pierwsze piętro zajmuje salon, który jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem. Z jego trzech wysokich okien rozpościera się widok na ulice Długą.  Ściany w salonie pokryto bordową tkaniną oraz białą niską boazerią z płycinami przedstawiającymi antyczne budowle.

Inne pomieszczenia, takie jak jadalnia czy saloniki w oficynie bocznej, również zdobią boazerie z różnymi motywami, m.in. mitologicznymi, antycznymi czy też naturalistycznymi.

Odwiedzając Dom Uphagena w Gdańsku, można podziwiać oryginalne wyposażenie wnętrz z epoki, które zostały pieczołowicie zachowane. Eksponaty te opowiadają historię codziennego życia mieszkańców Gdańska w tamtych czasach. Unikatowe meble, zastawy stołowe oraz dzieła sztuki to tylko nieliczne eksponaty z bogatej kolekcji, która czeka na odkrycie.

Zwiedzanie w Domu Uphagena

Dom Uphagena, będący obecnie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. W ramach programu Muzeum Gdańska organizowane są różne wydarzenia, takie jak warsztaty artystyczne, spotkania autorskie czy wykłady historyczne.

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Gdańska mogą poprzez wizytę tutaj doświadczyć bogatej historii miasta i życia mieszczańskiego XVIII wieku, a także uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, które łączą przeszłość z teraźniejszością.

Wizyta w Domu Uphagena to nie tylko lekcja historii, ale także szansa na zobaczenie, jak wyglądało życie w przeszłości. To miejsce, które pozwala nam na chwilę zatrzymać się w zgiełku codzienności i przenieść się w inny, niezwykły świat. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, czy po prostu szukasz unikatowych atrakcji w Gdańsku, Dom Uphagena z pewnością zasługuje na miejsce na Twojej liście miejsc do odwiedzenia.

Zapraszamy do skorzystania z usług przewodnika po Gdańsku, który pokaże Państwu Dom Uphagena i opowie jego historię oraz ciekawostki związane z tym miejscem.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top