Gdynia (Orłowo) – klif, plaża i molo – fotorelacja

Gdynia Orłowo
Udostępnij!
5/5 (ocen: 15)

Nadmorska dzielnica Gdyni – Orłowo – uważana jest za jedną z najładniejszych w całym Trójmieście. Gdynia Orłowo to szczególnie urokliwa i atrakcyjna część miasta, na której znajduje się okazały klif, piękna plaża i cudowne molo. Turyści doceniają również inne jej atrakcje, takie jak przystań morska dla rybaków, targ rybny czy promenada. Zapraszamy na fotorelację z wycieczki do Orłowa.

Dzielnica Gdynia Orłowo ma charakter małego miasteczka z urokliwymi domkami oraz przedwojennymi willami w klimacie dawnych uzdrowisk. Otoczona jest w większości lasami i położona wzdłuż przepięknej spokojnej plaży na końcu której góruje okazały klif. Na uwagę zasługuje również śliczne, pomalowane na biało molo i przylegająca do plaży promenada. W Orłowie znajduje się również ujście rzeki Kacza. Jednak pierwsze co rzuca się w oczy, po dotarciu do tego miejsca, to otaczająca nas ze wszech stron zieleń.

Klif w Orłowie – „Orla Głowa”

Jedną z głównych atrakcji Orłowa jest Klif. Często możemy zobaczyć go na pocztówkach z tego miejsca. Dotrzemy do niego idąc od molo po plaży w kierunku zachodnim. Klif w Orłowie często nazywany jest Orlą Głową, ale możemy również spotkać się z innymi nazwami, takimi jak Klif w Redłowie czy Cypel Orłowski.

Klif stanowi stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej i znajduje się na końcu orłowskiej plaży. Rozciąga się na długość 650 metrów i wznosi się około 40 metrów ponad wody Zatoki Gdańskiej. Klif porośnięty jest u góry lasem i rzadką roślinnością. U jego podnóża znajduje się z kolei wąska kamienisto – piaszczysta plaża. W wyniku nieustannej aktywności wód morskich, które regularnie podmywają warstwy ziemi klifu, często dochodzi do jego osunięć.

Będąc na miejscu, warto udać się na spacer i obejść go na około. Na klif prowadzi żółty szlak pieszy, którym przechodzimy również przez rezerwat przyrody Kępa Redłowska. 

Jako ciekawostkę można dodać, że zjawiskowy Cypel Orłowski, dzięki swojej popularności wystąpił w wielu polskich produkcjach telewizyjnych. Klif możemy ujrzeć w takich filmach jak „Trójkąt Bermudzki”, „VIP” czy „Sztos”. Również wiele seriali nagrywanych było w jego pobliżu. Do najbardziej znanych należą: „07 zgłoś się”, „Kryminalni” czy „Rodzinka.pl”. Na pewno jeszcze wiele innych produkcji w przyszłości, nagrywanych będzie w pobliżu orłowskiego klifu.

Plaża w Orłowie

Przede wszystkim, to co sprawia, że decydujemy się na odpoczynek w Orłowie to plaża. Piaszczysta plaża, nad brzegiem morskim w Gdyni, to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu. Zazwyczaj bywa na niej zdecydowanie luźniej niż w innych częściach Trójmiasta. Łatwiej tu o miejsce na ręcznik, a i kąpiel w morzu bywa dzięki temu przyjemniejsza.

Dodatkowym atutem plaży w Orłowie jest widok na otaczającą nas zieleń i znajdujący się na jej skraju wspomniany wcześniej klif. Taka sceneria stanowi świetne miejsce do sesji zdjęciowych, dlatego często można spotkać tu turystów, którzy przyjechali właściwie tylko w tym celu.

Bezpośrednio przy plaży znajduje się tawerna, w której można zjeść smaczny obiad, podziwiając jednocześnie błękit morza. Oprócz tego warto skorzystać z okazji, by zakupić pyszne ryby prosto od rybaków, gdyż mamy możliwość odwiedzić tu kilka niewielkich sklepików, które oferują świeże ryby (z tzw. „targu rybnego”).

Molo w Orłowie

Molo w Orłowie znajduje się na końcu ulicy Orłowskiej. Wybudowane zostało w 1934 roku i początkowo miało długość 430 metrów. Jednak w 1949 roku podczas sztormu, ponad połowa konstrukcji została zniszczona przez siły natury. Szybko zdecydowano się odbudować molo, choć znacznie zmniejszono jego długość.

Obecnie molo w Orłowie liczy sobie 180 metrów i wciąż cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Gdynię. Drewniane, pomalowane na biało molo przykuwa uwagę i zachęca do spacerowania po nim. Z jego końca rozciąga się piękna panorama na Klif Orłowski, a w oddali można zobaczyć sąsiednie molo w Sopocie oraz żurawie Gdańska. Przy samym wejściu na molo znajduje się ławeczka upamiętniająca Antoniego Suchanka, znanego polskiego malarza specjalizującego się w malowaniu krajobrazów morskich.

Podczas remontu 2006 i 2007 roku umieszczono tu stylowe lampy oraz nowe ławki, z których bardzo chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Molo stało się doskonałym miejscem do podziwiania urokliwych wschodów słońca, które wyłaniają się spod powierzchni Bałtyku. Co najważniejsze, wstęp na molo jest bezpłatny.

Przystań morska w Gdyni

Dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku Gdynia Orłowo zaczęło rozwijać się turystycznie. Pojawiały się pierwsze pensjonaty i liczne kwatery. Początkowo była to jednak mała osada rybacka, na której do dziś znajduje się przystań morska.

Spacerując brzegiem morza, w dalszym ciągu możemy zobaczyć wyciągnięte na brzeg plaży kutry rybackie. Natomiast rozciągnięte na palach sieci, zielone łodzie i liny rzucone na piasek tylko nadają temu miejscu dodatkowy urok.

Orłowska promenada nad brzegiem morza

Nad brzegiem morskim w Gdyni, wzdłuż plaży, biegnie promenada królowej Marysieńki. Jej nazwa pochodzi od imienia żony Jana III Sobieskiego – który był właścicielem pobliskiego pałacu w Kolibkach.

Elegancki bulwar to doskonałe miejsce na rodzinne spacery. W pobliżu znajduje się plac zabaw dla dzieci, restauracje czy molo. Na bulwarze zobaczymy także makietę nieistniejącego już kościoła św. Józefa w Gdyni Orłowie, którego budynek został rozebrany przez Niemców podczas II wojny światowej.

Z tego miejsca możemy przejść wzdłuż plaży do samego Sopotu. Dystans, który mamy do pokonania to 4 kilometry, dlatego warto to wziąć to pod uwagę, wybierając się na spacer np. z dziećmi.

zobacz także: Grodzisko w Sopocie — Wirtualny spacer po skansenie archeologicznym

Gdynia Orłowo – jak dojechać?

Jeśli chcemy udać się do urokliwej dzielnicy Gdynia Orłowo, najlepiej skierować się na ulicę Orłowską. Stamtąd jest już tylko kilkaset metrów do plaży. Samochód możemy zostawić na płatnym parkingu. Osoby, korzystające z komunikacji miejskiej, mogą dojechać autobusem z przystanku Orłowska 01, który znajduje się przy ulicy Aleja Zwycięstwa.

Inne atrakcje w Orłowie

Jeden z najurokliwszych budynków w tej dzielnicy Gdyni jest mały domek Żeromskiego z uroczym gankiem pokrytym bluszczem. Przed wybuchem II wojny światowej Orłowo było znane jako uzdrowisko, a jeden z najbardziej znanych kuracjuszy, Stefan Żeromski, spędzał tu wiosnę i lato 1920 roku wraz z rodziną. W dzisiejszych czasach w miejscu, gdzie mieszkał pisarz, znajduje się urocza kawiarnia. Wnętrze domku jest miejscem licznych wystaw artystycznych. W środku możemy znaleźć wiele ciekawostek i pamiątek związanych z poetą. Wejście jest bezpłatne.

Jeśli chcemy podziwiać malownicze krajobrazy, możemy odwiedzić wieżę widokową w Kolibkach. To popularna atrakcja, którą można znaleźć niedaleko odwiedzanej dzielnicy i z której z pewnością przywieziemy wiele wspaniałych zdjęć. Dodatkowo w jej pobliżu znajduje się olbrzymi Adventure Park, w którym wraz z całą rodziną możemy spróbować swoich sił w sportach pełnych adrenaliny. Warto udać się również na wycieczkę po Trójmieście i zwiedzić także Gdańsk czy Sopot. Życzymy wszystkim miłego pobytu w tym cudownym miejscu.

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top