Gradowa Góra w Gdańsku – zwiedzamy punkt widokowy z niezwykłą historią

Gradowa Schultz 1864
Udostępnij!
5/5 (ocen: 9)

Jednym z pierwszych miejsc, które może zobaczyć każdy przybywający do Gdańska pociągiem, jest Gradowa Góra. Wznosi się wysoko nad budynkami dworcowymi, po drugiej stronie w stosunku do Głównego Miasta.

Współcześnie większość turystów odwiedza to miejsce, aby zgłębić wiedzę w Centrum Hevelianum. Jednak znajdująca się w Gdańsku Gradowa Góra kryje w sobie znacznie więcej. To sięgające na wysokość 46 m n.p.m. wzniesienie przepełnione jest opowieściami z przeszłości, które warto zgłębić.

Jak dojść do Gradowej Góry?

Idąc na jej szczyt od strony Dworca Głównego zaczynamy podróż w przeszłość od szczególnego cmentarza. U stóp Gradowej Góry mieści się Cmentarz – Pomnik Nieistniejących Cmentarzy, czyli miejsce upamiętniające te wszystkie nekropolie, których już dziś nie ma, ale na których miejscu wciąż pod ziemią znajdują się szkielety dawnych mieszkańców miasta. Następnie udajemy się ścieżką do góry, gdzie znajdują się m.in. fortyfikacje.

Historia Góry Gradowej – najdawniejsze dzieje

Najstarsza znana informacja na temat tego miejsca pochodzi z 1385 toku. Wówczas nazywała się „Górą Gajową”, z niemieckiego Hagensberg. Należała do majątku zakonu krzyżackiego, ale od najdawniejszych czasów kronikarze i historycy gdańscy wskazywali, że to właśnie w tym miejscu znajdował się najstarszy gród gdański. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tym miejscu rozpoczęła się historia Gdańska. Pod koniec XVI wieku odnaleziono w tym miejscu ślady dawnej osady. Znaleziono monety datowane na IX – X wiek, a także ślady pochówków, w tym urny twarzowe. Od XVI wieku miejsce to zaczęło być nazywane Górą Gradową – Hagelsberg.

Zwiedzanie Gdańska z Przewodnikiem - Logo Suerte

Wybierasz się do Gdańska?
Zadzwoń i umów się na…

zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem

Fort wojskowy na Górze Gradowej w Gdańsku

W epoce nowożytnej Gdańsk był wielokrotnie atakowany. Wzniesione w latach 1655 – 1668 bastiony zaprojektowane przez Jerzego Strakowskiego wzmocniły tę linię miasta. Podczas ataków wojsk napoleońskich w 1807 roku zrozumiano jednak, że miasto potrzebuje mocniejszej obrony. W 1811 roku wzniesiono w tym miejscu tzw. Redutę Napoleońską. Na Gradowej Górze w XIX wieku były koszary dla wschodniopruskiego batalionu pionierów, a później szkoła wojenna. Swoją siedzibę miały też bractwa strzeleckie (już od XVI wieku).

W 1913 roku na szczycie wybudowano gmach gdańskiej głównej radiostacji garnizonowej. Kiedy obszar ten poddano po I wojnie światowej demilitaryzacji, radiostację przekazano w ręce cywilne, wzniesiono maszty dla lokalnej gdańskiej rozgłośni radiowe, a część umocnień rozebrano. Według projektów zagospodarowania odtąd miał być tu park i siedziba bractw studenckich. Jednak wybuch drugiej wojny światowej ponownie zmienił losy tego miejsca. W 1942 roku na Gradowej Górze postawiono działa, zbudowano schrony, a w te sposób przystosowano do zadań obrony przeciwlotniczej.

Góra Gradowa po 1945

W okresie powojennym siedzibę miała tu Milicja Obywatelska. W czerwcu 1945 roku władze radzieckie przekazały wojskową radiostację z Grodziska Polskiemu Radiu.

Od lat siedemdziesiątych XX wieku zaczęły w tym miejscu rozkwitać inicjatywy kulturalnej tak jest do dziś. W 2000 roku stanął tam Krzyż Dwutysiąclecia Chrześcijaństwa i Tysiąclecia Gdańska, który jest widoczny z wielu okolicznych terenów.

Kiedy najlepiej odwiedzić Gradową Górę?

Punkt widokowy jest dostępny przez cały rok. Jednak warto zwrócić uwagę na pogodę. Jeśli planujemy podczas zwiedzania Gdańska, odwiedzenie Centrum Hevelianum, nie ma to tak dużego znaczenia. Natomiast wybranie się na Gradową Górę przy bezchmurnym niebie gwarantuje możliwość podziwiania przepięknej panoramy. Przed przybyciem do Gdańska warto sprawdzić czy w tym miejscu nie ma jakiegoś ciekawego wydarzenia. Od XVI wieku odbywają się tu uroczystości, turnieje. Często można też spotkać grupy rekonstruktorów historycznych.

zobacz także: Ulica Mariacka w Gdańsku
zobacz także: Przewodnik po Gdańsku
zobacz także: Grodzisko w Sopocie — Wirtualny spacer po skansenie archeologicznym

Góra Gradowa w Gdańsk
Góra Gradowa w Gdańsku – widok na Krzyż Dwutysiąclecia Chrześcijaństwa i Tysiąclecia Gdańska
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top