Grodzisko w Sopocie — Wirtualny spacer po skansenie archeologicznym

Sopot Muzeum Skansen Grodzisko - Panel okna wirtualnego spaceru z widokiem na palisadę
Udostępnij!
5/5 (ocen: 11)

Zapraszamy na wirtualny spacer po Grodzisku w Sopocie, jednym z najstarszych zabytków archeologicznych w mieście. Sopockie Grodzisko to urokliwy skansen stanowiący jednoczenie Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Znajdujące się przy ulicy Haffnera 63, archeologiczne Grodzisko to pozostałość po dawnej (istniejącej w okresie od XIII-X wieku) osadzie obronnej. Podczas wirtualnego spaceru po terenie sopockiego skansenu archeologicznego, odwiedzimy dawne chaty, pomieszczenia i bramy. Po przeprowadzonych przez archeologów badaniach wzniesiono je dokładnie w miejscach, w których znajdowały się w przeszłości. W trakcie zwiedzania zobaczymy również częściowo zrekonstruowane drewniane ogrodzenie grodu tzw. palisada. Dodatkowo będziemy mogli odwiedzić (także online) pawilon wystawienniczo-edukacyjny zlokalizowany przy Grodzisku w Sopocie.

Sopot – Grodzisko – wirtualne zwiedzanie skansenu

Zrekonstruowana dawna osada obronna położona jest na szczycie zalesionego wzgórza, znajdującego się w odległości 400 metrów od morskiego brzegu. To swoiste muzeum mające status skansenu archeologicznego. Podczas wirtualnego spaceru po Grodzisku będziemy mogli nie tylko wejść do osady, ale również zobaczyć jak wyglądają znajdujące się tam chaty od wewnątrz.

Zwiedzamy online pawilon wystawienniczy przy Grodzisku (Sopot) – Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

W pawilonie wystawienniczym znajduje się wystawa stała pt. „Najstarsze dzieje Sopotu” którą również możemy odwiedzić podczas wirtualnego spaceru. Ekspozycja prezentuje najstarsze zabytki archeologiczne miasta. W tym także i te pozyskane bezpośrednio podczas prac archeologicznych wykonywanych na terenie Grodziska. Wystawa szczegółowo opisuje historię znajdującej się nieopodal dawnej osady obronnej (grodu) oraz pradzieje południowej strefy obszaru Morza Bałtyckiego.

zobacz także: Legenda: Lwy z Gdańskiego Ratusza

Zapraszamy na wirtualny spacer po skansenie archeologicznym – Grodzisko w Sopocie

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top