Warszawski Bazyliszek nad wejściem do restauracji - lewy profil
Kultura,  Podróże,  Warszawa,  Zwiedzanie

Legenda o Bazyliszku – Legendy Warszawskie

Udostępnij!

Powiadają, że w Warszawie, przy ul. Krzywe Koło, w bardzo odległych czasach, ludzie zamieniali się w kamień. Skąd taka teoria? Co było przyczyną? Czy istnieje jakiś ślad potwierdzający te pogłoski?

Warszawski Bazyliszek - historia potwora z piwnicy.

W dawnych czasach w Warszawie nieopodal rynku Starego Miasta przy ul. Krzywe Koło, w piwnicach starej zrujnowanej kamienicy żył przerażający potwór, którego zwano Bazyliszkiem. Swym wyglądem przypominał smoka, z wielkim tułowiem, ogonem jak kolczasty wąż, skrzydłami jak nietoperz oraz głową koguta. 

Logo firmy SUERTE

Zrzeszamy licencjonowanych przewodników miejskich z całej Polski.

Szukasz przewodnika po Warszawie?

Zapraszamy do kontaktu!

Co tam robił? Pilnował wielkich skarbów ukrytych niegdyś w zniszczonej kamienicy, nie dopuszczając nikogo, kto wpadł na pomysł aby uszczknąć choćby jednego dukata, Bazyliszek bowiem potrafił zabijać wzrokiem – w kogo oczy spojrzał, tego zamieniał w kamień. 

Wielu dzielnych rycerzy próbowało pokonać jaszczura, ale żaden nie był wstanie wygrać z potworem. Bazyliszek kolejnych śmiałków zamieniał w posągi które stały w piwnicy potwora w charakterze galerii rzeźby średniowiecznej.

Kto i jak pokonał warszawskiego bazyliszka?

Pewnego dnia biedny jak mysz kościelna szewczyk, stracił pracę w warsztacie i postanowił, że zdobędzie skarb, którego strzegł Bazyliszek. Dzielny szewczyk zabrał się do zadania mądrzej niż jego poprzednicy. W jaki sposób? Schodząc do piwnicy zabrał ze sobą wielkie lustro, którym się osłaniał. Gdy za zakrętem korytarza rozległ się ryk Bazyliszka, wściekłego, że znowu ktoś mu zakłóca spokój, szewczyk wysunął zza rogu lustro tak, aby potwór mógł się w nim przejrzeć. Bazyliszek spojrzał w lustro i skamieniał widząc własne odbicie w szklanej tafli. Szewczyk pokonał przeciwnika i zdobył ogromne skarby.

Nie jest dokładnie wiadomo, piwnicę której z kamienic zamieszkiwał Bazyliszek, wiadomo natomiast, że jego podobiznę możemy zobaczyć nad wejściem do restauracji „Bazyliszek” na Starym Mieście w Warszawie. Obrazki przedstawiające tą historię znajdują się także wysoko na fasadzie kamienicy przy rynku, jeśli nie uda wam się ich odnaleźć w trakcie spaceru po Starym Mieście nasi warszawscy przewodnicy chętnie w tym pomogą i pokażą, gdzie należy ich szukać.

Chcesz być na bieżąco zasubskrybuj nasz newsletter: