Pułtusk – Krzysztof Klenczon i Wiktor Gomulicki – znani i lubiani

Dom w którym mieszkał Wiktor Gomulicki - jasny budynek z czerwonym dachem i czerwoną dachówką, obok drzewo
Udostępnij!
5/5 (ocen: 5)

Z Pułtuskiem związanych jest dwoje bardzo zasłużonych osób – Krzysztof Klenczon i Wiktor Gomulicki – znani, lubiani i cenieni artyści.

W trakcie opisywania Pułtuska, nie sposób pominąć osoby Krzysztofa Klenczona – legendarnego kompozytora, wokalisty i gitarzysty, urodzonego właśnie w tym mieści. Inną znaną osobą która tu dorastała był Wiktora Gomulickiego – pisarza i poety, który spędził w mieście kilka lat swojego życia, opisując je w jednej ze swoich książek. Zainteresowanych historią obu artystów zapraszamy na wycieczkę i zwiedzanie Pułtuska.

Krzysztof Klenczon w Pułtusku

Pułtusk to ciche i spokojne miasto położone nad rzeką Narew. To właśnie tu urodziła się Krzysztof Klenczon – muzyk, który skomponował największe przeboje zespołu „Czerwone Gitary”, znane i śpiewane w całej Polsce. Kompozytor muzyki to utworów „Historia jednej znajomości” czy „Kwiaty we Włosach”. Niektórzy twierdzą że był polskim Johnem Lennonem. Klenczon przyszedł na świat 14 stycznia 1942 roku. Jego rodzina mieszkała tu ponad rok. W 1944 roku, kiedy nadeszli Sowieci, bliscy artysty uciekli na wieś, następnie do Ostrołęki. W późniejszych latach osiedlili się w Szczytnie. Po maturze Krzysztof Klenczon wyjechał na studia do Gdańska. W roku 1973 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zmarł 7 kwietnia 1981 roku w wieku 39 lat.

Festiwal i ławeczka Krzysztofa Klenczona w Pułtusku

W czasie zwiedzania miasta, natknąć się możemy na kilka pamiątek poświęconych obecności Krzysztofa Klenczona w Pułtuska. W jednej z ulic odchodzących od rynku, zobaczyć możemy tablicę upamiętniającą artystę. Odsłonięta została w 2014 roku. W uroczystości odsłonięcia udział wzięła żona kompozytora Alicja Klenczon Corona wspólnie z córką, jej mężem i wnukami. Od 2013 roku odbywa się w Pułtusku festiwal im. Krzysztofa Klenczona, polskiego kompozytora największych przebojów Czerwonych Gitar. Cykliczna impreza organizowana w mieście z początkiem każdego lata. To właśnie podczas jednego z tych festiwali, 30 czerwca 2017 roku odsłonięta została Ławeczka Krzysztofa Klenczona, która po wciśnięciu guziczka z prawej strony gra utwory kompozytora. Zapraszamy państwa do odwiedzenia Pułtuska podczas jednego z festiwali, które odbywają się co rok w czerwcu.

Ławeczka stoi na skraju rynku, od strony zamku, niedaleko kaplicy św. Marii Magdaleny. Nie sposób jej przegapić. Znajduje się na niej rzeźba artysty, który z założoną nogą na nogę gra na gitarze. Autorem projektu jest pochodzący ze Świdnicy architekt – Aleksander Mazij, natomiast wykonawcą rzeźby jest wrocławski artysta – Grzegorz Łagowski. 

Wiktor Gomulicki w Pułtusku

Z Pułtuskiem związany był także Wiktor Gomulicki – pisarz i poeta, spędził w mieście 10 lat, co zostało upamiętnione w roku 1980, poprzez umieszczenie, na domu w którym mieszkał, pamiątkowej tablicy. Wiktor Gomulicki urodził się w roku 1848 w Ostrołęce. Wraz z rodzicami przeniósł się do Pułtuska, ponieważ jego starszy brat musiał rozpocząć edukację w szkole średniej, a w Ostrołęce takiej nie było. W niedługim czasie sam Wiktor poszedł do szkoły, dzisiejszego liceum im. Piotra Skargi.

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku

Swoje przeżycia z edukacji w pułtuskiej szkole spisał w książce „Wspomnienia niebieskiego mundurka”, poświęconej przyjacielowi ze szkoły – Bronisławowi Dembowskiemu. Autor występuję w książce pod postacią Witolda Sprężyckiego, natomiast Pułtusk przedstawiony jest w niej, jako miasto P.

Pułtusk to zdecydowanie ciekawe miasto. Zarówno miłośnicy wypraw turystycznych, historii i pięknych zabytków, jak i fani długich spacerów w otoczeniu przepięknej przyrody znajdą tutaj coś dla siebie. Zapraszamy na zorganizowane jednodniowe wycieczki z Warszawy z naszym biurem.
Zobacz także kolejne nasze artykuły o Pułtusku:

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top