Dom w którym mieszkał Wiktor Gomulicki
Podróże,  Pułtusk

Pułtusk – znani i lubiani | część 4

Udostępnij!

Na zakończenie naszej wycieczki po Pułtusku, chcemy zwrócić uwagę, na inne znane postacie związane z miastem. W trakcie zwiedzania nie sposób pominąć osoby Krzysztofa Klenczona – legendarnego kompozytora, wokalisty i gitarzysty, urodzonego właśnie w Pułtusku a także Wiktora Gomulickiego – pisarza i poety, który spędził w mieście kilka lat swojego życia, opisując je w jednej ze swoich książek.

Krzysztof Klenczon – muzyk, który skomponował największe przeboje zespołu „Czerwone Gitary”, znane i śpiewane w całej Polsce, przyszedł na świat 14 stycznia 1942 r. w Pułtusku. Jego rodzina mieszkała tu ponad rok. W 1944 roku, kiedy nadeszli Sowieci, bliscy artysty uciekli na wieś, następnie do Ostrołęki. W późniejszych latach osiedlili się w Szczytnie. Po maturze Krzysztof Klenczon wyjechał na studia do Gdańska. W roku 1973 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zmarł 7 kwietnia 1981 roku w wieku 39 lat.

W czasie zwiedzania Pułtuska, w jednej z ulic odchodzących od rynku, zobaczyć możemy tablicę upamiętniającą artystę. Odsłonięta została w 2014 roku. W uroczystości odsłonięcia udział wzięła żona kompozytora Alicja Klenczon Corona wspólnie z córką, jej mężem i wnukami. Od roku 2013 w mieście odbywa się coroczny festiwal im. Krzysztofa Klenczona. To właśnie podczas jednego z tych festiwali, 30 czerwca 2017 roku odsłonięta została Ławeczka Krzysztofa Klenczona, która po wciśnięciu guziczka z prawej strony gra utwory kompozytora. Ławeczka stoi na skraju rynku, od strony zamku, niedaleko kaplicy św. Marii Magdaleny, znajduje się na niej rzeźba artysty, który z założoną nogą na nogę gra na gitarze. Autorem projektu jest pochodzący ze Świdnicy architekt – Aleksander Mazij, natomiast wykonawcą rzeźby jest wrocławski artysta – Grzegorz Łagowski.

Z Pułtuskiem związany był także Wiktor Gomulicki – pisarz i poeta, spędził w mieście 10 lat, co zostało upamiętnione w roku 1980, poprzez umieszczenie, na domu w którym mieszkał, pamiątkowej tablicy. Wiktor Gomulicki urodził się w roku 1848 w Ostrołęce. Wraz z rodzicami przeniósł się do Pułtuska, ponieważ jego starszy brat musiał rozpocząć edukację w szkole średniej, a w Ostrołęce takiej nie było. W niedługim czasie sam Wiktor poszedł do szkoły, dzisiejszego liceum im. Piotra Skargi.

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku

Swoje przeżycia z edukacji w pułtuskiej szkole spisał w książce „Wspomnienia niebieskiego mundurka”, poświęconej przyjacielowi ze szkoły – Bronisławowi Dembowskiemu. Autor występuję w książce pod postacią Witolda Sprężyckiego, natomiast Pułtusk przedstawiony jest w niej, jako miasto P.

Pułtusk to zdecydowanie ciekawe miasto. Zarówno miłośnicy wypraw turystycznych, historii i pięknych zabytków, jak i fani długich spacerów w otoczeniu przepięknej przyrody znajdą tutaj coś dla siebie. Zapraszamy na wycieczkę i zwiedzanie Pułtuska.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszymi wszystkimi artykułami o Pułtusku:
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x