Pułtusk Ratusz
Podróże,  Pułtusk

Pułtusk – zwiedzamy Wenecję Mazowsza – Bonaparte, Sienkiewicz i zabytkowy rynek | część 1

Udostępnij!

Pułtusk pozornie zwykłe miasto które mijamy w drodze z Warszawy na Mazury. Jednak warto wybrać się tu na jednodniową wycieczkę, gdyż jest to jedna z najstarszych w województwie Mazowieckim osad, pełne ciekawej historii i pięknych zabytków. Bonaparte, Sienkiewicz czy najdłuższy w Europie rynek to tylko niektóre z ciekawostek jakie możemy z nim powiązać. Zapraszamy na zwiedzanie Pułtuska.

Pułtusk – miasto z najdłuższym rynkiem w europie

Mieszkańcy miasta, z dumą twierdzą, że miejscowość, w której mieszkają wyróżnia przede wszystkim najdłuższy rynek w Europie. Ten prostokątny plac wybrukowany tzw. „kocimi łbami” stanowi serce starej części miasta. Podczas rozbudowy Pułtuska, w pierwszej połowie XV w. nadano mu obecne wymiary 400 x 50 m. W ciągu frontowych elewacji budynków zachowały się klasycystyczne kamienice z pierwszej połowy XIX w. Według pogłosek, na przełomie 1806 i 1807 r., w jednej z kamienic, pod nr 29, odpoczywał po wygranej bitwie z Rosjanami Napoleon Bonaparte.

REKLAMA

Skąd się wzięła nazwa Pułtusk? – legenda

Legenda głosi, że w bardzo odległych czasach nad rzeką Pełtą ( dawniej zwaną Poltavią) wznosiła się niewielkich rozmiarów osada zwana Tuskiem.  Leżała na trasie licznych szlaków handlowych. Jej mieszkańcy zajmowali się głównie rzemiosłem, kupiectwem , prowadzili gospody oraz karczmy dla podróżnych. Żyli dostatnio aż do momentu, kiedy w pewną noc nad osadą rozpętała się straszna burza. Deszcz lał z nieba strumieniami, pioruny strzelały bez opamiętania, aż jeden z nich uderzył w drewnianą chatę podpalając ją.  Być może nie doszłoby do tragicznych skutków, gdyby nie wichura, która rozniosła ogień na kolejne budynki wywołując ogromny pożar. Kiedy ogień wreszcie się wypalił, okazało się, że spłonęła połowa osady, która od tej pory nosiła nazwę Pułtusk.

Jednodniowe wycieczki autokarowe z Warszawy

Zapraszamy na podróż!

Pułtusk uznawany jest za jedno z najstarszych miast województwa mazowieckiego. Według przekazów, prawa miejskie zostały mu przyznane w roku 1257, przez księcia mazowieckiego Ziemowita.

Od przełomu XI i XII wieku, przez kolejnych kilka stuleci, Pułtusk był miastem biskupów płockich, używających tytułu książąt ziemi pułtuskiej.

Kolegiata Zwiastowania NMP w Pułtusku

W 1368 r. najazd Litwinów zniszczył miasto. W połowie XV wieku biskup Paweł Giżycki ufundował budowę kolegiaty Zwiastowania NMP, nazwaną w 1975 r., przez Papieża Pawła VI bazyliką mniejszą. Opowiemy o niej w kolejnej części artykułu.

Kolegiata w Pułtusku

Z tego okresu pochodzą także mury miejskie. Wartym uwagi jest fakt, iż obok Warszawy i Płocka, Pułtusk był trzecim miastem Mazowsza z murowanymi fortyfikacjami. Kolejni biskupi także dbali o rozbudowę miasta. W 1530 r. w Pułtusku, otwarta została pierwsza na Mazowszu drukarnia. W kolejnych latach powstawało coraz więcej budynków. Na początku XVI w., Erazm Ciołek ufundował kościół NMP, w którym od 3 maja 1986 r. mieści się oddział Archiwum Państwowego w Warszawie.

Kolegium w Pułtusku

W roku 1565 biskup Andrzej Noskowski sprowadził do Pułtuska jezuitów. Rok później jezuici powołali kolegium ( szkołę średnią) wraz z pierwszym w Polsce teatrem publicznym, którego występy oglądali Zygmunt III Waza oraz Jan Kochanowski.

Pułtusk Kolegium

Pułtusk na Łuku Triumfalnym w Paryżu

Wiek XVII był okresem wielkich wojen i bitew. W czasie potopu Szwedzkiego miasto upadło. Później, w trakcie III wojny północnej,  było polem bitwy toczącej się pomiędzy armią szwedzką Karola XII a wojskami saskimi. Wydarzenia te nie były jedynymi walkami, które odbyły się w mieście. W roku 1806 do Pułtuska przybył Napoleon Bonaparte, którego wojska stoczyły bitwę z armią carską na skraju miasta, zakończoną wycofaniem się wojsk rosyjskich za Narew. Bitwa ta okazała się na tyle istotna w historii Francji, że nazwę miasta Pułtusk umieszczono na filarze Łuku Triumfalnego w Paryżu.

REKLAMA
Inscriptions_Arc_Triomphe_Paris - Pułtusk

Deszcz Meteorytów nad Pułtuskiem

W roku 1868, dokładnie 30 stycznia, mieszkańcy Pułtuska i najbliższych okolic byli świadkami niecodziennego zjawiska przyrodniczego, mianowicie kamiennego deszczu – upadku meteorytu. Zdaniem specjalistów na powierzchnię ok. 130 km2 spadło niespełna 9 ton odłamków o dużej zawartości żelaza. Fragmenty te można obejrzeć w miejscowym muzeum Regionalnym, natomiast największe z nich umieszczone zostały w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie a także w londyńskim British Museum.

Wielki Pożar Pułtuska

W roku 1875 w mieście wybuchł ogromny pożar, który pochłonął większość zabudowy miejskiej. Opisany został przez Henryka Sienkiewicza w warszawskiej prasie, a także jako pożar Rzymu w powieści „ Quo Vadis”.       Miasto i w późniejszych latach wielokrotnie ulegało zniszczeniom, zwłaszcza podczas prowadzonych działań wojennych pod koniec 1944 r.

Lata po wojnie były czasem odbudowy miasta. Utworzone zostały nowe instytucje kulturalne i nowe osiedla. Obecnie w mieście powstaje wiele małych i średnich firm. Dużą rolę przywiązuje się tutaj do remontów ulic i rozbudowy infrastruktury.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszymi wszystkimi artykułami o Pułtusku:
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


REKLAMA