Warszawa Starówka Syrenka - turyści na rynku
Kultura,  Warszawa

Skąd w Warszawie syrenka? – Bajki i Legendy Warszawskie

Udostępnij!

Warszawa, stolica Polski, miasto z niesamowitą historią i pięknymi zabytkami, na temat których krążą różne bajki i legendy. Jedną z wielu jest ta, uwielbiana przez dzieci, bajka o warszawskiej syrence. Skąd wzięła się w Warszawie i dlaczego tak bardzo kojarzy się nam z miastem? Odpowiedź możemy poznać podczas zwiedzania Warszawy z przewodnikiem miejskim oraz czytając legendę o Syrence Warszawskiej.

Zapraszamy na wyprawę po stolicy, z przewodnikiem po Warszawie dla dzieci, śladami bajek i legend warszawskich, gdzie najmłodsi turyści poznają te i inne opowieści.

Bajka o syrence Warszawskiej

W bardzo odległych czasach, kiedy Warszawa była osadą rybacką, z Atlantyku na Bałtyk przypłynęły dwie siostry syreny. Piękne kobiety zamiast nóg miały rybie ogony. Jednej z sióstr szczególnie spodobały się skały w cieśninach duńskich. Do dnia dzisiejszego, możemy ją zobaczyć u wejścia do portu w Kopenhadze, siedzącą na skale.

Skąd w Warszawie Syrenka?

Druga dopłynęła do portu w Gdańsku i dalej Wisłą w górę jej biegu. Legenda głosi, że wyszła na piaszczysty brzeg u podnóża dzisiejszego Starego Miasta, zachwycona miejscem postanowiła tu zostać. Pewnego razu miejscowi rybacy zauważyli, że ktoś w trakcie ich połowów wzburza fale Wisły i wypuszcza ryby z sieci. Odkryli, że to syrena, jednak zauroczeni jej śpiewem nic jej nie zrobili.

Nie tylko rybaków zachwycił śpiew syreny i jej uroda. Bogaty kupiec, który dostrzegł w niej potencjał szybko przekalkulował ile mógłby zarobić pokazując syrenę i jej talent na jarmarkach. Podstępem ujął i uwięził kobietę w drewnianej szopie, pozbawiając dostępu do wody.

Warszawska Syrena uzbrojona w miecz i tarczę

Młody parobek, syn rybaka usłyszał skargi syreny i  z pomocą swych przyjaciół, postanowił ją uwolnić. Syrena pełna wdzięczności dla mieszkańców, obiecała, że w razie potrzeby oni również mogą liczyć na jej pomoc. Dlatego też Warszawska Syrena uzbrojona jest w miecz i tarczę, do obrony miasta. Tak kończy się bajka o syrence warszawskiej.

Legenda o warszawskiej Syrence 

Mieszkańcy stolicy oraz odwiedzający ją turyści mogą zobaczyć kilka pomników Warszawskiej Syrenki znajdujących się w różnych częściach miasta. I tak np. na Rynku Starego Miasta znajduje się jeden z nich,  zaprojektowany przez Konstantego Hegla, który przedstawił syrenę, jako meluzynę wynurzającą się ze spienionych fal, w rękach trzymającą miecz i tarczę. Zapraszamy do zwiedzania Warszawy z przewodnikiem miejskim, podczas którego usłyszą Państwo te i inne fascynujące historie o stolicy Polski.

zobacz także: Złota Kaczka – Warszawska Legenda
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco: