Syrenka Warszawska – legenda, historia i pomniki

Syrenka Warszawska
Udostępnij!
4.9/5 (ocen: 29)

Syrenka Warszawska stanowi symbol stolicy Polski. Swoją historią sięga czasów średniowiecza, a Warszawa nazywana jest często „Syrenim Miastem”. Motyw Syreny umieszczony jest na warszawskim herbie, a w samym mieście można zobaczyć kilka pomników syren. Jednak jaka jest jej historia i co mówi nam legenda o Syrence Warszawskiej?

Historię warszawskiej syrenki możecie usłyszeć wybierając się na spacery po stolicy z przewodnikiem po Warszawie dla dzieci – śladami Bajek i Legend Warszawskich, podczas których najmłodsi turyści poznają te i inne opowieści. Lub czytając poniższy artykuł.

Historia Warszawskiej Syrenki

W średniowieczu popularnym zwyczajem było kreowanie mitycznych stworzeń jako symboli dla nowo powstających miast. Prawdopodobnie dlatego Warszawa także przyjęła na swój herb baśniowe zwierzę. I choć motyw Syreny od wieków znajduje się na herbie miasta, to jednak nie był jedynym.

Najstarsza pieczęć herbowa Warszawy, która zachowała się do dzisiaj, pochodzi z roku 1390. Przedstawia mityczne stworzenie z ptasimi łapami i smoczym tułowiem, który pokryty jest łuskami. Co ciekawe górna część ciała to popiersie męskie z hełmem na głowie, trzymające w rękach miecz i tarczę. Jednakże już 69 lat później, na pieczęci Starej Warszawy (datowanej na rok 1459), wizerunek ten uległ zmianie. Męski tułów zastąpiono kobiecym, z głowy postaci zniknął hełm. Postać która się pojawiła, przypominała pół-gryfa, pół-kobietę, ze smoczymi skrzydłami i łuskowatym ogonem. Ostatecznie wzór syreny zbliżony do dzisiejszego, przedstawiający wizerunek kobiety-ryby, pojawił się dopiero w 1622 roku.

Syrenka Warszawska - Herb miasta Warszawa

Od roku 1938 herbem Warszawy jest wizerunek syreny stworzony według projektu Szczęsnego Kwarta. Na polu czerwonej tarczy znajduje się postać kobiety z rybim ogonem skierowana w prawo. W prawej ręce trzyma wzniesiony miecz oraz okrągłą tarczę w lewej. Na herbie, u góry widnieje również korona królewska.

Legenda o Syrence Warszawskiej

Jedna z legend mówi, że kiedyś żyły dwie piękne syreny, kobiece stworzenia z rybimi ogonami, które zamieszkiwały morskie głębiny. W czasach, kiedy Warszawa była tylko rybacką osadą, przepłynęły z Atlantyku na Bałtyk i tam rozdzieliły swoje drogi. Jednej z sióstr szczególnie spodobały się skały w cieśninach duńskich. Do dziś, możemy ją zobaczyć u wejścia do portu w Kopenhadze, siedzącą na skale.

Druga dopłynęła do portu w Gdańsku i dalej Wisłą w górę jej biegu. Legenda głosi, że wyszła na piaszczysty brzeg u podnóża dzisiejszego Starego Miasta. Okolica ta, tak bardzo jej się spodobała, że postanowiła zostać. Pewnego razu miejscowi rybacy zauważyli, że ktoś w trakcie ich połowów wzburza fale Wisły i wypuszcza ryby z sieci. Odkryli, że to syrena, jednak zauroczeni jej śpiewem nic jej nie zrobili.

Nie tylko rybaków zachwycił śpiew syreny i jej uroda. Któregoś dnia bogaty kupiec ujrzał uroczą syrenę i usłyszał jej głos. Dostrzegł w niej potencjał i szybko przekalkulował ile mógłby zarobić, pokazując syrenę z jej talentem na jarmarkach. Podstępem ujął i uwięził kobietę w drewnianej szopie, pozbawiając dostępu do wody.

Według legendy młody parobek, syn rybaka usłyszał skargi syreny i z pomocą swych przyjaciół, postanowił ją uwolnić. Syrena pełna wdzięczności dla mieszkańców obiecała, że w razie potrzeby oni również mogą liczyć na jej pomoc. Od tamtej pory dumnie stoi z tarczą i mieczem, strzegąc Warszawy. I choć można by uznać to za bajkę, to kilka razy w roku Syrenka wynurza się z Wisły i patrzy jak zmienia się miasto które pokochała.

Legenda o Syrence Warszawskie - bajka dla dzieci

Pomniki syren w Warszawie

W Warszawie można znaleźć wiele wizerunków syrenki: na fasadach budynków, na latarniach ulicznych, na witrażach czy nawet tablicach reklamowych. Chętni mogą skorzystać z pomocy i umówić się na zwiedzania Warszawy z przewodnikiem który wskaże miejsca w których znajdują się syrenki i opowie ich historie. Jednak z całego zbioru, najbardziej znane są jej trzy pomniki: na Rynku Starego Miasta, nad brzegiem Wisły oraz na wiadukcie Markiewicza, niedaleko Hotelu Bristol. Warto poszukać wśród nich tej, która przyciągnie Twoją uwagę i oczaruje Cię swoim urokiem.

Pomnik Syrenki na Starym Mieście

Najbardziej popularna Syrena i najczęściej spotykana na pocztówkach jest ta znajdująca się na rynku Starego Miasta w Warszawie. Pomnik Syrenki na Starówce zaprojektowana została przez Konstantego Hegla. Przedstawił ją jako meluzynę wynurzającą się ze spienionych fal, w rękach trzymającą miecz i tarczę. Monument mierzy blisko 2 metry i odlano z brązowionego cynku w zakładach Karola Juliusza Mintera. Syrenę postawiono w miejscu, gdzie kiedyś stał XV – wieczny ratusz Starej Warszawy, rozebrany w 1817 roku. 

zobacz także: Złota Kaczka – Warszawska Legenda
zobacz także: Kamienny niedźwiedź z ulicy Świętojańskiej – Legendy Warszawskie

Pomnik Syreny na Powiślu

Na Powiślu, niedaleko Mostu Świętokrzyskiego, znajduje się kolejny bardzo popularny pomnik Syrenki. Wykonany jest z brązu i ma 4,5 metra wysokości. Autorką Syrenki jest malarka i rzeźbiarka – Ludwika Nitschowa. Idea postawienia pomnika wywodziła się od Stefana Starzyńskiego, który był ówczesnym prezydentem miasta. W celu realizacji projektu ogłoszono konkurs, a zwyciężyła Ludwika Nitschowa. Pomnik ukończono w 1939 roku.

Pomnik Syreny na wiadukcie im. Stanisława Markiewicza

Kolejną Syrenkę można znaleźć również na Powiślu, a dokładniej na Wiadukcie imienia Stanisława Markiewicza. Projekt konstrukcyjny został wykonany przez inżyniera K. Sommera, a projekt architektoniczny przez Stefana Szyllera. Pomnik Syrenki został uroczyście otwarty w 1905 roku. Obecnie Syrenka zdobi Wiadukt Markiewicza w towarzystwie kobiety z koroną z miejskich murów i mężczyzny z falującą brodą.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top