Gdańsk ulica Mariacka - widok na restaurację przy ulicy
Gdańsk,  Podróże,  Zwiedzanie

Wizytówki Gdańska – spacer po ulicy Mariackiej

Udostępnij!

Mariacka to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów i najbardziej znanych uliczek w Gdańsku. Niewątpliwie swoją sławę zawdzięcza niezwykłej architekturze, klimatowi dawnej gdańskiej zabudowy z zrekonstruowanymi przedprożami, rzygaczami, swojej historii sięgającej czasów średniowiecza a przede wszystkim bursztynom.

Turyści zwiedzający ulicę Mariacką natkną się tu na liczne sklepiki z wystawionymi na ulicę ladami z wyrobami z bursztynów oraz pamiątkami. Można tu odpocząć w jednej z licznych kawiarenek, swoje prace rozkładają tu rysownicy i malarze. Polecamy odwiedzić ulicę Mariacką latem w trakcie Jarmarku Dominikańskiego, kiedy to możemy poczuć klimat tej kupieckiej ulicy, tłoczny i gwarny. Ulica Mariacka to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Gdańska z przewodnikiem.

Ulica Mariacka – średniowieczny klimat we współczesnym Gdańsku

Pierwsze wzmianki o niej sugerują jej inną nazwę. W dawnych źródłach, Mariacka nosiła nazwę ulicy „Panieńskiej” z niemieckiego „Frauengasse„, w źródłach łacińskich pochodzących z roku 1350 odnajdziemy nazwy „platea dominae Mariae” lub platea dominae nostrae, które nawiązywały do świątyni Najświętszej Marii Panny. Zmiana nazwy ulicy na Mariacką nastąpiła po wyzwoleniu w 1945 roku.

W XIV wieku była to skromna i krótka uliczka, co w głównej mierze spowodowane było podmokłością terenu. Zmiany przyszły w drugiej połowie XV wieku, wraz z wybudowaniem Bramy Mariackiej w 1484 roku i osuszeniu bagnistego terenu. I tak od strony zachodniej ulica rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej, biegnie prostopadle ku Motławie, kończąc na zamykającej ją od wschodu Bramie Mariackiej.

Licencjonowany

Przewodnik po Gdańsku

Suerte Usługi Przewodnickie

Zwiedzamy Gdańskie Przedproża na ulicy Mariackiej

Wzdłuż ulicy zaczęły powstawać skromne domy ceglane lub ryglowe. Późniejszy rozwój ośrodka portowego w Gdańsku spowodował rozkwit samej ulicy. Ulica zasiedlana była przez kupców, którzy w swoich domach ze względu na podmokłość terenu nie mogli budować głębokich piwnic służących do przechowywania towarów. Dlatego budowano piwnice częściowo wyniesione ponad poziom gruntu, tak powstawały mini tarasy zwane przedprożami. Służyły jako centrum życia towarzyskiego i miejsce wspólnych spotkań. Przyozdobione przez kamienne dekoracje, z kutymi kratami od strony ulicy przez które u góry prowadziło główne wejście do kamienicy a u dołu zejście do piwnicy.

Z czasem piwniczki przestały pełnić rolę magazynów. Pod przedprożami i na parterach kamienic zaczęły powstawać warsztaty rzemieślników i sklepiki z wyrobami rzemiosła artystycznego.

Rzygacze – bajkowe gargulce na gdańskiej ulicy

Gdańskie Rzygacze odprowadzały wodę z dachu do ulicznego rynsztoku. Było to ciekawe rozwiązanie zastosowane przez mieszkańców gdańska. Woda lecąca z rynien poprzez zdobione „gargulce” stanowiące przedłużenie rury, opadała niczym w wodospadzie na ulice, spływając następnie rynsztokiem do pobliskiej Motławy. Owe rzygacze przybierały różne fantastyczne formy głów zwierząt czy baśniowych stworzeń.

Ulica Mariacka – ulica bursztynowa

Dawne piwnice gdańskich kupców zmieniły swój charakter. Z czasem magazyny zamieniono na warsztaty rzemieślnicze i sklepy z bursztynem.

Gdańsk, który promuje się na światową stolicę bursztynu, z ulicy Mariackiej uczynił swoje bursztynowe serce. Dzisiaj charakteru ulicy nadają galerie sztuki, nastrojowe knajpki, kawiarenki, puby a przede wszystkim zebrane w jednym miejscu sklepiki z bursztynem, złotem i biżuterią z wystawionymi bezpośrednio na ulice ladami. Z całego Gdańska to na ulicy Mariackiej sklepów z bursztynem jest najwięcej.

Spacer po ulicy Mariackiej w Gdańsku

Ulica Mariacka cieszy się dużą popularnością wśród turystów zwiedzających Trójmiasto. Ta niezbyt długa uliczka, niczym wehikuł czasu przenosi do średniowiecznych klimatów gdańskiego życia. Po części oryginalnie zachowane oraz zrekonstruowane przedproża, ze strasznym gargulcami i mieniącymi się w świetle bursztynami w ulicznych sklepikach, pozwalają poczuć bajkowy nastrój miasta. Wiemy że w Gdańsku jest masa zabytków i jeden dzień zwiedzania to może być za mało, jednak spacerując ulicą Mariacką nie warto się śpieszyć. Rozkoszujmy się jej widokiem, klimatem i życiem. Zachęcamy do sprawdzenia samemu jak w rzeczywistości wygląda ulica Mariacka i zapraszamy na zwiedzanie Trójmiasta z przewodnikiem miejskim.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco: