Zamek Krzyżacki w Szczytnie

Zamek Krzyżacki w Szczytnie
Udostępnij!
5/5 (ocen: 3)

Zamek Krzyżacki w Szczytnie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków na Mazurach. Położony w centrum miasta, stanowi świadectwo bogatej historii regionu. Jest sporą atrakcją turystyczną dla odwiedzających.

Szczytno to malownicze miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim, nad jeziorami Długim i Domowym Małym. Nieodłącznie kojarzy się z powieścią Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Właśnie w Szczytnowskim zamku pisarz umieścił akcję okaleczenia i uwięzienia Juranda ze Spychowa.

Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie

Historia zamku w Szczytnie sięga roku 1350. Początkowo na obszarze pomiędzy jeziorami Krzyżacy postawili drewnianą wieżę obserwacyjną, której celem było poprawienie bezpieczeństwa na głównych szlakach handlowych. Następnie zbudowano drewniany zamek spalony przez Litwinów w roku 1370, podczas najazdu. Na jego miejscu Zakon wybudował zamek z kamienia i cegły. Nie był zbyt obszerny, miał natomiast bardzo rozległy dziedziniec, na którym dominowały pomieszczenia gospodarcze. W razie konfliktu zbrojnego miały stanowić schronienie dla miejscowej ludności.

Zdjęcie piwnicy Zamku Krzyżackiego w Szczytnie

Zamek Krzyżacki w Szczytnie był częścią komturstwa elbląskiego, stanowił siedzibę prokuratorów. Podczas konfliktu zbrojnego pomiędzy Polską a Zakonem, został przejęty przez polską armię. Król przekazał go na pewien czas w ręce księcia mazowieckiego. W trakcie działań wojennych budowla nie odniosła większych uszkodzeń. W roku 1466, po zawarciu pokoju w Toruniu zamek trafił w obręb terytorium Prus. Do roku 1525 był pod nadzorem komturów z Pasłęka. W ciągu kolejnych lat zamek pełnił funkcję rezydencji starosty, po czym na prośbę księcia Jerzego Fryderyka przekształcono go w pałac myśliwski. W latach 1579 a 1581 przeprowadzono w zamku prace renowacyjne, nadając mu bardziej reprezentacyjny charakter. W XVII wieku zamek zaczął podupadać i opustoszał.

Zamek Krzyżacki w Szczytnie - wystawa, gablota z ubiorem

W kolejnym stuleciu popadł w ruinę. Rozebrana została wieża a także mury łącznie z basztami. Pomiędzy 1766 a 1792 rokiem rozebrane zostało północno – wschodnie skrzydło zamku wraz z górnymi kondygnacjami pozostałych skrzydeł. Zasypana została także południowa fosa. W 1928 roku, podjęto decyzję o przekazaniu opuszczonej ruiny na muzeum regionalne. W związku z tym odremontowano zachowane skrzydła. Podczas prac archeologicznych, w roku 1969, odkryte zostały fundamenty południowo – wschodniego skrzydła wraz z przejazdem na dziedziniec wewnętrzny od strony podzamcza. W latach 1936-1937, w miejscu zamku krzyżackiego zbudowany został gmach ratusza miejskiego. W roku 1991 wpisano go do rejestru zabytków.

Logo firmy SUERTE

Wycieczki jednodniowe z Warszawy
Zobacz ciekawe miejsca w okolicy Warszawy

Architektura zamku

Zamek Krzyżacki w Szczytnie zbudowany został na rzucie zbliżonym do kwadratu. Cztery zamkowe skrzydła o bokach długości 38,5 i 38 m tworzyły dziedziniec wewnętrzny, którego wymiary sięgały 17,7 x 15,7 m. W jego środku znajdowała się studnia. Skrzydła posiadały mury mury zewnętrzne o grubości od 1,6 do 2,8 m. Z południowo-wschodniej strony znajdowało się przedzamcze, które razem z zamkiem było otoczone murami obronnymi i fosą. Mur obronny oddzielał przedzamcze od zamku, a w nim umieszczona była brama prowadząca do wnętrza.

Zamek w Szczytnie - wystawa zdjęć

Szczytno – Zamek Krzyżacki – zwiedzanie

Obecnie Zamek Krzyżacki w Szczytnie pełni funkcje kulturalne i turystyczne. W jego murach znajduje się Muzeum Mazurskie prezentujące historię miasta oraz zakonu krzyżackiego w regionie. Ponadto organizowane są tu liczne imprezy, takie jak koncerty, spektakle oraz targi rzemieślnicze, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zwiedzający mogą podziwiać historyczne mury, podczas zwiedzania skorzystać z bezpłatnej aplikacji AR. Jak czytamy na stronie miastoszczytno.pl Aplikacja składa się z dwóch głównych modułów:

1) Zwiedzanie wybranych pomieszczeń Zamku:

W ramach tego modułu można przenieść się w czasie w lata świetności Zamku w Szczytnie tj. lata 1400-1500 n.e. Z wykorzystaniem technologii AugmentedReality (AR) odtworzono pięć pomieszczeń:
– dziedziniec zamkowy
– pomieszczenie gospodarcze
– kuchnia; ekspozycja
– refektarz; ekspozycja
– spichlerz; ekspozycja
Dodatkowo w każdym z pomieszczeń umieszczono po jednym elemencie ekspozycji, również wykorzystującym AR:
– dziedziniec zamkowy; ekspozycja: studnia
– pomieszczenie gospodarcze; ekspozycja: wieszak na żywności, przetwory mięsne, przyprawy suszone itd.
– kuchnia; ekspozycja: palenisko
– refektarz; ekspozycja: zastawiony stół z ławami
– spichlerz; ekspozycja: stojak z bronią- łuki, kusze, miecze, topory;
Aby odbyć wirtualną podróż, po zainstalowaniu aplikacji należy zeskanować kody QR umieszczone na tablicach w poszczególnych pomieszczeń i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w aplikacji.

Mury zamku krzyżackiego w Szczytnie

2) Poszukiwanie Pofajdoków

Celem tego modułu jest uatrakcyjnienie zwiedzania Zamku najmłodszym miłośnikom historii. Na terenie Zamku ukryło się pięć postaci:
– Jurand ze Spychowa
– Danusia Jurandówna
– Jagienka ze Zgorzelic
– Maćko z Bogdańca
– Ulrich von Jungingen
W nagrodę za ich odnalezienie każda z nich zaprezentuje śmieszną scenkę.
Aby znaleźć ukryte postaci, należy udać się w miejsce zaznaczone na mapie, przeszukać wskazany obszar z pomocą aparatu telefonu i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi w aplikacji.

Aplikacja gwarantuje świetną zabawę dla wszystkich grup wiekowych.

Zamek Krzyżacki w Szczytnie – miejsce które warto odwiedzić

Zamek Krzyżacki w Szczytnie jest jednym z cenniejszych zabytków architektury obronnej na terenie Mazur. Jego historia świadczy o ważnej roli, jaką pełnił w średniowieczu, a dzisiejsze wykorzystanie czyni z niego ważne miejsce na kulturalnej mapie regionu.

Zabytkowe mury Zamku Krzyżackiego w SzczytniePodobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top