Park przyrodniczo-edukacyjny Dolina Wkry w Pomiechówku – odkrywamy jego atrakcje

Dolina Wkry - ścieżka w koronie drzew - Pomiechówek
Udostępnij!
5/5 (ocen: 5)

Odwiedziliśmy park przyrodniczo-edukacyjny Dolina Wkry w Pomiechówku i musimy przyznać, że jest to wyjątkowych punkt na mapie Mazowszu! Dlatego jeśli lubicie przyrodę, lubicie się edukować, lub chcecie aktywnie spędzić czas w cudownym otoczeniu pośród drzew, to warto odwiedzić ten park.

Pragniemy przedstawić Wam istny raj dla entuzjastów przyrody i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dolina Wkry w Pomiechówku to miejsce, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą się bawić i uczyć. To również doskonały wybór na rodzinną wycieczkę jednodniową z Warszawy, zwłaszcza że znajduje się ono zaledwie 40 km od Warszawy (około godziny jazdy autem).

Park przyrodniczo-edukacyjny Dolina Wkry Pomiechówek

Park przyrodniczo-edukacyjny Dolina Wkry w Pomiechówku został założony z myślą o ochronie różnorodności biologicznej, promowania lokalnych bogactw przyrodniczych oraz edukacji. Jednak to co odróżnia ten park od innych, to jego doskonałe wtapianie się w naturalny pejzaż leśny i urokliwą dolinę rzeki Wkry. Tutaj można w pełni doświadczyć harmonii z naturą, a każdy aspekt parku został stworzony zgodnie z dyrektywą siedliskową i wkomponowany w naturalny krajobraz lasu i rzeki. Co więcej, park oferuje wiele atrakcji do aktywnego spędzania czasu, z których mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Atrakcje Doliny Wkry

Gdy zdecydujecie się na wizytę w Dolinie Wkry w Pomiechówku, czeka na Was wiele atrakcji, zarówno o charakterze edukacyjnym, jak i związanych z aktywnym odpoczynkiem. W parku, do Waszej dyspozycji dostępne są między innymi:

Ścieżka przyrodnicza

Już od progu Doliny Wkry poczujecie się jak prawdziwi eksploratorzy, gotowi do odkrywania cudów natury. Ścieżka edukacyjna nie tylko dostarcza mnóstwo atrakcji, ale również jest świetną okazją do samodzielnej nauki wśród czarów lokalnej przyrody. Swoją wiedzę na ten temat możemy poszerzać, podziwiając zachwycające ilustracje Emilii Dziubak z książki „Rok w lesie”. Dzięki treściom i obrazom prezentowanym w gablotach, możemy odkrywać tajemnice lokalnej flory i fauny, które pojawiają się na tym obszarze przez cały rok.

Ścieżka przyrodnicza - Dolina Wkry Pomiechówek

Spacer w koronach drzew

Jednym z najbardziej niezwykłych doświadczeń, jakie oferuje park przyrodniczo-edukacyjny Dolina Wkry w Pomiechówku, jest spacer w koronach drzew. Wyobraź sobie bezpieczną przechadzkę po kładce, która rozciąga się na długość ponad 200 metrów, pozwalając Ci podziwiać naturalne bogactwo tego miejsca z całkowicie nowego punktu widzenia. Możesz obserwować ptaki, które zasiedlają korony drzew, ich gniazda, dziuple, a nawet wsłuchać się w ich radosne pieśni. Spacerując po mostkach, zawieszonych między dziesięcioma gniazdami (przystankami), poczujesz się jak prawdziwy mieszkaniec drzew. Pierwsze z gniazd umiejscowione jest na wysokości 2,5 metra, a ostatnie wznosi się dumnie na 6,8 metra. Dla uważnych poszukiwaczy, na gałęziach można również znaleźć modele ptaków w naturalnej wielkości.

Ścieżka w koronie drzew - Dolina Wkry Pomiechówek

Wieża widokowa w Dolinie Wkry

Imponująca wieża widokowo-obserwacyjna, wznosząca się na 15 metrów, zapewnia wyjątkowe wspomnienia. Ta wysoka drewniana konstrukcja służy nie tylko jako punkt obserwacyjny, ale także stanowi prawdziwą lekcję edukacji o leśnym życiu, doskonale komponującą się z urokliwym krajobrazem. Wchodząc na szczyt wieży widokowej, można natrafić na wartościowe informacje o drzewach, motylach i ptakach, które są mieszkańcami Doliny Wkry. Jednak to co najbardziej pozostaje w pamięci po wejściu na szczyt wieży, to zapierający dech w piersiach widok na malowniczą polanę pełną motyli, szemrzący strumień, a w jesienne i zimowe dni również na czarującą dolinę Wkry i Pomiechówek.

Wieża Widokowa - Dolina Wkry Pomiechówek

Park linowy w Pomiechówku

Park linowy w Parku przyrodniczo-edukacyjnym Dolina Wkry w Pomiechówku to kolejna atrakcja z jakiej możemy skorzystać. Najczęściej przyciąga entuzjastów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, głównie wśród dzieci ale nierzadko i dorośli decydują się wejść na drzewa. Do wyboru są trzy trasy o różnym poziomie trudności:

  • trasa „maluch” przeznaczona dla najmłodszych, o długości 62 metrów
  • trasa „średnia” dedykowana dla dzieci powyżej 130 cm wzrostu, o długości 97 metrów
  • trasa „standard” skierowana do osób dorosłych (od 160cm), o długości 179 metrów

Różne przeszkody takie jak drabinki, mostki i platformy sprawiają, że każdy ma możliwość sprawdzić swoje zdolności i odważnie zmierzyć się z wyzwaniami. Park linowy w Pomiechówku jest w pełni zabezpieczony siatką, co gwarantuje bezpieczeństwo, dlatego rodzice mogą bez obaw pozwolić swoim dzieciom na szaleństwo, obserwując je z dołu. Pamiętaj tylko, aby ubrać się odpowiednio na wizytę w parku, zwracając szczególną uwagę na odpowiednie obuwie.

Park linowy w Pomiechówku

Plac zabaw Wiking

Plac zabaw Wiking w Pomiechówku to wymarzone miejsce dla najmłodszych podróżników. Ten ogrodzony, wysypany piaskiem, plac zabaw pozwala dzieciom do 12 roku życia na beztroską i aktywną zabawę. Maluchy mają do dyspozycji drewniane chatki, basen z kulkami, huśtawki, trampolinę oraz opony do wspinaczki. Różnorodne przeszkody na placu zabaw sprawią, że dzieci poczują się jak prawdziwi Wikingowie, podbijając kolejne atrakcje.

Ścianka wspinaczkowa

Jedną z atrakcji, która wymaga sprawności fizycznej i doda trochę adrenaliny, jest ścianka do wspinaczki. Jest to ulubione zajęcie dla wielbicieli aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ta imponująca, 10-metrowa ścianka przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podczas wspinaczki na szczyt, uczestnicy są zawsze pod opieką doświadczonego instruktora, który dba o ich bezpieczeństwo. Jeśli planujemy skorzystać z ścianki wspinaczkowej warto pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia (zamkniętego) i wygodnego stroju, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podczas wspinaczki.

Plaża i Promenada w Pomiechówku

Dla tych, którzy szukają głównie odpoczynku oraz relaksu, plaża i promenada wzdłuż malowniczej rzeki Wkra to idealne miejsce na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Piaszczysta plaża przyciąga osoby cieszące się bliskością wody i pięknym krajobrazem natury. Dla najmłodszych to prawdziwy raj, gdzie mogą bezpiecznie bawić się w bezpiecznej i płytkiej wodzie. W sezonie na plaży montowany jest również drewniany pomost z tablicami edukacyjnymi, które umożliwiają odkrywanie fascynującego świata ptaków i ryb żyjących w dolinie rzeki Wkra.

Nad plażą znajduje się malownicza promenada, skąd roztacza się widok na rzekę, jej urokliwe zakole i otaczający ją las. Przechadzając się promenadą, można podziwiać dwa imponujące mosty na Wkrze – drogowy i kolejowy. Promenada w Pomiechówku to również miejsce idealne dla osób aktywnych, ponieważ wyposażona jest w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Choć dla większości czas na plaży czy deptaku, najmilej będzie się spędzać w ciepłe letnie dni, warto wybrać się tu o każdej porze roku.

Zjazd tyrolką nad wodą

Kolejną atrakcją, która na pewno zapewni Ci dużo emocji, jest zjazd tyrolski nad rzeką Wkrą. Tyrolka o długości 300 metrów gwarantuje mocne wrażenia i dawkę adrenaliny. Ta atrakcja jest dostępna dla osób dorosłych oraz dla młodzieży powyżej 14 roku życia, ale tylko za zgodą rodziców lub opiekunów. Zjazd tyrolką to nie tylko wyjątkowe przeżycie, ale także wspaniała okazja do podziwiania okolicznej przyrody. Podczas zjazdu możemy cieszyć się widokiem na malownicze pejzaże, rzekę, plażę, promenadę oraz otaczający park las.

Zapraszamy do Doliny Wkry

Mamy nadzieję że kiedyś odwiedzimy Dolinę Wkry wspólnie podczas jednej z naszych jednodniowych wycieczek z Warszawy. Zapraszamy do obserwowania naszego bloga i naszego profilu na Facebooku gdzie m.in. dzielimy się pomysłami na rodzinne i grupowe wycieczki.

Park linowy w Pomiechówku – materiał wideo
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top