Kamienice Przybyłowskie w Kazimierzu Dolnym

Kamienice Przybyłowskie Kaziemierz Dolny
Udostępnij!
5/5 (ocen: 4)

Kazimierz Dolny nad Wisłą to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na mapie Polski. Wśród licznych atrakcji tego miasta szczególnie warte uwagi są kamienice Przybyłowskie. Dlaczego? Zapraszamy do artykułu poniżej.

Kazimierz Dolny, położony nad malowniczymi brzegami Wisły, jest jednym z tych miejsc, które zachwycają od pierwszego wejrzenia. To miasteczko, które łączy w sobie bogatą historię, kulturę i niespotykaną gdzie indziej atmosferę. Od lat przyciąga artystów i wszystkich tych, którzy szukają ukojenia wśród zabytków i przyrody.

Wycieczka do Kazimierza Dolnego jest doskonałym pomysłem zarówno na wyjazd z rodziną, jak i wycieczkę szkolną. W tym artykule zabierzemy Cię do Kazimierza Dolnego i opowiemy o Kamienicach Przybyłowskich, dwóch z najbardziej słynnych kamienic doby odrodzenia w Polsce. Stanowią świadectwo bogatej przeszłości miasta, a także wyjątkowy przykład renesansowej architektury mieszczańskiej.

Kamienice Przybyłowskie – Historia

Historia kamienic Przybyłowskich jest ściśle związana z bogatą przeszłością Kazimierza Dolnego, który od średniowiecza był ważnym ośrodkiem handlowym. Słynął szczególnie z handlu zbożem.

Rodzina Przybyłowskich, po której kamienice wzięły swoją nazwę, była jedną z najbardziej wpływowych i zamożnych rodzin w Kazimierzu Dolnym. Ich działalność gospodarcza i społeczna miała znaczący wpływ na rozwój miasta. Kamienice, oprócz funkcji mieszkalnych, pełniły również rolę handlową i magazynową.

Stanowią one nie tylko przepiękny element architektoniczny miasta, ale także są świadkami jego bogatej historii i kultury. Współcześnie, zachowane w doskonałym stanie, przyciągają wzrok turystów i są często wykorzystywane w różnego rodzaju produkcjach filmowych, jako idealne tło do historycznych scen.

Renowacje przeprowadzone na przestrzeni lat pozwoliły na zachowanie oryginalnego wyglądu kamienic oraz ich unikalnych cech. Warto zauważyć, że kamienice te nie tylko są zabytkami, ale nadal pełnią funkcje mieszkalne i użytkowe, co dodatkowo podkreśla ich żywą historię i obecność w codziennym życiu miasta.

Architektura Kamienic Przybyłowskich

Kamienice Przybyłowskie – domy braci Przybyłów, Mikołaja i Krzysztofa prezentują prowincjonalny prymitywizm artystyczny.  Elewacje budynków są niemalże zasypywane zdobieniami, w tym rzeźbami przedstawiającymi postacie ludzkie – przeważnie postaci święte i biblijne, figury zwierząt oraz niezwykle rozbudowaną ornamentykę.

Tematem dominującym na fasadach budynków są postacie patronów fundatorów kamienic. Na kamienicy po lewej stronie, między oknami na pierwszym piętrze dostrzec możemy św. Mikołaja w stroju biskupim. Natomiast kamienica po prawej stronie widzimy potężnego mężczyznę z brodą, podpierającego się drzewem wyrwanym z konarami. Jest to postać legendarnego św. Krzysztofa, patrona podróżnych i kupców.

Kamienice Przybyłowskie są jednopiętrowe. W ich przyziemiu znajdują się arkadowe podcienia, dzięki czemu sprawiają wrażenie o wiele wyższych. Dostrzegamy na nich również attyki nadbudowujące ich fasady. W środkowej części attyki Kamienicy pod św. Mikołajem dostrzeżemy datę „1615”, która oznacza rok powstania budynków.

Warte uwagi są też cztery zwierzęta, walczące ze sobą parami. Kozioł walczący z lisem a także gryf walczący z lwem. Zdaniem przewodników miejskich symbolizowały one cechy charakteru wzorowego kupca. Wzorowy kupiec bowiem, powinien być waleczny jak lew, lotny jak gryf, przebiegły jak lis i uparty jak kozioł.

Wizyta w Kazimierzu Dolnym to nie tylko okazja do podziwiania malowniczych krajobrazów Wisły czy spacerowania wąskimi uliczkami starego miasta. To także szansa na zetknięcie się z historią i architekturą, której przykładem są kamienice Przybyłowskich. Stanowią one integralną część kulturowego dziedzictwa Kazimierza, będąc jednocześnie przypomnieniem o dawnych czasach splendoru i bogactwa, które kiedyś panowały w tym wyjątkowym mieście.

Zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, zobaczyć te piękne kamienice na własne oczy a przy okazji poznać inne zabytki miasta i odetchnąć w otoczeniu cudownej natury.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top