Jak powstało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Widok na stajnie, budynek z czerwonej cegły i czerwoną dachówką, przed budynkiem stoją posągi ludzi, wokół spacerujący turyści - Skansen w Sierpcu
Udostępnij!
5/5 (ocen: 3)

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odwiedzane jest przez tysiące turystów z całej polski i zagranicy. Dziś chcielibyśmy przybliżyć państwu historię jego powstania, począwszy od roku 1971 kiedy to powołano do życia Muzeum Etnograficzne w Sierpcu.

Skansen w Sierpcu to miejsce licznych wycieczek szkolnych, imprez integracyjnych czy rodzinnych wypadów na weekendowy spacer. To miejsce w którym możemy poczuć klimat dawnej polskiej wsi, odwiedzić interaktywne sale edukacyjne, wziąć udział w lekcjach plenerowych lub zorganizować różne atrakcje takie jak ognisko czy przyjazd wozem

Początki działalności muzeum w Sierpcu

Jak wspomnieliśmy, dzieje Muzeum sięgają roku 1971, kiedy to z inicjatywy rzeźbiarzy ludowych z Sierpca i okolic, którzy od długiego dość czasu poszukiwali miejsca, gdzie mogliby wystawiać swoje prace, Naczelnik Miasta w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki powołał z dniem 24 marca 1971 r. Muzeum Etnograficzne w Sierpcu. Instytucja pełniła funkcję badawczo – oświatową, gromadzono w niej dobra kultury z zakresu sztuki ludowej i etnografii, z naciskiem na rzeźby z regionu sierpeckiego.

Muzeum Etnograficzne w Sierpcu

Pierwszym kierownikiem Muzeum Został Antoni Lorenc. W roku 1971 na potrzeby nowej placówki przeznaczono dwie sale w usytuowanym w centrum miasta ratuszu, będącym jeszcze w tym czasie siedzibą władz miejskich. W roku 1979 władze miejskie przekazały Muzeum cały budynek. Następnie w 1971 r. pojawił się pomysł utworzenia Parku Etnograficznego w centrum miasta wokół XVII – wiecznej chaty nazywanej Kasztelanką. Koncepcja nie przetrwała, jednak w oparciu o badania naukowe przeprowadzone przez Instytut Podstaw Rozwoju Architektury Politechniki Warszawskiej miasto Sierpc uznane zostało za najbardziej dogodną lokalizację skansenu.

W roku 1975 rozszerzono działalność Muzeum o oddział „Park Etnograficzny” i zmieniono nazwę na Muzeum i Park Etnograficzny w Sierpcu. Priorytetem w działalności placówki stała się budowa skansenu w celu ochrony najcenniejszych zabytków architektury wiejskiej i małomiasteczkowej północno – zachodniego Mazowsza. Obszar gruntów, które przeznaczono pod budowę obiektu osiągnął w roku 1976 1/3 dawnego podmiejskiego majątku Bojanowo, natomiast w roku 1978 opracowany został program zagospodarowania tego terenu. Jego autor, doc. Marian Pokropek z Katedry Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, założył odtworzenie trzech zespołów wiejskich występujących na północno – zachodnim Mazowszu.

Na przestrzeni kilku kolejnych lat pozyskanych zostało 25 obiektów budownictwa wiejskiego ( w tym budynki gospodarcze, chałupy, karczmę i kuźnię). Pracownicy Muzeum prowadzili badania terenowe, które były punktem wyjścia do tworzenia ekspozycji muzealnej. Pozwoliły one zaplanować plan zagospodarowania zagród. Pierwsze stałe ekspozycje wykonane zostały w chałupach m. in. z Zawad, Jonnego, Rempina, Izdebna, Dzierżążni i Chwał.

Oficjalne powstanie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Rok 1985 przyniósł oficjalne otwarcie Parku Etnograficznego w Sierpcu. Początkowo funkcjonował jako oddział Muzeum Etnograficznego w Sierpcu jednak w roku 1987 połączono obie placówki i przemianowano je na Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wszystkich chętnych zapraszamy na wycieczki do tego urokliwego miejsca.

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:
Scroll to Top