Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych – Kazimierz Dolny

Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych Kazimierz Dolny
Udostępnij!
5/5 (ocen: 15)

Kresowe zabytki w różanym ogrodzie. Wydaje się niemożliwe? A jednak w niewielkiej odległości od Warszawy znajduje się Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym. Atrakcja turystyczna w pełni poświęcona tradycji, historii i dziedzictwu Kresów Rzeczpospolitej. Co dokładnie możemy tu zobaczyć? Zapraszamy do lektury.

Kazimierz Dolny to niezwykłe miasteczko położone nad Wisłą, w województwie lubelskim. Nazywany perłą polskiego renesansu. Odbudowany został po zniszczeniach w czasie wojny. Swój wygląd w dużej mierze zawdzięcza kilku pokoleniom konserwatorów. To piękne miasto przepełnione jest urokliwymi miejscami i wartymi uwagi zabytkami. Co roku tłumnie odwiedzane w trakcie wycieczek, przez turystów z całego kraju.

Poznaj Kazimierz Dolny

Zobaczymy tu m.in. wznoszące się nad miastem ruiny XIV – wiecznego zamku oraz Basztę. Czeka na nas Góra Trzech Krzyży, z której roztacza się przepiękna panorama. Obowiązkowym punktem wycieczki jest kazimierski rynek, przy którym znajduje się kościół farny pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Warte uwagi są także okolice Kazimierza Dolnego. Znajdują się tutaj liczne wąwozy, które dają schronienie w upalne dni. Najsłynniejszy z nich – Korzeniowy Dół stanowi ulubione miejsce spacerowe zarówno turystów, jak i okolicznych mieszkańców. Odwiedzając miasto koniecznie powinniśmy zakupić maślane koguty, stanowiące obowiązkową pamiątkę z Kazimierza. Znajdziemy tutaj jeszcze jedno miejsce warte obejrzenia. Jest to Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych. Stosunkowo nowa atrakcja, jednak cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających miasto.

Kresy

Kresy to tereny należące do dawnej Rzeczpospolitej, które obecnie znajdują się poza granicami Polski. Należą współcześnie do granic m.in. Ukrainy, Białorusi czy Litwy. Kresy zajmowały ogromne obszary Rzeczpospolitej, przez kilka wieków tworzyły dzieje naszego kraju. Od północy sięgały Morza Bałtyckiego, od południowej strony zaś Morza Czarnego. Na wschodzie wykraczały poza Kijów i Smoleńsk. Na przestrzeni lat granice Rzeczpospolitej ulegały zmianom. W konsekwencji wojen, rozbiorów czy też nowego podziału Europy po II wojnie światowej ziemie Kresów zostały utracone. Pozostały natomiast w pamięci i świadomości wielu Polaków.

Z Kresami wiąże się legenda husarii, najbardziej skutecznej jazdy Rzeczpospolitej. Charakterystyczny element jej wyglądu stanowiły skrzydła. Husaria wielokrotnie przełamywała liczne siły wroga.

Kresy to także różnorodność etniczna, kulturowa i wyznaniowa. To także bogactwo polskiej tradycji kulinarnej, której zawdzięczamy m.in. kołduny, barszcze, krupniki, żury, chłodniki czy też pierogi. Bez poznania historii Kresów nie da się zrozumieć Polski. Przez wieki bowiem stanowiły one część naszego kraju. Wielu ciekawostek na temat tych regionów możemy dowiedzieć się w trakcie odwiedzin w Kazimierzu Dolnym.

Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym

Wycieczka do Kazimierza Dolnego nie może odbyć się bez wizyty w Kresowych Klimatach – Parku Miliona Róż i Zabytków Kresowych. Jest to miejsce pełne uroku. Położone w malowniczym zakątku w sąsiedztwie Kamieniołomów. Park otwarty został 1 sierpnia 2021 roku w Kazimierzu Dolnym, przy ulicy Krakowskiej 73.  Odwiedzany jest zarówno przez wycieczki szkolne, jak i indywidualnych turystów. Miejsce powstało z pasji do historii i chęci dzielenia się wiedzą o Kresach Rzeczpospolitej.

Co możemy tutaj zobaczyć? Spacerując po parku podziwiamy kilkaset gatunków róż z całego świata. Podobno jest ich już tutaj ponad 600. Wśród nich prezentowane są miniatury pałaców, zamków a także katedr związanych z historią naszego kraju. Miniatury powstały w skali 1:25. Zwiedzanie parku trwa około 45 minut. Jest, jak żywa lekcja historii. Miejscowi przewodnicy przybliżają nam sylwetki bohaterów narodowych, opowiadają o dziedzictwie dawnej Rzeczpospolitej. Zapoznają nas z wydarzeniami, które zapisały się na kartach historii Polski. Z Kresów bowiem pochodzi wielu polskich bohaterów narodowych oraz polskich wodzów wojskowych. Po zwiedzaniu, w przyjemnej atmosferze, posmakować można pysznej różanej kawy lub herbaty i zakupić lokalne produkty.

Kresowe Klimaty – Atrakcje Parku Miniatur w Kazimierzu Dolnym

W Parku zobaczyć możemy unikatowe gatunki róż a także niektóre miniaturowe pałace i budowle sakralne stanowiące polski ślad w krajobrazach kresowych. Zobaczymy tutaj m.in.:

  • Katedra Łacińska we Lwowie: Najważniejszy Kościół Katolicki we Lwowie. To właśnie tutaj 1 kwietnia 1656 roku, król Polski Jan Kazimierz złożył religijno – patriotyczne ślubowanie. Miało to miejsce przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Katedra była najważniejszą świątynią Rzeczpospolitej. Często odwiedzaną niemal przez wszystkich królów Polski.
  • Katedra Unicka we Lwowie: Zbudowana  w latach 1744 – 1772. Stanowi najdoskonalsze dzieło europejskiego późnego baroku. Po zakończeniu II wojny światowej, władze sowieckie zmieniły ją w katedrę prawosławną patriarchatu moskiewskiego. W roku 1990 została zwrócona kościołowi grekokatolickiemu. W roku 1998 natomiast wpisano ją na listę świtowego dziedzictwa UNESCO.
  • Zamek w Podhorcach: Zamek stanowiący najwspanialszą rezydencję magnacką Rzeczpospolitej. Jest jednym z najcenniejszych pomników historii i kultury na Kresach. Był siedzibą rodów Sobieskich, Koniecpolskich, Sanguszków i Rzewuskich. W roku 2008 Zamek w Podhorcach wpisano na listę World Monuments Watch. Uznano go bowiem jako jeden z najcenniejszych światowych zabytków zagrożonych zniszczeniem.
  • Kamieniec Podolski: Najpotężniejsza warownia kresowa Rzeczpospolitej. Miejsce bohaterskiej śmierci pułkownika Wołodyjowskiego.

zobacz także: JuraPark Bałtów – Bałtowski Kompleks Turystyczny i jego atrakcje
zobacz także: Wycieczki jednodniowe z Krakowa

To tylko niektóre z miniatur zabytków, jakie możemy zobaczyć w Kresowych Klimatach w Kazimierzu Dolnym. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce, obejrzeć cudowne odmiany róż oraz miniatury zabytków Kresów. Posłuchać niezwykłej historii i ciekawostek z nimi związanych. Pamiętajcie aby odwiedzając Kazimierz Dolny, zajrzeć do Parku Miniatur.

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top