JuraPark Bałtów – Bałtowski Kompleks Turystyczny i jego atrakcje.

Model tyranozaura w JuraParku Bałtów
Udostępnij!
5/5 (ocen: 14)

Miliony lat temu, pośród bujnie rosnącej zieleni żyły niezwykle silne, potężne zwierzęta – dinozaury. Do dnia dzisiejszego fascynują wielu miłośników prehistorii. Zarówno tych starszych, jak i najmłodszych. Wielu spośród nich marzy o spotkaniu z dinozaurem. Wydaje się nieosiągalne a jednak jest możliwe. Gdzie? JuraPark Bałtów – Bałtowski Kompleks Turystyczny położony w województwie świętokrzyskim. Wybraliśmy się do miejsce które otwiera nam drzwi do świata dinozaurów i znaleźliśmy tutaj wiele atrakcji dla osób w każdym przedziale wiekowym.

Historia JuraParku Bałtów

JuraPark Bałtów, pierwszy w Polsce park dinozaurów założony został przez Stowarzyszenie Delta. Jego budowa związana była z odkrytymi na tych terenach śladami dinozaurów. W roku 2001, paleontolog dr Gerard Gierliński, postanowił sprawdzić tzw. Czarcią Stopkę w Bałtowie. Jest to ślad allozaura – dużego, drapieżnego dinozaura. Legenda głosi, że ślad ten zostawił sam diabeł, który próbował przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Pozostawiony ślad zadziwiał tym, że zachował się w skałach pochodzenia morskiego, nie lądowego.

Jednoznaczną obecność dinozaurów na tym terenie potwierdziło odkrycie jeszcze dwóch innych tropów. Stegozaura i kompsognata – małego drapieżnika.

Jak czytamy na stronie JuraParku Bałtów:

Odkrycia te wywołały również zainteresowanie lokalnej społeczności. Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia Delta i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska, by zainteresować turystów. W pierwszej wersji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata. Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa „Bałtowskiego Parku Jurajskiego” [obecna nazwa „JuraPark Bałtów”].

Park otwarty został 7 sierpnia 2004 roku. Od tego czasu stanowi wizytówkę regionu świętokrzyskiego, odwiedzaną przez setki turystów z całego kraju. JuraPark – Bałtowski Kompleks Turystyczny jest doskonałym miejscem zarówno na dłuższy wyjazd, jak i wycieczkę jednodniową.

Atrakcje Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego

JuraPark Bałtów stara się stale poszerzać swoją ofertę. Zarówno pasjonaci dinozaurów i ciekawych opowieści, jak i fani szalonej zabawy wśród rollercoasterów czy łańcuchowych karuzeli spędzą tu miło czas. Dzieci w towarzystwie przewodników i animatorów wezmą udział w ciekawych warsztaty. Zdecydowanie każdy odwiedzający znajdzie tutaj coś dla siebie.

Park Dinozaurów – JuraPark Bałtów

Znajduje się tutaj niespełna kilometrowa ścieżka dydaktyczna. Wzdłuż niej zobaczymy prawie 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości oraz innych prehistorycznych stworzeń. Trasa ta została podzielona na okresy geologiczne. Umożliwia to turystom chronologiczne poznawanie historii życia na naszej planecie.

Przy wykonaniu wszystkich modeli znajdujących się w parku dinozaurów JuraPark Bałtów, pomagali współpracujący z parkiem paleoartyści. Zadbano o każdy najmniejszy szczegół.
Warty uwagi jest fakt, że w miejscu, gdzie znajduje się obecnie Park Dinozaurów, była jurajska plaża. Po niej wędrowały dinozaury. Dowodzą tego tropy dinozaurów, odnalezione w tutejszym wąwozie.

Na terenie Parku Dinozaurów znajduje się też Gondwana. Miejsce, w którym dzieci, poprzez zabawę, zgłębiają wiedzę na temat prac paleontologicznych. Posłuchamy tutaj o pracy paleontologa. Zobaczymy tajemniczą wioskę przedstawicieli człowiekowatych sprzed około 30 tys. lat. Obejrzymy wystawę „Dinozaury Gondwany”. W tym miejscu też będziemy mieli okazję spojrzeć na „Czarcią Stopkę”.
W Parku Dinozaurów JuraPark Bałtów na dzieci czeka też plac zabaw. Dinopuzzle, miejsce, w którym dzieci mogą odkopać ogromny szkielet dinozaura i mnóstwo innych atrakcji.

Na terenie Bałtowskiego JuraParku znajduje się także Muzeum Jurajskie. Zgromadzone zostały tutaj liczne eksponaty. Skamieniałości, szkielety dinozaurów, elementy szkieletowe gadów morskich. Wspaniale prezentuje się również model głowy dużego dinozaura – mozazaura. Posiada ponad 2 metry długości.

Kolejną atrakcją, czekającą na turystów jest Prehistoryczne Oceanarium. Niesamowite miejsce dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, co działo się miliony lat temu w morskich głębinach. Ulegamy iluzji spotkania z żywymi stworzeniami. Wszystko przy pomocy współczesnej techniki.

Zwierzyniec Bałtowski

Bałtowski Zwierzyniec podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich –  Zwierzyniec Górny czyli malowniczy park safari, zajmujący obszar ponad 60 ha. Rozległe łąki, oczka wodne, zagajniki i wąwozy. Wśród nich kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Zarówno polskich, jak i egzotycznych, pochodzących z innych kontynentów. Zwiedzający podziwiają te cudowne zwierzęta z pokładu amerykańskiego schoolbusa. Dzięki czemu czujemy się zupełnie tak, jak na prawdziwym safari. Zwierzęta obserwujemy dosłownie na wyciągnięcie ręki. Towarzyszący nam przewodnik, w trakcie przejazdu opowiada mnóstwo ciekawostek o zwyczajach tutejszych zwierzaków. Czekają na nas m.in. lamy, dziki, kozy angorskie, kozy karpackie, bydło Zebu, bydło watussi, bydło szkockie, emu, krowa domowa, nilgau, alpaki, daniele, żubry, wielbłądy dwugarbne i wiele innych.

Drugą część Zwierzyńca w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym stanowi Zwierzyniec Dolny. Spotkamy tutaj różnobarwne ptaki, ssaki. Wśród nich największą uwagą najmłodszych cieszą się kucyki, osiołki, małpki makaki. Spotkamy tutaj również sympatyczne surykatki i słodkie króliki.

Polska w Miniaturze

Kolejna atrakcja, z której skorzystać mogą turyści odwiedzający JuraPark Bałtów – Bałtowski Kompleks Turystyczny. Park w Miniaturze zajmuje teren o powierzchni około 1 hektara. Uformowany został na kształt Polski. Zaznaczone są na nim główne jeziora i rzeki a także szlaki komunikacyjne. Na odwiedzających czeka 50 miniatur zamków i pałaców w Polsce. Modele wykonane zostały w skali 1:25. Najmłodsi zwiedzający poznają historię poszczególnych zabytków w oparciu o baśnie i legendy. Starsze dzieci poznają władców Polski oraz jej historię w pigułce. Dowiedzą się wielu ciekawostek na temat życia rycerzy a także poznają podstawowe style architektoniczne.

Sabatówka – Wioska Czarownic w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

Położona w cudownej scenerii kamieniołomu Sabatówka, to miejsce magiczne. Tutaj świat rzeczywisty łączy się ze światem baśniowym. Nazwa pochodzi od sabatów, czyli odbywających się w Górach Świętokrzyskich spotkań czarownic. Poznamy tutaj wierzenia i obrzędy słowiańskie. Czeka na nas wiedźma Hogata. Z jej pomocą spalimy smutki i stworzymy eliksir na ładny uśmiech i urodę.

Czeka tu na nas również Tunel odwagi, szklana kula, piernikowa chatka czy koło fortuny. Dodatkowo na terenie Sabatówki możemy wejść do Chaty u Tekli. Posmakujemy tu udek nietoperzy, kolorowych karaluchów oraz galaretki z korą dębu z Łysej Góry.

Sabatówka to doskonałe miejsce aby przybliżyć dzieciom świat dawnych Słowian. Za pomocą warsztatów i zabaw, najmłodsi poznają tu pozostałości tego świata we współczesnej kulturze. Każdy, kto odwiedzi JuraPark Bałtów, musi koniecznie tutaj zajrzeć.

Sabatówka JuraPark Bałtów

zobacz także: Wycieczki jednodniowe z Warszawy
zobacz także: Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych – Kazimierz Dolny

Odwiedź Park Rozrywki w Bałtowie

Park Rozrywki w Bałtowie to miejsce dla całej rodziny. Atrakcje, które tutaj znajdziemy są kierowane do wszystkich grup wiekowych. Trampoliny, karuzele łańcuchowe dmuchane zjeżdżalnie czy family coastery, to tylko ułamek niespodzianek, jakie na nas czekają. Wizyta w tym parku to zdecydowanie świetna zabawa dla każdego.

To wspaniałe miejsce jest idealnym kierunkiem na wycieczkę szkolną, dla rodzin z dziećmi czy wypad z przyjaciółmi. Na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, oprócz opisanych powyżej atrakcji znajdziemy jeszcze mnóstwo innych. M.in. Galerię Stary Młyn, Kraina Koni, Skansen Pszczeli i Miodową Chatkę, Stok Narciarski, atrakcje wodne, Żydowski Jar. Dlatego warto choć raz wybrać się na wycieczkę do JuraPark w Bałtowie (możemy pomóc w jej organizacji). Musicie koniecznie skorzystać z uroków tego cudownego miejsca.

Wielka makieta Diplodoka w JuraPark Bałtów
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top