Najpopularniejsze trasy zwiedzania Warszawy – Top 6 wycieczek po stolicy

Warszawa - turyści spacerują w ciepły dzień po rynku starego miasta
Udostępnij!
5/5 (ocen: 16)

Jako biuro świadczące usługi turystyczne, między innymi usługi przewodników i pilotów wycieczek, często jesteśmy pytani przez naszych klientów o to, jakie trasy wycieczek po Warszawie polecamy? Które z opcji zwiedzania stolicy cieszą się największą popularnością wśród turystów?

Odpowiedź nie jest jednak oczywista. Każdego z nas interesuje coś innego, każdy kieruje się różnymi czynnikami przy doborze trasy. Inną trasę wybiorą nauczyciele wybierający się na wycieczkę szkolną z przedszkolakami, a inną uczniowie szkół średnich na kilka tygodni przed maturą. Jeszcze inne oczekiwania, co do trasy zwiedzania mają osoby pierwszy raz odwiedzające Warszawę.

Jak zaplanować zwiedzanie Warszawy i jej atrakcji?

W przeważającej ilości przypadków największym ograniczeniem, determinującym trasę zwiedzania, jest czas, jaki możemy poświęcić na zwiedzanie. Jedne grupy mogą przeznaczyć na spacer z przewodnikiem 2 godziny, inne 3 lub 5 godzin. Bywają również turyści, którzy chcieliby zwiedzać cały dzień. Często nasi klienci podczas pierwszej rozmowy telefonicznej pytają, jakie zabytki i miejsca możemy zobaczyć w czasie 2 – 3 godzin.

Czasami bywa też i tak, że odbieramy telefon od naszego klienta, który chciałby wynająć przewodnika po Warszawie i zależy mu na oprowadzeniu jego grupy po Starówce, po czym wymienia obiekty: Stare Miasto, Zamek Królewski, kolumna Zygmunta, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta z Syrenką Warszawską, mury obronne, pomnik Małego Powstańca, pomnik Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Teatr Wielki, plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, przejazd do Łazienek Królewskich i spacer po parku. Po czym na pytanie – ile posiadają Państwo czasu na zwiedzanie? – Klient odpowiada, że 3 godziny. Powyższego programu nie da się zrealizować w 3 godziny. Zajmuje on minimum 5 godzin. Klient o tym nie wiedział, nic nie szkodzi, nie musiał tego wiedzieć.

To my, jako biuro świadczące usługi przewodnickie, jesteśmy od tego, aby uświadomić klienta, jakie miejsca i zabytki grupa jest w stanie zwiedzić w danym przedziale czasowym. Klient nie musi tego wiedzieć. My chętnie pomożemy w doborze odpowiedniej trasy zwiedzania, pasującej do przeznaczonego czasu i preferencji grupy.

Standardowo, zwiedzanie stolicy z przewodnikiem trwa od 2 do 5 godzin, jednak bardzo często grupy decydują się także na wynajęcie przewodnika na parę dni, zwiedzając po kilka godzin dziennie. Np. opisaną powyżej, zajmującą 5 godzin trasę po Starym Mieście i Łazienkach Królewskich, niektóre grupy decydują się rozbić na dwa dni. Wszystko zależy od oczekiwań klienta.

zobacz także:

Co jest dla nas istotne w doborze odpowiedniej trasy zwiedzania z przewodnikiem miejskim?

Czas, jaki grupa może przeznaczyć na zwiedzanie
Wiek uczestników wycieczki (pozwala nam dostosować trasę do możliwości grupy)
Czy uczestnicy byli już kiedyś w Warszawie?
Jakie miejsca chcą zobaczyć?
Wielkość grupy
Oczekiwania klienta

Dlatego aby dobrać odpowiednią dla Państwa potrzeb trasę zwiedzania, często pytamy o Państwa oczekiwania, czy chcecie Państwo zwiedzać wnętrza, czy wyłącznie spacer na powietrzu? Jaki czas chcą Państwo poświęcić na zwiedzanie, jaki jest wiek uczestników wycieczki oraz liczebność grupy. Inną trasę polecimy starszym turystom, inną młodszym. Zawsze staramy się dobrać odpowiedniego przewodnika dla konkretnej grupy wiekowej, tak, aby potrafił w ciekawy sposób zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych.

Jakie, w takim razie, są najpopularniejsze trasy zwiedzania Warszawy?

Aby ułatwić Państwu wybór, odpowiedniej dla siebie trasy zwiedzania przedstawimy Państwu listę sześciu najpopularniejszych, najczęściej wybieranych przez naszych klientów tras wycieczek po Warszawie. Oto nasze:

Top 6 najpopularniejszych tras zwiedzania Warszawy

  1. Warszawa w Pigułce
  2. Szlakiem Bajek i Legend Warszawskich
  3. Szlakiem Kamieni na Szaniec
  4. Szlakiem Powstania Warszawskiego
  5. Śladami „Lalki” Bolesława Prusa
  6. Szlak Warszawskie Cmentarze

Warszawa w Pigułce

Warszawa w Pigułce to jedna z naszych standardowych tras zwiedzania Warszawy z przewodnikiem miejskim i jedna z najpopularniejszych tras wycieczek wśród osób, które po raz pierwszy zwiedzają stolicę. Jest doskonałym sposobem na poznanie miasta i ciekawostek z nim związanych. Trasa ta obejmuje zwiedzanie Starego Miasta i jego okolic, Krakowskie Przedmieście, plac Piłsudskiego oraz Łazienki Królewskie. Podczas spaceru poznajemy najważniejsze (najbardziej popularne) zabytki w Warszawie, m.in. Zamek Królewski i Rynek Starego Miasta, pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac na Wodzie czy Pomnik Fryderyka Chopina.

Wycieczka zaplanowana jest w taki sposób aby nie marnować niepotrzebnie czasu na przemieszczanie się pomiędzy obiektami a zwiedzać po kolei to, co warte jest uwagi. Wybierany jest zarówno przez grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne. Czas zwiedzania tą trasą wynosi około 5 godzin. Przewodnik oprowadzając grupę dostosowuje się do wieku uczestników, w inny sposób przekazuje wiedzę dorosłym a w inny młodszym turystom, dlatego wycieczkę tą możemy polecić osobom w każdym wieku. 

Warszawa w Pigułce jest często wybieraną trasą na wycieczkę szkolną, rodzinny spacer czy spędzenie czasu w gronie przyjaciół. Pewne jest, że każdy uczestnik takiego spaceru oprócz historii zapozna się z mnóstwem anegdot i ciekawostek związanych z miastem

Warszawa w Pigułce - zwiedzanie trasą wycieczki

Szlakiem Bajek i Legend Warszawskich

Spacer z przewodnikiem po Warszawie dla dzieci szlakiem bajek i legend warszawskich, obejmuje głównie tereny Starego Miasta. Niemal z każdym fragmentem warszawskiej Starówki wiąże się jakaś tajemnicza historia. Jak powstała Warszawa? Jaką legendę kryje miecz Króla Zygmunta? Czego uczy legenda o warszawskim Bazyliszku? Skąd wzięła się warszawska Syrenka? Jaką tajemnicę skrywa kamienny niedźwiedź ze starego miasta?  Odpowiedzi na te pytania odkrywamy spacerując, m.in. w okolicy Zamku Królewskiego, Kolumny Zygmunta, Rynku Starego Miasta, Barbakanu, ul. Krzywe Koło.

Trasa ta najczęściej wybierana jest przez najmłodszych miłośników Warszawy, przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Powszechnie zaś wiadomo, że wszystkie dzieci lubią opowieści, ciekawe historie i bajki. Bywa jednak i tak, że decydują się na nią także turyści indywidualni, w trakcie rodzinnego zwiedzania stolicy. Rodzice uznają, że doskonałym sposobem na zapoznanie ich pociech z historią miasta jest przedstawienie jej za pomocą legend. Jednocześnie sami często poznają ciekawostki, o których wcześniej nie wiedzieli.

W trakcie spaceru trasą bajek i legend po Warszawie, przewodnik dostosowuje język do wieku grupy. Inaczej bowiem opowiada się historie przedszkolakom, inaczej dzieciom ciut starszym. Czas zwiedzania również jest dostosowany do wieku uczestników wycieczki i wynosi od 2 do 3 godzin. Jedno jest pewne, każdy tutaj uruchomi swoją wyobraźnię i przeżyje niesamowitą lekcję historii, poznając przy tym wspaniałe zabytki i ciekawe legendy.

zobacz także: Teatry dla dzieci w Warszawie – Top 5

Zwiedzanie Warszawy przez dzieci

Szlakiem Kamieni na Szaniec

„Kamienie na Szaniec” to książka autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Przedstawia działalność członków Szarych Szeregów ( Zośki, Rudego i Alka) w czasach II wojny światowej. Pozycja ta jest lekturą szkolną, dlatego też spacer z przewodnikiem szlakiem Kamieni Na Szaniec wybierany jest głównie przez uczniów 7 i 8 klas szkoły podstawowej. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej odbyć go w trakcie przerabiania lektury, tuż przed lub zaraz po. Samo przeczytanie książki to jedno, ale spacer śladami bohaterów daje możliwość poznania miejsc, wydarzeń i postaci opisanych przez autora. Daje nam możliwość także zapoznanie się z historią okupowanej Warszawy i jej mieszkańców. Jest uzupełnieniem lekcji języka polskiego.

Gdzie uczyli się bohaterowie książki? Gdzie przetrzymywano Rudego? Gdzie był przesłuchiwany? Jaki był przebieg Akcji Pod Arsenałem? Gdzie spoczęli Zośka, Rudy i Alek? Odpowiedzi na te a także wiele innych pytań związanych z książką poznamy w trakcie trwającej około 5 – 6 godzin wycieczki po Warszawie.

Muzeum Pawiak w Warszawie

Szlakiem Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to najbardziej krwawe wydarzenie w historii Warszawy. Żołnierze Armii Krajowej, harcerze a także ludność cywilna podjęła się heroicznej walki o wolność miasta  i życie jego mieszkańców, ponosząc przy tym ogromne straty. Wydarzenia z roku 1944 wywarły znaczące piętno na współczesnej Warszawie.

W trakcie spaceru z przewodnikiem miejskim, szlakiem Powstania Warszawskiego, odwiedzimy najważniejsze miejsca na powstańczej mapie Warszawy. Opowiemy o najbardziej dramatycznych momentach powstania. Odwiedzimy m.in. Rynek Starego Miasta, plac Zamkowy, ul. Kilińskiego, pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski a także wiele innych ciekawych miejsc.

Wycieczka ta wybierana jest najczęściej przez grupy szkolne, stanowi bowiem ciekawą alternatywę dla standardowej lekcji historii. Zupełnie innym przeżyciem jest odwiedzenie i zobaczenie na własne oczy tych wszystkich miejsc, w których odbywały się walki, niż tylko czytanie o nich z podręcznika szkolnego. Jednak nie tylko uczniowie szkół decydują się na tą trasę. Szlak Powstania Warszawskiego wybierany jest również często przez turystów indywidualnych oraz grupy starsze. Dlatego trwający około 5 godzin spacer polecamy wszystkim turystom, zainteresowanym tematyką powstańczą, jak i historią stolicy.

Plac Zamkowy Warszawa

Śladami „Lalki” Bolesława Prusa

„Lalka” Bolesława Prusa to powieść wszechczasów i zdecydowanie najbardziej „warszawska” z książek. Fabuła toczy się wokół nieszczęśliwej miłości przedsiębiorcy – Stanisława Wokulskiego,  do panny z wyższych sfer – Izabeli Łęckiej. Oprócz niezwykle emocjonującego wątku miłosnego, autor sfotografował w książce Warszawę drugiej połowy XIX wieku.

W trakcie spaceru przewodnik miejski przedstawi nam miejsca, w których bywał Stanisław Wokulski i gdzie przechadzała się Izabela Łęcka. Zobaczymy sklep, w którym subiektem był Ignacy Rzecki. Dowiemy się, gdzie znajdował się sklep Wokulskiego, gdzie mieszkał i jaki miał widok z okna, gdzie znajduje się kamienica Państwa Łęckich. Podczas spaceru śladami „Lalki” Bolesława Prusa odwiedzimy Łazienki Królewskie, w których doszło do spotkania Stanisława z Izabelą a także wiele innych miejsc związanych z bohaterami książki i jej autorem.

Trasa tematyczna Śladami „Lalki” Bolesława Prusa, skierowana jest głównie do uczniów szkół średnich, którzy książkę tę mają w spisie lektur szkolnych. Proponujemy wybrać się na tę wycieczkę w trakcie przerabiania utworu, ewentualnie przed lub zaraz po lekturze. Dzięki spacerowi śladami Lalki, uczniowie mogą nie tylko zobaczyć miejsca związane z książką, ale i poznać styl życia panujący w tamtych czasach, tradycje i obyczaje w nich panujące. Jest to doskonałe uzupełnienie klasycznej lekcji języka polskiego, które pomoże utrwalić i przyswoić przerabiany materiał. Wycieczka trwa około 5 godzin.

Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie w Warszawie

Szlak Warszawskie Cmentarze

Powiadają, że kiedy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią już tylko kamienie. Wycieczka szlakiem Warszawskich Cmentarzy skierowana jest do każdego, kto pragnie lepiej poznać historię naszego kraju.

Szlak Warszawskich Cmentarzy to jedna z wielu oferowanych przez nas wycieczek tematycznych. Obejmuje dwa warianty: Stare Powązki i Powązki Wojskowe. Stare Powązki są najstarszym warszawskim cmentarzem, zajmującym powierzchnię równą powierzchni Watykanu. Szacuje się, że pochowanych jest tutaj około 2 500 000 osób. Odwiedzimy tutaj mogiły Violetty Villas, Czesława Niemena, Ireny Kwiatkowskiej, Bolesława Prusa, rodziców Fryderyka Chopina, Bolesława Prusa i wielu, wielu innych.

Natomiast Powązki Wojskowe to cmentarz, na którym spoczywają takie osobistości jak Julian Tuwim, Ryszard Kapuściński, Władysław Szpilman. Znajdziemy tutaj również mogiły Alka, Zośki i Rudego a także wielu innych bohaterów. Wizyta na Powązkach Wojskowych jest jak przeglądanie kart historii XX wieku.

Spacer po tych dwóch cmentarzach można odbyć oddzielnie albo, jeśli grupa dysponują czasem połączyć w jedną wycieczkę. Opcja ta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych a czas zwiedzania dostosowany do potrzeb.

zobacz także: Kościoły w Warszawie – Stare Miasto i Nowe Miasto – Top 10
zobacz także: Dlaczego warto odwiedzić Warszawę i co tutaj zobaczyć?

Powązki Wojskowe w Warszawie

Nie wiesz jak zaplanować zwiedzanie Warszawy – zadzwoń do nas!

Przedstawione powyżej trasy zwiedzania, jak już wspominaliśmy stanowią 6 najczęściej wybieranych przez naszych klientów. Jednak w swojej ofercie mamy trasy o różnej tematyce, bywa i tak, że tworzymy szlak zwiedzania dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego klienta. Wszystkich zainteresowanych poznawaniem czy to Warszawy czy innych miast w Polsce, zapraszamy do kontaktu www.suerteprzewodnicy.pl .
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top