„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” – 2020 r. – tym razem online

Konferencja Darmowy Listopad 2020
Udostępnij!
Oceń post

Dnia 06.11.2020 roku zainaugurowano dziewiątą edycję akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy Listopad, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, promujących polskie zabytki, muzealne zbiory oraz siedziby polskich monarchów.

Przeczytaj: Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2022

Tradycyjnie każdego listopada rezydencje królewskie są udostępniane do zwiedzania za darmo wszystkim odwiedzającym. W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, Darmowy Listopad 2020 będzie odbywał się wyłącznie w formule online.

„Darmowy listopad” to jest akcja znana, doceniana i oczekiwana od dawna. Raz do roku w listopadzie nasze rezydencje królewskie są udostępniane za darmo wszystkim zwiedzającym, niestety w czasie pandemii nie możemy zrealizować tej akcji w sposób tradycyjny, dlatego realizujemy ją online. To też jest symboliczne działanie polegające na tym, że nie poddajemy się do końca tej tragedii w zasadzie ogólnoświatowej, jaką jest pandemia i staramy się dalej pracować i realizować nasze zadania – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński

Obecnie, w związku z COVID19, wszystkie placówki kultury są zamknięte. Tradycyjne (bezpośrednie) zwiedzanie muzeów samemu czy z przewodnikiem nie jest możliwe, dlatego aby sprostać obecnej sytuacji, najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce przygotowały wiele atrakcji online, min. wirtualne spacery po muzeach, webinaria, lekcje online dla szkół, nauka o historii na wesoło dla dzieci, debaty na temat historii i wiele innych.

W tym roku, grono rezydencji wspierających akcję poszerzyło się o nowych partnerów. Do Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie które uczestniczyły w poprzedniej edycji, dołączają  w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Od 6 listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie na swoich stronach internetowych oraz social mediach, rozpoczęła udostępnianie materiałów edukacyjnych.

W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowemu Listopadowi online znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia”, filmyKrólewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.

W social mediach akcja będzie promowana wspólnym hasztagiem #darmowylistopad, dzięki czemu łatwiej będzie można wyszukiwać udostępniane materiały.

Darmowy Listopad online – program i terminy publikacji głównych wydarzeń

Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:
6 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Warszawie
9 listopada – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
13 listopada – Muzeum Zamkowemu w Malborku
16 listopada – Zamkowi Królewskiemu na Wawelu
23 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu

Zapraszamy także na pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku
19 listopada – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich
26 listopada – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
27 listopada – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. „Ne’edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).
30 listopada – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie

20 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się wspólna debata online wszystkich biorących udział w akcji rezydencji, pod tytułem „Rezydencje Królewskie. Oficjalne i letnie” – do obejrzenia w social mediach uczestników i organizatora akcji.

Dodatkowo codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Więcej informacji o akcji Darmowy listopad online oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:

Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl
Koordynator: Izabela Witkowska tel.  664 118 303 iwitkowska@zamek-krolewski.pl

Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl
Koordynator: Urszula Wolak – Dudek  tel.  513 867 147  uwolak@wawel.org.pl

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl
Koordynator: Anita Kacprzyk tel. 518 716 067 a.kacprzyk@lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl
Koordynator: Agnieszka Kowalska tel. 725 622 640 a.kowalska@zamek.malbork.pl

Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl
Koordynator: Anna Boroń tel. 724 900 830 a.boron@zamek-sandomierz.pl

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top