Główne i Stare Miasto Gdańsk – odkrywamy Gdańską Starówkę

Gdańsk Długi Targ
Udostępnij!
5/5 (ocen: 33)

Główne Miasto i Stare Miasto Gdańsk to dwie różne części miasta, które często są ze sobą mylone lub nazywane gdańską starówką. To Główne Miasto w Gdańsku stanowi reprezentacyjny obszar miasta i to tu znajduje się więcej znanych nam zabytków. Stare Miasto ma natomiast charakter usługowo-mieszkalny, jednak mimo wszystko warto je odwiedzić, gdyż w tej części również odnajdziemy wiele ciekawych atrakcji.

Gdańsk to niepowtarzalny skarb polskiego wybrzeża, prawdziwa perła Bałtyku, a zarazem jedno z najważniejszych i największych polskich miast. Co roku odwiedzany jest przez miliony turystów z całego świata. Spacerując po jego uliczkach i podziwiając piękno architektury, możemy poczuć atmosferę dawnych czasów.

Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba odwiedzić Śródmieście, by na własne oczy zobaczyć wszystkie znajdujące się tam zabytki. Można to zrobić samemu lub może nas oprowadzić licencjonowany przewodnik po Gdańsku, dzięki czemu lepiej poznamy historię miasta. Zwłaszcza, że Gdańska „Starówka” pełna jest ciekawych opowieści, interesujących zabytków i klimatycznych uliczek.

Starówka w Gdańsku – co warto zobaczyć?

Najbardziej reprezentatywną częścią Gdańska jest Główne Miasta. To właśnie tu możemy spotkać najwięcej zarówno zabytków jak i turystów. Jednak będąc w Gdańsku warto odwiedzić także Stare Miasto, gdzie również odnajdziemy wiele interesujących pomników historii.

Stare Miasto w Gdańsku

Stare Miasto położone jest na północ od Głównego Miasta Gdańsk (w północnej części dzielnicy Śródmieście). Mimo iż jest rzadziej odwiedzane przez turystów to znajduje się tu wiele ciekawych zabytków architektonicznych.

Zabytki Starego Miasta w Gdańsku

Będąc w tej części warto odwiedzić Ratusz Starego Miasta z końca XVI wieku. Obecnie mieści się tu Nadbałtyckie Centrum Kultury. Dawniej sławny gdański barownik oraz astronom Jan Heweliusz w piwnicach ratusza trzymał piwo, które sam wyprodukował. Zresztą do dziś przed budynkiem stoi jego pomnik.

Muzeum Bursztynu Gdańsk Wielki Młyn
Muzeum Bursztynu Gdańsk Wielki Młyn

Kolejnym wartym zobaczenia zabytkiem na Starym Mieście jest Wielki Młyn, położony na wyspie nazywanej Tarczą. Wzniesiony został w 1350 roku przez Krzyżaków. Napędzany kiedyś przez wody Kanału Raduni młyn, obecnie stanowi siedzibę Muzeum Bursztynu Gdańsk Wielki Młyn. W jego sąsiedztwie, oddalony o około 100 metrów znajduje się jeszcze Mały Młyn, pełniący dawniej funkcję spichlerza a obecnie oferuje przestrzeń biurową.

Turyści podróżujący do Gdańska pociągiem, zaraz po przybyciu, mogą podziwiać zabytkowy dworzec PKP. Znajdujący się przy ulicy Podwale Grodzkie budynek to największa stacja kolejowa w mieście. Bardzo ważny dla historii miasta jest również budynek, który zajmuje Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku . 1 września 1939 roku jego pracownicy wysławili się bohaterską i tragiczną śmiercią podczas obrony gmachu.

Budynek Poczty Polskiej - Stare Miasto Gdańsk
Budynek Poczta Polska – placówki Gdańsk 1

Jednym z nielicznych niezniszczonych podczas wojny zabytków Starego Miasta jest Dom Opatów Pelplińskich. Kamienica powstała na początku XVII wieku a teraz mieści się w niej siedziba Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas spaceru ciężko nie zwrócić uwagi także na Dom Trzech Kaznodziei (kamienica wybudowana w latach 1599-1602 – pełniła funkcję mieszkań duchowieństwa). Obecnie Dom Kaznodziejów ma zostać oddany jako siedziba Caritasu.

Na obrzeżach starego Gdańska odnajdziemy również otwarte w 2017 roku Muzeum II Wojny Światowej. Jego głównym celem jest szerzenie wiedzy o tym tragicznym okresie w historii, prezentując go z polskiego punktu widzenia, jako najbardziej niszczycielski konflikt, jaki kiedykolwiek dotknął ludzkość. Muzeum kładzie duży nacisk na upamiętnienie ofiar totalitaryzmów i tych, którzy walczyli o wolność różnych narodów. Poprzez swoją działalność wystawienniczą, naukową i edukacyjną, muzeum promuje Polskę jako państwo, które strzeże pamięci o latach 1939-1945, zrozumiało i doceniło wartość wolności i postaw obywatelskich.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

zobacz także: Gradowa Góra w Gdańsku – zwiedzamy punkt widokowy z niezwykłą historią

Kościoły na Starym Mieście w Gdańsku

Stare Miasto w Gdańsku to również miejsce, w którym znajduje się aż sześć kościołów. Najstarszą ze świątyń jest kościół św. Katarzyny, zbudowany w pierwszej połowie XIII wieku i mogący pochwalić się carillonem (Carillon – zespół minimum 23 dzwonów). Gdańsk jako jedyny w Polsce podsiada carillon koncertowy, a dokładnie ma ich nawet trzy. Największy bo 50 dzwonowy carillon znajduje się właśnie na wieży kościoła św. Katarzyny, kolejny złożony z 37 dzwonów na szczycie Ratusza Głównego Miasta a ostatni z nich, to carillon mobilny o nazwie „Gdańsk” posiadający 48 dzwonów ważących w sumie 4868 kg.

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku
Kościół św. Katarzyny w Gdańsku

Kolejnym równie wiekowym kościołem Gdańska jest kościół św. Brigidy (Bazylika św. Brigidy). Początkowo była to kaplica pokutnic pod wezwaniem św. Marii Magdaleny ( około 1350 rok). Jednak bardziej znany jest z tego iż pochowany tu został wspominany już wcześniej Jan Heweliusz, a także Henryk Jankowski, wieloletni proboszcz i kapelan „Solidarności”.

Pozostałe kościoły, jakie możemy obejrzeć na Starym Mieście to kościół św. Józefa, kościół św. Elżbiety, kościół św. Jakuba i kościół św. Bartłomieja.

Główne Miasto w Gdańsku

Główne Miasto to Gdańska „Starówka”, słynie z charakterystycznych kamienic, wąskich uliczek i mnóstwa zabytków. W jego centrum znajduje się ul. Długa i Długi Targ, który jest sercem miasta i najbardziej reprezentacyjną jego częścią, stanowiącą oś Drogi Królewskiej. Zwiedzając Gdańsk na pewno tutaj trafimy. Na ulicy Długiej i Długi Targ (stanowiący jej przedłużenie) znajdują się najważniejsze zabytki, restauracje, kawiarnie i sklepy. W ich ciągu znajduje się słynna Fontanna Neptuna, która jest jednym z symboli miasta, Złota Kamienica, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Dom Ławy czy Zielona Brama.

Główne Miasto Gdańsk – Najważniejsze atrakcje i zabytki

 • Długi Targ stanowi centralny plac na „Starówce”. Kiedyś główne miejsce handlu i spotkań mieszkańców, dzisiaj przyciąga turystów z całego świata swoją unikalną architekturą i energią. Pełen jest pięknych kamienic, restauracji, kawiarni i sklepów. To serce Głównego Miasta, gdzie można podziwiać wiele zabytków, w tym bardzo znaną Fontannę Neptuna. Niezależnie od pory roku, Długi Targ jest zawsze pełen życia i kolorów.
 • Jednym z głównych zabytków Gdańska jest gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, usytuowany na styku ulicy Długiej i Długi Targ. Jego budowę rozpoczęto w 1346 roku. Obecnie mieści się tu główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. Nad wejściem do budynku możemy zobaczyć dwa lwy z którymi związana jest pewna legenda – Lwy z Gdańskiego Ratusza.
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
 • Bazylika Mariacka jest kolejnym ważnym punktem, który należy odwiedzić podczas zwiedzania. Jest to największa ceglana świątynia na świecie i największy kościół w Gdańsku. Posiada surowe i skromne wnętrze, ale za to skrywa w środku wiele dzieł sztuki. W środku możemy podziwiać między innymi zabytkowy zegar astronomiczny z XV wieku czy ołtarz główny z początku XVI wieku. Bazylika Mariacka w Gdańsku stanowi imponujące dzieło gotyckiej architektury a z jej wieży rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta (warto skorzystać z okazji i udać się na punkt widokowy).
 • Dwór Artusa: Rezydencja kupiecka z XIV wieku, która pełniła funkcję miejsca spotkań i bankietów dla członków elity handlowej. Obecnie jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
 • Nowy Dom Ławy w Gdańsku to zabytkowa budowla pochodząca z XV wieku. W 1989 roku posiadanie nad nim przejęło Muzeum Historii Miasta Gdańsk i obecnie stanowi część oddziału Dwór Artusa. Budynki posiadają wewnętrzne połączenie.
Główne Miasto Gdańsk - Długi Targ - Kamienice
Długi Targ Kamienice
 • Obok Dworu Artusa znajduje się również Złota Kamienica. Szczególną uwagę przyciąga jej fasada, posiadająca pozłacane kamienne płaskorzeźby.
 • Kolejnym ważnym zabytkiem Głównego Miasta Gdańska jest Fontanna Neptuna, która stoi tuż przed wejściem do Dworu Artusa. Jest to najstarsza działająca fontanna w Polsce, bardzo popularna wśród turystów. Warto zatrzymać się przy niej by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
 • Złota Brama w Gdańsku to potężna brama wjazdowa na początku ulicy Długiej. Złota Brama pozbawiona funkcji obronnych, jest symbolem potęgi i bogactwa miasta.
Złota Brama w Gdańsku
Złota Brama w Gdańsku
 • Dom Uphagena to piękna kamienica przy ulicy Długiej 12, jest prawdziwym klejnotem gdańskiej architektury.  Dziś Dom Uphagena będąc siedzibą Muzeum Gdańska, pozwala zwiedzającym na podróż w czasie prezentując jak wyglądało życie zamożnej rodziny gdańskiej w XVIII wieku.
 • Niedaleko Długiego Targu znajduje się Zielona Brama, która zachwyca turystów swoim manierystycznym stylem. To największa brama miejska i prawdopodobnie najstarsza brama wodna w Gdańsku. Zbudowano ją połowie XVI wieku jako rezydencję królów polskich, jednak żaden z nich nigdy tu nie gościł. Obecnie Zielona Brama jest siedzibą oddziału Muzeum Narodowego.
Zielona Brama w Gdańsku
Zielona Brama w Gdańsku
 • Brama Żuraw to kolejna ikona Gdańska. Łatwo go dostrzec spacerując brzegiem Motławy. Ceglano-drewniana konstrukcja wychyla się poza obrys innych budynków w kierunku rzeki. Od średniowiecza Brama Żuraw pełnił funkcję bramy wodnej, urządzenia do naprawy statków i dźwigu portowego. Dziś jest to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego.
 • Ulica Mariacka, krótka i wąska, jest jednak najbardziej urokliwą z wszystkich ulic Gdańska. Odrestaurowane przedproża, rzygacze i urokliwe kamienice doskonale odzwierciedlają wyjątkowy nastrój i styl dawnego miasta. Znajduje się tu wiele sklepików z wyrobami z bursztynu, przez co ulica Mariacka często nazywana jest ulicą Bursztynową.
Ulica Mariacka w Gdańsku
Ulica Mariacka w Gdańsku
 • Przy ulicy Mariackiej 1 znajduje się Kamienica Gotyk która jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. Ciekawostką jest, że mieszkał tu przez jakiś czas sam Mikołaj Kopernik, o czym więcej piszemy w artykule „Kopernik i Heweliusz – Dwaj wielcy astronomowie w Gdańsku”.
 • Na ulicy Podwale Staromiejskie możemy wejść do środka Hali Targowej. Powstała w końcówce XIX wieku i do dziś spełnia przeznaczoną jej funkcję. Możemy tam zrobić codzienne zakupy, skorzystać z usług fryzjera czy kupić ubrania. Jednak skrywa ona tajemnicę, o której więcej piszemy w artykule – Hala Targowa w Gdańsku
 • Tuż przy wejściu do Głównego Miasta wznosi się Wielka Zbrojownia, jedna z najokazalszych świeckich budowli w Gdańsku. Zbudowana została w latach 1602 – 1605 a jej fasadę wykonano wg. projektu Antoniego van Obberghena. W związku z przeznaczeniem jaki miała spełniać nazywana jest często arsenałem. Dla wielu stanowi najpiękniejszą Gdańską budowlę.
Wielka Zbrojownia - Arsenał w Gdańsku
Wielka Zbrojownia – Arsenał – w Gdańsku

Restauracje na Starówce w Gdańsku

Zmęczeni? Podczas wizyty na Głównym Mieście warto spróbować lokalnych smakołyków. Istnieje wiele restauracji i kawiarni, które serwują tradycyjne dania kuchni gdańskiej. Jeśli macie ochotę na pyszną zupę rybną, śledzia bałtyckiego po rybacku lub tradycyjne wędzonki, koniecznie należy odwiedzić jedną z restauracji. Do najpopularniejszy w tej części Gdańska należą Restauracja Dominikańska, Pyra bar, Canis czy Tawerna Dominikańska.

Odkryj historię i atrakcje turystycznej części Gdańska

Stare i Główne Miasto Gdańsk to miejsce pełne historii, uroku i piękna, które każdy powinien poczuć. Bez względu na to, czy jest się miłośnikiem historii, architektury, czy po prostu zwykłym turystą warto udać się tu by poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta. Turystyczne centrum Gdańska jest miejscem, które z pewnością zachwyci każdego. Od Długiego Targu, przez Bazylikę Mariacką, aż po Żurawia nad Motławą, każdy zakątek ma coś do zaoferowania. Dlatego nie ma co zwlekać i pora odkryć Gdańsk na własną rękę!

zobacz także: „Sąd Ostateczny” Memlinga – najsłynniejszy gdański obraz

Starówka w Gdańsku – najczęściej zadawane pytania:
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top