Muzeum Bursztynu w Gdańsku

gdańsk, house hevelius, the old town-5113229.jpg
Udostępnij!
5/5 (ocen: 3)

Muzeum Bursztynu w Gdańsku to jedno z niewielu miejsc na świecie, które w tak obszerny sposób prezentuje historię, znaczenie i urok tego wyjątkowego kamienia. Bursztyn był bowiem od wieków nieodłącznym elementem kultury i gospodarki regionu bałtyckiego.

Gdańsk z pewnością zasługuje na tytuł Światowej Stolicy Bursztynu. Przedmioty użytkowe czy też biżuterię z bursztynu wytwarzano tutaj od wieków. Dzięki nowoczesnej wystawie, która czeka na odwiedzających w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, możemy poznać niezwykłą historię bursztynu i zobaczyć tysiące eksponatów.

Muzeum Bursztynu – Historia powstania


Muzeum Bursztynu znajduje się na terenie Starego Miasta Gdańsk. Muzeum zostało w 2000 roku założone, jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jego głównym celem jest dokumentowanie historii bursztynu oraz dziejów bursztyniarstwa w Polsce. Pierwszą siedzibą Muzeum Bursztynu był Zespół Przedbramia, czyli Katownia i Wieża Więzienna. Na potrzeby projektu zaadaptowano wszystkie jej piętra.

W czerwcu 2006 roku Muzeum Bursztynu zainaugurowało swoją działalność, mając 439 m².  Od 2021 roku Muzeum Bursztynu przeniesione zostało do Wielkiego Młyna. Największego młyna Średniowiecznej Europy. Zbudowanego w roku 1350 przez Krzyżaków. Umożliwiło to powiększenie powierzchni wystawienniczej do prawie tysiąca metrów kwadratowych.

Ekspozycja w Gdańskim Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu w Gdańsku to nie tylko kolekcja bursztynów. To przede wszystkim opowieść o historii, rzemiośle i kulturze związanej z tym niezwykłym kamieniem. Wśród eksponatów znajdziemy zarówno naturalne okazy bursztynu, jak i wyroby artystyczne, które świadczą o kunszcie dawnych i współczesnych bursztynników.

Ekspozycja została tak zaplanowana, aby na poszczególnych piętrach prezentować bursztyn w różnych aspektach. Pierwsza kondygnacja poświęcona została procesowi powstawania bursztynu. Poznamy tutaj wiele ciekawostek. Na całym świecie bowiem jest około 300 odmian żywic, które posiadają różne kolory i różny wiek. Znalezione zostały na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Na drugiej kondygnacji eksponowane są bursztynowe wyroby. Znajdziemy tu wspaniałe eksponaty zarówno z bardzo odległej przeszłości a także współczesną, nowoczesną biżuterię. Usłyszymy także opowieść o bursztynowej komnacie, w której powstaniu mieli udział mieszkańcy Gdańska. Poznamy historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego, tradycje bursztynu w lecznictwie, czy jego użycie jako kamienia magicznego.

Muzeum posiada trzy działy: przyrodniczy, sztuki dawnej i sztuki współczesnej. Ogromne wrażenie na odwiedzających robią inkluzje. Owady zatopione w żywicy dają nam możliwość oglądania przeszłości, w dodatku tej bardzo oddalonej. Podziwiać możemy tu wiele unikalnych eksponatów. Jednym z nich jest „Jaszczurka Gierłowska”. Jest to druga znaleziona w bursztynie bałtyckim jaszczurka, która pochodzi sprzed 40 mln lat.

Oprócz tego w kolekcji muzeum znalazła się także największa bryła bursztynu, której waga wynosi 68 kg. Zobaczymy także liczne dzieła sztuki wykonane z bursztynu przez prawdziwych artystów. Są to m.in. bursztynowe szachy pochodzące z około 1690 r. a także kolia bursztynowych paciorków pochodzącą z okresu wpływów rzymskich.

W Gdańskim Muzeum Bursztynu zlokalizowanym w Wielkim Młynie możemy poznać nie tylko o historii bursztynu, ale także jego zastosowanie w medycynie, tradycji czy wierzeniach. Bursztyn, nazywany często „złotem Bałtyku”, od wieków fascynował ludzi swoim pięknem i właściwościami.

To miejsce, które każdy miłośnik historii, sztuki i przyrody powinien odwiedzić. Prawdziwa perła na mapie Gdańska, która przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Jeśli jesteś ciekawy tajemnic sprzed milionów lat i chcesz dowiedzieć się więcej o niezwykłym kamieniu, który od wieków fascynuje ludzi, koniecznie odwiedź to miejsce!

zobacz także: Bazylika Mariacka

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Wielkie Młyny 16

80-849 Gdańsk
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top