„Historie Gdańskich Dzielnic” –wystawy plenerowe

Kokoszki tory Gdańsk
Udostępnij!
5/5 (ocen: 3)

Kokoszki, Matarnia i Osowa, trzy dzielnice Gdańska, których dzieje przedstawione zostały na wystawie plenerowej „Historie Gdańskich Dzielnic”. Jest to już siódma odsłona wystawy organizowanej przez Muzeum Gdańska.

W czasie przygotowywania wystawy Muzeum nawiązało współpracę z mieszkańcami poszczególnych dzielnic, którzy przekazali na ten cel fotografie z własnych albumów. W ten właśnie sposób udało się zebrać około 170 fotografii. Część z nich oglądać możemy na wystawie, kolejne posłużyły do przygotowania publikacji naukowej. Siódmy tom książkowego wydania Historii Gdańskich Dzielnic ukaże się w roku 2025.

„Historie Gdańskich Dzielnic”

Na wystawie zaprezentowane zostały także zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, Archiwum Państwowego, Muzeum Gdańska, Kosycarz Foto Press, Muzeum miasta Gdyni, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Parku Handlowego Matarnia, Polskiej Agencji Prasowej a także Szkół Podstawowych nr 82 i 83 w Gdańsku.

Koordynatorka tegorocznej edycji projektu, Rita Brzezińska mówi:

Kokoszki, Matarnia i Osowa, jak kilka innych dzielnic, świętują w tym roku 50-lecie włączenia ich w granice administracyjne Gdańska. Na prośbę i we współpracy z radami tych dzielnic postanowiliśmy przyłączyć się do ich jubileuszów, poprzez przybliżenie historii w ramach „Historii Gdańskich Dzielnic”. To największy obszar objęty projektem. Mowa tu o ponad 48 hektarach powierzchni, którą zamieszkiwali i użytkowali ludzie począwszy od epoki neolitu aż po czasy współczesne. Dla porównania największa dzielnica w Gdańsku, Wyspa Sobieszewska, obejmuje prawie 36 hektarów.

Wystawa przedstawia także dzieje kolei kokoszkowskiej, obozu jenieckiego Stalag XX A Burggraben, na którego miejscu od 13 września 1944 roku działał podobóz KL Stutthof. Zobaczymy tutaj także zdjęcia mieszkańców z okresu XX wieku.

Do kiedy można oglądać wystawy?

Wystawę możemy oglądać do końca października 2023 r. w następujących miejscach:

Do 15 września – Park Chirona (Osowa)

16 września – 30 października – ulica majora Mieczysława Słabego przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 9 w Gdańsku

– Szkoła Podstawowa nr 7 – przedszkole 43. ( Matarnia)

Organizator:

Muzeum Gdańska

Ul. Długa 46/47

80-831 Gdańsk
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top