Muzeum na wynos – najnowszy program edukacyjny Muzeum Krakowa

Budynek Muzeum Krakowa
Udostępnij!
5/5 (ocen: 2)

Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich nauczycieli i opiekunów do skorzystania z projektu „Muzeum Na Wynos”. Jest to doskonała alternatywa dla standardowej lekcji historii. Pomaga uruchomić wyobraźnię uczniów i wzbudza w nich ciekawość.

Jeśli szukacie ciekawych metod dydaktycznych do wykorzystania w trakcie zajęć projekt „Muzeum Na wynos” jest świetnym rozwiązaniem. Skierowany do różnych grup wiekowych projekt, z pewnością przyciągnie uwagę uczniów i pozytywnie wpłynie na ich aktywność na zajęciach.

Czym jest „Muzeum na wynos”?

„Muzeum na wynos” to program edukacyjny skierowany do nauczycieli oraz opiekunów szkół podstawowych, bibliotek, domów kultury a nawet odbiorców indywidualnych. Jego głównym celem jest zachęcanie do poznawania kultury materialnej związanej z regionem.

Program polega na tym, że Muzeum Krakowa wypożycza, na wniosek zainteresowanych, jeden lub kilka kufrów o różnej tematyce. Tematyka nawiązuje do podstawy programowej.

Na chwilę obecną dostępne są cztery tematy kufrów:

  • „Z czego składał się rycerz”
  • „ W świecie krakowskich legend”
  • „ Dole i niedole służących”
  • „Życie codzienne w średniowiecznym mieście”.

Co znajdziemy w kufrze?

W skład każdego z kufrów wchodzą „Karty pracy dla ucznia” a także „ Zeszyt nauczyciela i opiekuna”. Prócz tego znajdziemy rozmaite materiały edukacyjne, rekwizyty oraz repliki, które możemy oglądać, dotykać a nawet mierzyć.

Za pomocą dołączonych materiałów dydaktycznych, prowadzący pozna różne metody pracy i organizacji zajęć przy wykorzystaniu umieszczonych w kufrze przedmiotów. Natomiast „Karty pracy dla ucznia” są atrakcyjne graficznie i stanowią kompendium wiedzy z omawianego zakresu tematycznego. Znajdują się w nich zadania i łamigłówki umożliwiające poszerzenie i sprawdzenie swojej wiedzy.

Na stronie internetowej Muzeum Krakowa: https://muzeumkrakowa.pl/muzeum-na-wynos znajdziemy wirtualny kufer będący odpowiednikiem każdego ze stacjonarnych kufrów. Zawiera on dodatkowe materiały tekstowe i ikonograficzne, które umożliwiają na kreatywne rozwijanie wybranego tematu.

Program „Muzeum na wynos” jest wyjątkowy przez to, że daje uczestnikom możliwość doświadczenia przeszłości w sposób namacalny. Poprzez kontakt z obiektami i replikami uczestnicy mogą przeżywać omawiane historie, wcielić się w role legendarnych postaci i bohaterów.

Muzeum Krakowa aktywnie pracuje nad opracowaniem kolejnych kufrów tematycznych.

Poniżej przedstawiamy ilustrację, opisującą proces wypożyczania kufrów.

Kraków - ilustracja akcji muzeum na wynos

Informacje o akcji „Muzeum na wynos”:

  • Kufry dostępne są przez cały rok szkolny a także okres wakacyjny,
  • Koszt wypożyczenia wynosi 80 zł + 5 zł/ uczeń,
  • Możliwość wypożyczenia kufra na czas 1-14 dni,
  • Możliwość samodzielnego odbioru w wybranym Oddziale Muzeum Krakowa lub skorzystania z transportu realizowanego przez Muzeum ( za dodatkową opłatą),
  • Kontakt: muzeumnawynos@muzeumkrakowa.pl 
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top