Historia Żółtej Ciżemki – Legendy Krakowskie

Ołtarz główny w kościele Mariackim dzieł Wita Stwosza
Udostępnij!
5/5 (ocen: 7)

W Krakowie jest wiele legend do wysłuchania i opowiedzenia, a jedną z nich jest legenda Żółtej Ciżemki. Historia ta rozgrywa się w czasach panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Opowiada o małym chłopcu z wielkim talentem, pracującym przy budowie ołtarzu w Kościele Mariackim.

Legendarna postać żółtej ciżemki pojawiła się w Krakowie w XV wieku. Głównym bohaterem legendy jest pochodzące ze wsi Porębie dziecko imieniem Wawrzuś. Poznaj więcej legend podczas wycieczek z przewodnikiem po Krakowie dla dzieci.

Legenda o Żółtej Ciżemce

Wawrzek lubił rzeźbić, gdy tylko zobaczył gdzieś kawałek drewna, brał go w ręce i zaczynał strugać. Jego drewniane figurki wyglądały jak żywe. Talent chłopca tłamszony był jednak przez jego rodzinę. Pewnego dnia Wawrzek pilnował krów na pastwisku. Nudząc się, znalazł kawałek drewna i postanowił coś wystrugać. Tak go to zajęcie wciągnęło, że nie zauważył, jak krowy zeszły z łąki i przeszły na sąsiednie pole, niszcząc rosnące tam zboże. 

Pole, na którym znalazły się krowy należało do proboszcza. Młody Wawrzek tak się wystraszył, że postanowił nie wracać do domu i uciekł w las. Chłopak szedł bardzo długo, aż w reszcie trafił do Krakowa. Tu, dzięki pomocy jednego z zakonników Szymona z Lipnicy, Wawrzek dostał pracę w domu Jana Długosza. Kronikarza i wychowawcy synów samego króla Kazimierza Jagiellończyka. Kiedy historyk zobaczył, jak chłopiec rzeźbi w drewnie, skierował go do przebywającego w Krakowie Wita Stwosza.

Wawrzek szybko uczył się pod okiem znamienitego mistrza. Pozwolił on chłopcu wziąć udział w pracach nad powstaniem słynnego ołtarzu mariackiego. Pewnego razu do warsztatu przybył w odwiedziny król Kazimierz Jagiellończyk wraz ze swoim dworem. Szybko dostrzegł wielki talent chłopca. Aby nagrodzić zaangażowanie jakie Wawrzek wkładał w swoją prace nad ołtarzem, postanowił ofiarować mu żółte trzewiki.

Chłopak ubrał je w dzień, kiedy miało nastąpić uroczyste odsłonięcie ołtarzu. Gdy zbliżała się chwila, w której przybyć miał król zauważono, że figura Świętego Stanisława ma puste ręce. Zapomniano umieścić w nich pastorał. Wawrzek wspiął się szybko na ołtarz i umieścił brakujący element rzeźby na właściwym miejscu. Schodząc zsunęła mu się ze stopy jego żółta ciżemka, spadając za ołtarz. Zabrakło już czasu, aby szukać buta.

Odnaleziono go dopiero w 1867 roku, podczas prac remontowych w kościele Mariackim. Leżał tam zakurzony ponad 400 lat.

Ołtarz Mariacki

Historia Żółtej Ciżemki – autor Antonina Domańska

„Historia Żółtej Ciżemki” jest to powieść historyczna autorstwa Antoniny Domańskiej. Wydana w 1913 roku książka, powstała na podstawie jednej z najpiękniejszych legend krakowskich. Powieść, swego czasu, był bardzo popularna wśród młodzieży. W 1961 roku powstała ekranizacja powieści, pod tym samym tytułem, a w rolę Wawrzeka wcielił się Marek Kondrat.

"Historia Żółtej Ciżemki" książka, autor Antonina Domańska
Historia Żółtej Ciżemki – autor Antonina Domańska

Poznaj legendę o Żółtej Ciżemce podczas zwiedzania Krakowa

Zapraszamy Państwa do zwiedzania Krakowa z przewodnikiem miejskim. Naszym celem jest ukazanie Państwu miasta w innym świetle. Chcemy pokazać, że Kraków to nie tylko miejsce kwitnącej kultury i historii, ale także miasto baśniowe. Dlatego zapraszamy Państwa na wycieczki z przewodnikiem szlakiem bajek i legend krakowskich, podczas których opowiemy te i inne historie.

zobacz także: Legenda o Smoku Wawelskim
zobacz także: Okno Papieskie w Pałacu Biskupim w Krakowie

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top