Okno Papieskie w Pałacu Biskupim w Krakowie

Magdalena Czeska - Mozaika Jana Pawła II umieszona w oknie papieskim przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie
Udostępnij!
5/5 (ocen: 6)

Na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich znajduje się okno w którym pokazywał się Jan Paweł II podczas swoich wizyt w mieście. Obecnie obejrzeć możemy w nim szklaną mozaikę przedstawiającą podobiznę papieża.

Okno papieskie w Krakowie przyciągało tłumy wiernych podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Stało się stałym nieformalnym punktem podczas wizyt Papieża Polaka. Zachęcamy do odwiedzenia go podczas zwiedzania Krakowa z przewodnikiem lub samemu. 

Pałac Biskupi w Krakowie

Znajdujący się przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, Pałac Biskupi jest siedzibą kurii metropolitarnej. Pierwsze historyczne wzmianki o siedzibie biskupów w tej lokalizacji pochodzą z XIV wieku. Pałac kilkukrotnie był niszczony na skutek pożarów. Kolejne odbudowy i przebudowy odcisnęły ślad na dzisiejszym wyglądzie budynku. Obecny wygląd pałac zawdzięcza przebudowie dokonanej w pierwszej połowie XVII wieku. Z tego czasu pochodzi portal znajdujący się nad bramą prowadzącą na dziedziniec pałacu. 

Okno Papieskie

Pałac przy ulicy Franciszkańskiej jest ściśle związany z papieżem Janem Pawłem II. W latach 1964-1978 mieszkał tu Karol Wojtyła (okres od wyboru na biskupa do czasu wyboru na papieża). Będąc już papieżem, Jan Paweł II zatrzymywał się w pałacu i stojąc w „Papieskim Oknie” prowadził nieformalne wieczorne audiencje. 

Po raz pierwszy papież pojawił się w oknie podczas swojej pierwszej pielgrzymki w do Polski w 1979 roku. Do późnej nocy rozmawiał wtedy z młodzieżą, miał również zażartować:

„Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie właziłem na okna. A teraz co się ze mną stało?” 6czerwca 1979r.

To spontaniczne działanie przerodziło się w tradycję. Wieczorne audiencje w Oknie Papieskim w Krakowie stały się normą podczas kolejnych papieskich pielgrzymek. 15 czerwca 1999 roku papież wysłuchał w oknie koncertu „Osiem Błogosławieństw” w wykonaniu polskich artystów.

W 2002 roku, podczas przygotowań do kolejnej wizyty papieża do Polski, pałac arcybiskupów w Krakowie został specjalnie oświetlony. Zadbano wtedy aby światło padało również na znajdujące się nad portalem głównym okno. Podczas wizyty tej w Piątek 16 sierpnia 2002 roku pod oknem papieskim w Krakowie zebrało się około 7 tysięcy wiernych. Gdy o godzinie 21.30 okno kurii otworzyło się, zebrani zaczęli wiwatować. Papież zapytał „Byliście w Toronto?” „Ja byłem” „Witaj w domu” – krzyczał tłum, po czym papież odpowiedział „Jakby kto pytał, Franciszkańska 3” (nawiązanie do wizyty Jana Pawła II na XVII Światowych Dniach Młodzieży w Toronto – lipiec 2002 r.). Podczas tej pielgrzymki papież wychodził trzykrotnie. 

Pani Małgosia, przewodnik po Krakowie, tak wspomina tamten moment:
„To był magiczny czas. Ludzie, i Ci młodsi i starsi zbierali się pod oknem aby zobaczyć papieża. Gdy wyszedł, wszyscy zaczęli krzyczeć. Czekaliśmy na to co powie. Wydaje mi się że ludzie cieszyli się bardziej z tych spotkań niż oficjalnych uroczystości. Tu papież mówił bezpośrednio do nas, do zebranych po oknem”.

W sobotę 17 sierpnia 2002 roku mówił że od pierwszego spotkania „tu, w tym oknie” minęły 23 lata, i jemu 23 lata przybyły, na co tłum wykrzyknął „Jesteś młody!”.

Także w niedzielę 18 sierpnia 2002 roku, ostatniego dnia swojej wizyty, papież podszedł do okna aby pożegnać się z młodzieżą. Powiedział „Niestety, jest to spotkanie pożegnalne” i zmodyfikował pieśń podmieniając słowa „Żegnamy Cię Alleluja”. Zwrócił się również do młodzieży mówiąc „Jesteście inną młodzieżą. le nawyki są te same – dobre nawyki”. Niestety było to ostatnie spotkanie Jana Pawła II w oknie papieskim. 

2 kwietnia 2005 roku przed pałacem modlili się wierni w intencji Jana Pawła II. Tego dnia papież zmarł. W kościele Franciszkanów odbyła się uroczysta msza święta. Przed pałacem wierni składali znicze i kwiaty. Na parapecie papieskiego okna umieszczono symboliczny krzyż. 

Po śmierci Jana Pawła II, tradycje wieczornych audiencji kontynuował papież Benedykt XVI. Przemawiał on z okna podczas wizyty w Polsce w 2006 roku.

Przed dłuższy czas w oknie ustawiano zdjęcia Papieża Polaka. Jednak w 2018 roku podczas obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, w oknie stanęła mozaika ze szkła weneckiego, projektu Magdaleny Czeskiej, przedstawiająca podobiznę Jana Pawła II w białej szacie liturgicznej ze złotymi elementami. 

zobacz także: Historia Żółtej Ciżemki – Legendy Krakowskie
zobacz także: Legenda o Smoku Wawelskim

Magdalena Czeska - Mozaika Jana Pawła II umieszona w oknie papieskim przy ulicy Franciszkańskiej w Krakowie
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top