Legenda o Smoku Wawelskim

Smok Wawelski
Udostępnij!
4.9/5 (ocen: 20)

Legenda o Smoku Wawelskim jest jedną z najbardziej znanych opowieści związanych z Krakowem. Według niej dawno temu, za czasów króla Kraka, zły smok zamieszkał w jaskini na wzgórzu Wawelski. Od tamtej pory groźny gad, terroryzował mieszkańców Krakowa, pożerając krowy, owce a może nawet i ludzi.

Kiedy będąc w Krakowie, poczujemy jak powieje lekki wiatr, oczom wydaje się, jakby Wisłę pokrywały małe migocące fale. Wieści głoszą, iż są to jednak smocze łuski. Jesteście ciekawi, w jaki sposób trafiły do Wisły? Zapraszamy do lektury bajki o Smoku Wawelskim.

Bajka o Smoku Wawelskim

Dawno temu, za czasów panowania króla Kraka, w wielkiej jamie, na zboczu wawelskiego grodu zamieszkał groźny smok. Był to wielki skrzydlaty gad, z ogromną paszczą i długim ogonem. Od tamtej pory ciężkie czasy nastały dla lokalnej ludności.

Smok Wawelski (bo tak go nazwano) terroryzował mieszkańców Krakowa. Aby zaspokoić jego głód, musieli dostarczać potworowi krowy, kozy, owce i inne zwierzęta. Wraz z upływem czasu smok rósł i z dnia na dzień stawał się coraz bardziej groźny. Jeśli nie dostarczano mu odpowiedniej ilości kóz czy owiec pożerał młode dziewczęta.

Wszyscy zastanawiali się, w jaki sposób można pozbyć się smoka, co uczynić, aby uwolnić miasteczko od jego obecności. Król Krak wysłał giermków, aby ogłosili, że śmiałek, któremu uda się pokonać potwora otrzyma w zamian rękę królewny oraz połowę królestwa. Wielu rycerzy podejmowało wyzwanie, jednak żaden nie uszedł z tego cało.

Według legendy, pewnego dnia, do zamku przyszedł młody szewczyk, który przedstawił królowi swój pomysł na pokonanie bestii. Wypchał siarką owczą skórę i nad ranem, kiedy smok jeszcze spał, postawił ją pod pieczarą. Potwór obudził się wczesnym rankiem, kiedy dostrzegł owieczkę pod swoją jamą, nie zastanawiając się długo, rzucił się na nią, podzielił na kilka kęsów i zjadł jeden po drugim. Siarka rozchodziła się po ciele łakomego smoka i paliła coraz bardziej. Rycząc okrutnie ruszył w stronę Wisły, chcąc ugasić piekący ból. Pił i pił aż wreszcie pękł, a łuski smoczej skóry rozsiały się po rzece.

W ten oto sposób młody szewczyk uratował Kraków od groźnego smoka, otrzymał w nagrodę pół królestwa i rękę królewny, z którą żył długo i szczęśliwie.

Pomnik Smoka Wawelskiego

Mieszkańcy miasta i turyści, podczas zwiedzania Krakowa, mogą odwiedzić położoną u stóp Zamku na Wawelu Smoczą Jamę. Z kolei przed wejściem do pieczary, znajduje się odlana z brązu rzeźba Smoka Wawelskiego, zaprojektowana przez krakowskiego rzeźbiarza Bronisława Chromego. Od roku 2005 możemy również przekonać się o ognistym temperamencie bestii, która dzięki zasilaniu gazem ziemnym zieje obecnie żywym ogniem.

Aby zobaczyć rzeźbę Smoka Wawelskiego w Krakowie, należy udać się w stronę Wisły (od ulicy Smoczej lub Bernardyńskiej). Rzeźba stoi przy bulwarach tuż przy samej rzece, nie sposób jej nie zauważyć. Pomnik ma 6 metrów wysokości i zazwyczaj otaczają go grupy turystów robiących pamiątkowe zdjęcia. Często możemy spotkać dzieci wspinające się na piedestał, na którym znajduje się Smok Wawelski.

zobacz także: Historia Żółtej Ciżemki – Legendy Krakowskie
zobacz także: Dzwon Zygmunta – Wawel – Zabytki Krakowa
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top