Książański kompleks zamkowo – pałacowy wraz z otaczającym go ogrodem to największy dolnośląski zamek, jeden z największych zamków w Polsce (trzeci pod względem wielkości po Zamku w Malborku i Wawelu), a nawet w Europie. Zapraszamy Państwa na krótką, fotorelację z wycieczki po Zamku Książ i zachęcamy do jego osobistego zwiedzania.
Położony w środku Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim zamek, to idealny cel na weekendową wycieczkę, zarówno rodzinną jak i większej zorganizowanej grupy. Monumentalna budowla, usytuowana na wysokim skalnym cyplu z trzech stron otoczony jest lasami, górując nad całą okolicą. Bajkowy charakter zamku sprawia iż stanowi jeden z najpiękniejszych w Europie.
Zamek Książ – widok na zamek z punktu widokowego „Skała Olbrzyma”
Zamek Książ wybudowany został przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, a jego początki datowane są na lata 1288-1292. W początkowych wiekach swojego istnienia, Książ przechodził burzliwe dzieje. Często zmieniał właścicieli, niszczony był podczas licznych wojen, grabiony i plądrowany.
Od 1509 roku Zamek i przynależące do niego tereny, na ponad cztery wieki, przeszły we władanie rodu Hochbergów (aż do jego konfiskaty przez Nazistów). Ród Hochbergów miał największy wpływ na obecny wygląd Zamku Książ. Już w latach 1548-1555 Hochbergowie dokonali pierwszej dużej przebudowy nadając zamkowi styl renesansowy. Kolejne większe zmiany w budowie zamku powstały m.in. przy okazji prac remontowych po zniszczeniach powstałych w skutek wojen.
Zamek Książ – widok 360 na dziedziniec zamku
Na początku Drugiej Wojny Światowej (w 1939 roku) władze III Rzeszy przejęły zamek. W roku 1943 do Książa weszła paramilitarna organizacja „Todt”, która przystąpiła do przekształcania zamku w jedną z kwater Adolfa Hitlera. Podczas przebudowy zniszczono większość elementów dekoracyjnych zamku oraz wywieziono (skradziono) wszystkie dobra znajdujące się na jego terenie. W tym samym czasie, trwały prace w wyniku których skałę pod zamkiem poprzecinano licznymi korytarzami, drążonymi tu przez więźniów z obozu koncentracyjnego (obecnie dla turystów udostępniona została do zwiedzania podziemna trasa pod Zamkiem Książ).
Po drugiej wojnie światowej w zamku stacjonowały wojska radzieckie, które dokonały dalszych dewastacji obiektu. W kolejnych latach plądrowany również prze okoliczną ludność zamek popadł w całkowitą ruinę. Dopiero w latach 1956 – 1962 Książ zostaje wstępnie zabezpieczony. A w 1974 roku rozpoczęto prace remontowe. Dziś możemy cieszyć się widokiem pięknego, odrestaurowanego i okazałego Zamku Książ, do którego zwiedzania raz jeszcze zachęcamy.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco: