Złota Brama w Gdańsku

Złota Brama w Gdańsku
Udostępnij!
5/5 (ocen: 6)

Złota Brama w Gdańsku to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Stanowi jedno z wejść do gdańskiej starówki, jednocześnie jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych dla turystów odwiedzających miasto.

Złota Brama jest częścią Drogi Królewskiej, stanowi początek ulicy Długiej w Gdańsku. Często turyści właśnie tutaj rozpoczynają zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem. Warto zatrzymać się przy niej chwilę dłużej by poznać jej historię i lepiej jej się przyjrzeć.

Historia Złotej Bramy w Gdańsku

Złota Brama została ukończona w 1612 roku. Jej budowę nadzorował architekt Abraham van den Blocke. Należy wspomnieć, że powstała na miejscu rozebranej wcześniej gotyckiej bramy noszącej nazwę Brama Długouliczna.

W przeszłości, Złota Brama pełniła funkcję bramy miejskiej, która kontrolowała dostęp do miasta. Była jednym z trzech głównych wejść do Głównego Miasta Gdańska, obok Zielonej Bramy i Białej Bramy. Złotą Bramą orszaki królewskie kierowały się w stronę Długiego Targu. Przejeżdżał tutaj m.in. Jan III Sobieski, Władysław IV czy Zygmunt III Waza.

W XIX wieku w budynku swoją siedzibę miała Królewska Akademia Sztuk Pięknych. Podczas II wojny światowej, Złota Brama została poważnie uszkodzona. Odbudowano ją w roku 1957, starając się zachować jej pierwotny wygląd. Po zakończonej odbudowie została przekazana pod opiekę Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Złota Brama - Gdańsk

Złota Brama w Gdańsku – Architektura

Złota Brama to budowla zbudowana w stylu manierystycznym z nawiązaniami do architektury klasycznej. Brama ma trzy przejścia: główne, środkowe i poboczne. Wybudowana została z cegły, z obu stron wygląda tak samo. Jej fasada jest bogato zdobiona, z licznymi rzeźbami i ornamentami. Kiedy przyjrzymy się uważnie dostrzeżemy na bramie herb Gdańska, a także dwie sentencje, po jednej z każdej strony budynku. Po zachodniej stronie znajduje się niemiecki cytat z Księgi Psalmów, po stronie wschodniej widnieje sentencja łacińska. Na szczególną uwagę zasługuje osiem rzeźb umieszczonych na attykach wieńczących obie fasady bramy. Cztery od strony wschodniej przedstawiają cnoty obywatelskie: Zgodę, Sprawiedliwość, Pobożność i Rozwagę. Rzeźby od strony zachodniej przedstawiają dążenia mieszczan: Wolność, Pokój, Szczęście i Sławę.

Złota Brama to nie tylko architektoniczny klejnot Gdańska, ale także świadek bogatej historii miasta. Odwiedzając Gdańsk, nie można pominąć tego wyjątkowego zabytku, który nadal stoi dumnie, przypominając o złotej erze, w której miasto rozkwitało jako potęga handlowa i kulturalna.

zobacz także: „Sąd Ostateczny” Memlinga – najsłynniejszy gdański obraz
zobacz także: Zabytkowa Hala Targowa w Gdańsku

Złota Brama jako symbol Gdańska

Złota Brama jest również ważnym symbolem historycznym dla mieszkańców Gdańska. Przez wieki była świadkiem wielu wydarzeń i zmian, a jej obecność jest silnie związana z historią miasta. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych bram miejskich w Polsce i stanowi ważny element krajobrazu urbanistycznego Gdańska. Warto wybrać się do Gdańska i na własne oczy zobaczyć ten piękny zabytek.

Złota Brama w Gdańsku - widok od ul. DługiejPodobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top