Zabytkowa Hala Targowa w Gdańsku i inne historyczne miejsca zakupowe

Gdańsk Hala Targowa - budynek główny
Udostępnij!
5/5 (ocen: 8)

Jedna z przykuwających uwagę budowli znajdujących się na trasie pomiędzy Muzeum Bursztynu a Głównym Miastem, jest budynek XIX wiecznej Hali Targowej. Warto do niej zajrzeć podczas zwiedzania Gdańska, bo kryją się w niej niezwykłe niespodzianki.

Budynek Hali Targowej w Gdańsku

Niewysoki, bo zaledwie 15-metrowy budynek Hali Targowej w Gdańsku, zlokalizowany jest przy ulicy Podwale Staromiejskie. Obiekt obejmuje 4714 metrów kwadratowych i przez długi czas był jedynym „centrum handlowym” w okolicy. Do wnętrza hali prowadzą cztery bramy wejściowe, a cała kubatura obejmuje 28 542 metry sześcienne. W środku znajdują się dziś trzy poziomy sklepów, a pomiędzy nimi niezwykła historia. Sama część handlowa nie stanowi jakiejś szczególnie wyszukanej przestrzeni, ale na poziomie piwnicy znajduje się prawdziwy skarb – fundamenty kościółka z 1170 roku. Skąd w takim miejscu średniowieczny obiekt sakralny?

Dawna ziemia dominikanów

Nieopodal Hali Targowej wznosi się bryła kościoła pw. św. Mikołaja. To w zasadzie ostatnia pozostałość po niegdyś bardzo rozbudowanym kompleksie budynków i innych terenów należących do dominikanów. Pierwsza osada powstała tu najpewniej w XII wieku, a w 12267 roku przekazano ten teren zakonowi dominikanów. Stanęły budynki klasztorne i świątynia. Klasztor uległ zniszczeniu w czasie oblężenia Gdańska w 1813 roku. Ruiny nie zostały odbudowane i po 26 latach zdecydowano o rozbiórce. Najpierw opustoszały plac służył za miejsce defilad, musztry armii pruskiej. Wkrótce jednak obszar ten został przemieniony w miejsce handlowe. Od 1881 roku jest targowiskiem, a w 1894 roku rozpoczęto konstrukcje zadaszonej części przeznaczonej dla kupców.

Foto. Gdańsk - Hala Targowa 1903 roku
Przewodnik po Gdańsku - Logo Suerte

Umów się na zwiedzanie!
Przewodnik po Gdańsku

Aktualnie istniejąca Hala Targowa została wybudowana w 1896 roku. Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu innych budynków Głównego Miasta w Gdańsku, drugą wojnę światową Hala Targowa przetrwała w bardzo dobrej kondycji. Jedynie niewielki odcinek attyki zachodniej części północnej ściany został zniszczony, a pociski nieznacznie uszkodziły elewację i dach budynku. Po wojnie pojawiły się głosy, aby wyburzyć budynek Hali Targowej, a w jej miejscu postawić nowoczesny „supersam”. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków i ostatecznie przetrwał do dnia dzisiejszego.

Kupcy dominikańscy

Podczas badań archeologicznych na przestrzeni ostatnich trzech dekad okryto w podziemiach i okolicy gdańskiej Hali Targowej w Gdańsku między innymi pozostałości osady kupieckiej, a także wcześniej wspomniane fundamenty malutkiego romańskiego kościółka. Nieopodal zlokalizowano cmentarz obejmujący w sumie kilka tysięcy mieszkańców miasta różnych epok, a także fundamenty okazałego niegdyś dominikańskiego klasztoru. Za każdym razem, kiedy badacze dokonują odkrywek w okolicy, znajdują nowe elementy i zabytki, jak np. odkryte niedawno fundamenty domu beginek, czy dawne klasztorne kamienne posadzki.

Gdańsk – miasto handlowe

Poza Halą Targową w Gdańsku można znaleźć w przestrzeni miejskiej także między innymi Targ Rybny, który znajduje się nad samą Motławą, nieopodal Baszty Łabędź i Hotelu Hilton. To miejsce dziś opuszczone przez kupców, ale przez wieki tętniło życiem. Szukając współczesnych ryneczków, warto zajrzeć na tak zwany Plac Dominikański, który znajduje się pomiędzy Halą Targową a kościołem dominikanów. Tam wciąż można kupić warzywa, owoce i wiele innych towarów. Szukając jednak targowiska, gdzie można upolować starocie, warto udać się latem na targ w Oliwie, albo celować w targowiska, które regularnie odbywają się w trzech innych lokalizacjach Gdańska. Wyjątkowo interesującym jest też oczywiście, odbywający się w Gdańsku Jarmark Dominikański, który przyciąga kupców z wielu regionów Polski i Europy.

zobacz także: MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ w SIERPCU – Skansen
zobacz także: Grodzisko w Sopocie — Wirtualny spacer po skansenie archeologicznym

Gdańska Hala Targowa Kupcy Dominikańscy

Adres:

Hala Targowa
Plac Dominikański 1, 80-844 Gdańsk

Godziny otwarcia hali:

Poniedziałek — Piątek: 08:00 – 18:00
Sobota: 08.00 – 15:00
Niedziela: 07:00 – 14:00

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top