Coroczny JARMARK ŚW. DOMINIKA w Gdańsku

Logo 762 Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku
Udostępnij!
5/5 (ocen: 5)

Gwar, mnóstwo barw, przyjemne zamieszanie.  Wokół słychać języki z całego świata, mieszają się tradycje i obyczaje. Cała masa skarbów, niezapomniane kadry do pamiątkowych fotografii. Wszystko w otoczeniu niesamowitych zabytków kryjących w sobie nie tylko piękno, ale i niezwykle ciekawą historię. Zapraszamy do odwiedzenia słynnego na całym świecie Jarmarku św. Dominika, odbywającego się od setek lat w historycznej przestrzeni Gdańska.

Jarmark Dominikański jest to, obok Weihnachtsmarkt i Oktoberfest, największa tego typu impreza plenerowa w Europie. Warto połączyć zwiedzanie malowniczych zakątków Gdańska z odwiedzeniem straganów pełnych rękodzieła, jedzenia z różnych zakątków świata, bibelotów sprzed lat, a nawet zupełnie nowoczesnej oferty polskich projektantów.

Początki Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku

W dniach 23 lipca – 14 sierpnia, w Gdańsku odbywa się 762 Jarmark św. Dominika. Jego historia sięga 1260 roku, kiedy papież Aleksander IV wydał zgodę gdańskim dominikanom na udzielanie odpustów z okazji święta założyciela zakonu – świętego Dominika. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, uroczystości tej towarzyszył jarmark wokół kościoła św. Mikołaja. Z czasem wydarzenie rozrosło się do takiego stopnia, że z tej okazji do gdańskiego portu zawijało nawet około 400 okrętów pływających pod banderami całego ówczesnego Starego Świata.

Przewodnik po Gdańsku - Logo Suerte

Umów się na zwiedzanie!
Przewodnik po Gdańsku

Po drugiej wojnie światowej przez kilka dekad nie był Jarmarku św. Dominika w mieście. Udało się reaktywować ten pomysł w 1972 roku. Właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut. Z roku na rok przyjmuje coraz bardziej spektakularne rozmiary. Ze średniowiecznego jednodniowego wydarzenia, przerodził się w trzytygodniową, niezwykłą imprezę pełną atrakcji towarzyszących.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku – jakie atrakcje na nas czekają?

Obecnie otwarcie Jarmarku obwieszczane jest światu specjalnie napisanym hejnałem, do którego w każdym roku dopisuje się kolejną nutę. Zabieg ten sprawia że hejnał „ starzeje się” wspólnie z Jarmarkiem i w tym roku będzie miał już 760 nut.

Z oficjalnej informacji płynącej z Miasta Gdańsk dowiadujemy się, że łącznie na terenie wydarzenia przygotowanych zostanie około 690 stoisk handlowych, w tym:

Artyści i rzemieślnicy–  ul. Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska

Regionalne przysmaki– ul. Szeroka, Grobla, Szafarnia, Podmłyńska

Gastronomia/food court–  ul. Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska

Kolekcjonerzy– ul. Długie Ogrody

Uliczka pomorska – ul. Szeroka (od Grobla II do Tandeta)

Uliczka litewska – ul. Szeroka (od ul. Tandeta do Żurawia)

Uliczka polskich projektantów – ul. Straganiarska

Jarmark św. Dominika przyciąga do miasta turystów nie tylko z całej Polski ale także z zagranicy.  Poszukują oni unikalnych przedmiotów sprzedawanych na straganach. Wielu łączy spacer po jarmarku ze zwiedzaniem Gdańska w towarzystwie przewodników miejskich. Przewodnicy w ciekawy sposób prezentują zabytki pamiętające czasy średniowiecznych Jarmarków św. Dominika.

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top