Gwar, mnóstwo barw, przyjemne zamieszanie. Wokół słychać języki z całego świata, mieszają się tradycje i obyczaje. Cała masa skarbów, niezapomniane kadry do pamiątkowych fotografii. Wszystko w otoczeniu niesamowitych zabytków kryjących w sobie nie tylko piękno, ale i niezwykle ciekawą historię. Zapraszamy do odwiedzenia słynnego na całym świecie Jarmarku św. Dominika, odbywającego się od setek lat w historycznej przestrzeni Gdańska.
Jarmark Dominikański jest to, obok Weihnachtsmarkt i Oktoberfest, największa tego typu impreza plenerowa w Europie. Warto połączyć zwiedzanie malowniczych zakątków Gdańska z odwiedzeniem straganów pełnych rękodzieła, jedzenia z różnych zakątków świata, bibelotów sprzed lat, a nawet zupełnie nowoczesnej oferty polskich projektantów.
Początki Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku
W dniach 23 lipca – 14 sierpnia, w Gdańsku odbywa się 762 Jarmark św. Dominika. Jego historia sięga 1260 roku, kiedy papież Aleksander IV wydał zgodę gdańskim dominikanom na udzielanie odpustów z okazji święta założyciela zakonu – świętego Dominika. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, uroczystości tej towarzyszył jarmark wokół kościoła św. Mikołaja. Z czasem wydarzenie rozrosło się do takiego stopnia, że z tej okazji do gdańskiego portu zawijało nawet około 400 okrętów pływających pod banderami całego ówczesnego Starego Świata.

Umów się na zwiedzanie!
Przewodnik po Gdańsku
Po drugiej wojnie światowej przez kilka dekad nie był Jarmarku św. Dominika w mieście. Udało się reaktywować ten pomysł w 1972 roku. Właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut. Z roku na rok przyjmuje coraz bardziej spektakularne rozmiary. Ze średniowiecznego jednodniowego wydarzenia, przerodził się w trzytygodniową, niezwykłą imprezę pełną atrakcji towarzyszących.
Jarmark św. Dominika w Gdańsku – jakie atrakcje na nas czekają?
Obecnie otwarcie Jarmarku obwieszczane jest światu specjalnie napisanym hejnałem, do którego w każdym roku dopisuje się kolejną nutę. Zabieg ten sprawia że hejnał „ starzeje się” wspólnie z Jarmarkiem i w tym roku będzie miał już 760 nut.
Z oficjalnej informacji płynącej z Miasta Gdańsk dowiadujemy się, że łącznie na terenie wydarzenia przygotowanych zostanie około 690 stoisk handlowych, w tym:
– Artyści i rzemieślnicy– ul. Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
– Regionalne przysmaki– ul. Szeroka, Grobla, Szafarnia, Podmłyńska
– Gastronomia/food court– ul. Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
– Kolekcjonerzy– ul. Długie Ogrody
– Uliczka pomorska – ul. Szeroka (od Grobla II do Tandeta)
– Uliczka litewska – ul. Szeroka (od ul. Tandeta do Żurawia)
– Uliczka polskich projektantów – ul. Straganiarska
Jarmark św. Dominika przyciąga do miasta turystów nie tylko z całej Polski ale także z zagranicy. Poszukują oni unikalnych przedmiotów sprzedawanych na straganach. Wielu łączy spacer po jarmarku ze zwiedzaniem Gdańska w towarzystwie przewodników miejskich. Przewodnicy w ciekawy sposób prezentują zabytki pamiętające czasy średniowiecznych Jarmarków św. Dominika.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco: