Goczałkowice są niewielką, ale bardzo ciekawą miejscowością w województwie śląskim pomiędzy Pszczyną, a Czechowicami – Dziedzicami. Niedaleko jest też stąd do Bielska Białej i gór Beskidu Śląskiego. Warto wybrać się tu na jednodniową wycieczkę.
Co warto wiedzieć o Goczałkowicach?
Historia miejscowości sięga czternastego stulecia. Należała kiedyś do rodu Goczałkowiczów o którym niewiele wiemy, prócz tego, że ich protoplastą był jakiś rycerz imieniem Goczał. Pierwszy raz w dokumentach nazwa tej wsi wymieniana jest w roku 1326. Na skutek często zmieniających się na Śląsku granic, przez kilka stuleci tereny te należały do państwa niemieckiego. Do Polski zostały przyłączone w roku 1920.
Stałych mieszkańców żyje tu około 7 tysięcy.
Goczałkowice – Zdrój od 1932
W województwie śląskim są dwie miejscowości o statusie uzdrowiska. Jednym z nich jest Ustroń, a drugim właśnie Goczałkowice. W okolicy znajdują się bowiem źródła wód mineralnych a także duże złoża leczniczego torfu czyli borowiny. Przyjeżdżają tu kuracjusze głównie z problemami osteoporozy, reumatyzmu, dróg oddechowych i nerwicy.
Sanatoryjne zabudowania powstawały w XIX i XX stuleciu. Najładniej prezentują się budynki starej pijalni i administracji. W ich pobliżu znajdziecie niewielki zdrojowy park.
Zapora i wielkie jezioro
W 1956 roku dzięki wybudowanej zaporze na rzece Wisła powstał wielki zbiornik o powierzchni 32 kilometrów kwadratowych. Nie jest tu głęboko – niespełna 5 metrów. Jest to rezerwuar wody pitnej dla mieszkańców okolicznych miast. Natomiast sama zapora ma długość 2980 metrów, a wysokość 14 metrów. Nie znajdziecie w jej sąsiedztwie plaży, nie można też wchodzić do wody, ale warto się wybrać dla ładnych widoków. Miłośnicy romantycznych fotografii będą zadowoleni.
Z części zdrojowej do zapory jest dość daleko, przyda się samochód.
Ogrody Kapias
Najpiękniejszą i najciekawszą atrakcją Goczałkowic są przepiękne ogrody. Ich nazwa pochodzi od założyciela – Bronisława Kapiasa, który stworzył cudowne miejsce do spaceru i odpoczynku. Na przestrzeni 4 hektarów znajdziecie kilkadziesiąt różnych pomysłów na urządzenie zieleńca – ogród japoński, ogród zimowy, ogród holenderski i wiele innych. Wszystko połączone wspaniałą kompozycją z altanami, ławeczkami, oczkami wodnymi i mnóstwem innych atrakcji. Na dodatek miejsce to można zwiedzać bezpłatnie.
Biuro Usług Turystycznych SUERTE:
Usługi Przewodnickie
Wycieczki Autokarowe
Pilotaż Wycieczek
Co jeszcze w Goczałkowicach?
W bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Goczałkowice – Zdrój znajdziecie staw Maciek z wyciągiem nart wodnych. Obok jest deptak spacerowy, a przy nim sporo punktów gastronomicznych. Warto zobaczyć też zabytkowy kościół świętego Jerzego.
Tekst umieszczony gościnnie z portalu turystycznepropozycje.pl
E-Mail: okogon@o2.pl
Autor: Renata Gontarz
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco: