Skansen w Sierpcu 1
Oferta,  Podróże,  Sierpc

MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ w SIERPCU

Udostępnij!

Stare chaty, przydomowe ogródki, gołębniki, przydrożne kapliczki, garnki zawieszone na płocie. W sadzie czerwienią się jabłka, do uszu dociera brzęczenie pszczół i parskanie koni, tylko patrzeć jak bryczką zajedzie gospodarz… Nie, to nie jest opowieść o wakacjach spędzonych u dziadków, choć przyznam, brzmi podobnie. To opis Skansenu w Sierpcu, w którym podróżujemy w czasie. Poza wspaniałą ekspozycją możemy tu zobaczyć, na własne oczy jak wykuć podkowę czy ulepić chodnik.

Skansen w Sierpcu – wieś o jakiej czytamy w szkolnych lekturach

Kto pamięta opisywaną w Chłopach Reymonta wieś? Chaty z filmów „Ogniem i Mieczem” czy „Pan Tadeusz”? Taki właśnie obraz możemy zobaczyć w Muzeum Wsi Mazowieckiej, tłumaczy to dlaczego nauczyciele tak często wybierają Skansen w Sierpcu jako kierunek jednodniowych wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Sierpecki Skansen jest bardzo popularny wśród filmowców. Lista nakręconych tutaj filmów jest dosyć długa, obejmuje kilkadziesiąt tytułów. Oprócz wspomnianych wyżej „Ogniem i Mieczem” czy „Pan Tadeusz”, nakręcono tu również serial fabularny „Stulecie Winnych”, musical telewizyjny „Wesele w kurnej chacie”, film krótkometrażowy „Głód” oraz filmy „Szwadron”, „Kapitan Conrad”, „Przeprowadzki” czy „Złoto Carów”. Tereny Skansenu w Sierpcu idealnie nadają się jako plan zdjęć filmowych, ukazując dawną polską wieś chłopską, nie zawsze związanych z ziemią mazowiecką. Zachęcamy do sprawdzenia jak faktycznie wyglądało życie wybierając się tutaj w odwiedziny samemu czy w większym gronie. Jest to idealne miejsce zarówno na spacer w towarzystwie rodziny, jak i zorganizowaną wycieczkę w większej grupie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na rozległym terenie wyeksponowanych zostało kilkanaście różnych zagród, piękna karczma oraz dwór. Dzięki bogato wyposażonym wnętrzom odwiedzający może wyobrazić sobie, jak przed laty wyglądało życie na wsi.

Zapraszamy do kontaktu.

Dlaczego muzeum w Sierpcu możemy odwiedzać wielokrotnie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest jak żywy organizm, ekspozycja jest zmieniana i dostosowywana do bieżącej pory roku, obchodzone są tu najważniejsze święta, tradycje i obrzędy wiejskie. Dzięki tym zabiegom za każdym razem kiedy odwiedzamy to miejsce możemy poczuć się zaskoczeni jego klimatem i atmosferą. Aby to sprawdzić warto wybrać się kilkukrotnie do skansenu, gdyż inne nasze odczucia będą w okolicach świąt Wielkiej Nocy a inne w Boże Narodzenie, kiedy skansen przysypie biały puch. Dwie czy trzy jednodniowe wycieczki do Muzeum Wsi w Sierpcu dadzą nam o wiele szerszy obraz życia na dawnej wsi.

Atrakcje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

72 obiekty mieszkalne, gospodarcze, sakralne i przemysłowe tworzą zestawione w zespoły i zagrody o różnej wielkości i układzie przedstawiają tzw. Rzędówkę, jeden z typów XIX w. wsi. Spotkać możemy tutaj typowe dla polskiej wsi zwierząt: kury, kozy czy konie.

Na terenie Muzeum znajdują się także muzealia ruchome: meble, tkaniny, przedmioty gospodarstwa domowego, zabawki, narzędzia, maszyny, przedmioty kultu religijnego a także warsztaty pracy rzemieślniczej. O wszystkich tych przedmiotach i miejscach opowie nam muzealny przewodnik, dzięki czemu łatwiej będzie nam sobie wyobrazić życie i zajęcia tamtego okresu.

Kiedy zgłodniejemy możemy skosztować w klimatycznej karczmie z prawdziwego domowego chleba, żuru czy też klusek z serem.

REKLAMA

Dodatkowo dla grup zorganizowanych czy wycieczek szkolnych muzeum w Sierpcu może zorganizować różne atrakcje. Prócz wspomnianych wyżej spacerów z przewodnikiem możemy wybrać się na ognisko z kiełbaskami, przejażdżkę wozem czy kulig zimową porą, jak również zamówić różnego rodzaju warsztaty rękodzieła, lekcje muzealne czy pokazy rzemieślnicze takie jak wyrób masła tradycyjnymi sposobami, produkcja lnu, zwykły dzień wiejskiego kowala i wiele innych, które przybliżają obraz jak dawniej żyło się na polskiej wsi. Często wybór atrakcji czy warsztatów uzależniony jest od aktualnie zbliżających się pór roku czy świątecznych obrzędów. Inne zajęcia będziemy mieć do dyspozycji podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, inne w okolicach Wielkiej Nocy a jeszcze inne latem.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


REKLAMA