Kościoły w Warszawie – Stare Miasto i Nowe Miasto – Top 10

Kościoły Starego i Nowego Miasta w Warszawie
Udostępnij!
5/5 (ocen: 45)

Przedstawiamy Państwu listę 10 najbardziej popularnych kościołów w Warszawie – Starego Miasta i Nowego Miasta. Sprawdź z czego słyną i czym się wyróżniają. Zobacz które świątynie warto odwiedzić ze względu na swoją historię, architekturę czy kunszt artystyczny. 

Warszawa to miasto które swoją popularność zawdzięcza wielu różnym aspektom. Jest stolicą kraju, jako jedyne miasto w Polsce posiada metro, jest także pełna ciekawych zabytków i zakątków jakie warto odwiedzić. Wśród tych miejsc są także kościoły, które ze względu na swoją urodę i historię, są jednymi z najpopularniejszych atrakcji turystycznych stolicy.

Jako jedno z największych miast Europy, Warszawa jest miastem wielu religii i wyznań, dzięki czemu słynie również ze swoich kościołów. Zabytkowe świątynie można znaleźć we wszystkich dzielnicach stołecznego miasta. Znajdują się tu kościoły katolickie, prawosławne, ewangelickie, żydowskie i muzułmańskie. Wszystkie są piękne i mają swoją unikatową historię.

Poniżej znajduje się lista 10 najbardziej imponujących kościołów zlokalizowanych na Rynku Starego i Nowego Miasta w Warszawie. Aby poznać bliżej ich historię mogą Państwo również skorzystać z usług licencjonowanego przewodnika po Warszawie. Tymczasem zobaczmy które zabytki architektury sakralnej, warto odwiedzić będąc w stolicy. Oto 10 najpiękniejszych zabytkowych kościołów w Warszawie Starego Miasta i Nowego Miasta.

10 Najpiękniejszych Kościołów w Warszawie – Starego i Nowego Miasta

Kościoły Starego Miasta

  1. Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela
  2. Kościół św. Marcina
  3. Sanktuarium NMP Łaskawej Patronki Warszawy
  4. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej (Katedra Polowa Wojska Polskiego)
  5. Kościół Przemienienia Pańskiego

Kościoły Nowego Miasta

  1. Kościół św. Jacka
  2. Kościół św. Ducha
  3. Kościół św. Kazimierza
  4. Kościół św. Franciszka Serafickiego
  5. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Kościoły – Stare Miasto – Warszawa

Stare Miasto w Warszawie słynie ze swoich zabytków. Starówka to miejsce które turyści zwiedzają najczęściej podczas wycieczek po Warszawie z przewodnikiem. Wybierając się tutaj możemy zwiedzić również znajdujące się w okolicy świątynie. Poniżej przedstawiamy 5 najbardziej interesujących i najpiękniejszych kościołów Starego Miasta w Warszawie.

zobacz także: Najpopularniejsze trasy zwiedzania Warszawy – Top 6 wycieczek po stolicy

Kościoły w Warszawie - Stare Miasto - mapa kościołów
Mapa Kościołów Starego Miasta w Warszawie

Archikatedra św. Jana Chrzciciela 

Jedna z najstarszych świątyń Warszawy – gotycka, powstała wraz z miastem na przełomie XIII i XIV w. Później rozbudowywana. Jednocześnie jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu odbywały się śluby, koronacje dwóch władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Współcześnie odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. W podziemiach udostępnionych do zwiedzania spoczywa na wieki wielu zasłużonych i znanych Polaków. Archikatedra Świętego Jana została zniszczona w 1944 roku podczas wojny, zrekonstruowano ją w latach 1948-1956.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela
(Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela)

Adres:  ul. Świętojańskiej 8, 00-278 Warszawa
Tel.: 22 831 02 89
🌐katedra.mkw.pl

Kościół św. Marcina

Pierwszy kościół dla zakonu augustianów zbudowano tu w XV w. ale obecny to kościół barokowy, ze wspaniałą „falującą” fasadą. Dziś przy kościele św. Marcina w Warszawie działają siostry Franciszkanki Służebniczki Krzyża. Dawniej, od XVI w. odbywały się tu sejmiki szlachty mazowieckiej, na dziedzińcu klasztornym toczono uczone dysputy teologiczne i filozoficzne. Dziś często widać tu ludzi z białą laską. Siostry pracują z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. W czasie wojny całkiem zniszczono barokowe wnętrze. Dziś nowocześnie urządzone wg projektu siostry Almy Skrzydlewskiej.

Kościół św. Marcina

Adres: ul. Piwna 9/11, 00-265 Warszawa
Tel.: 22 831 02 22
🌐 triuno.pl

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Łaskawej Patronki Warszawy

Kościół Matki Bożej Łaskawej

Manierystyczno-barokowy kościół NMP Łaskawej Patronki Warszawy powstał w XVII w. dla zakonu jezuitów. Przechodził różne koleje losu po kasacie zakonu w 1773 r. w XIX w. był przez kilka lat magazynem wełny. Po odzyskaniu niepodległości w 1918r. wrócił do jezuitów. Ma przepiękne zalane światłem prezbiterium. Podziemia kościoła to piwnice gotyckich kamienic, które stały tu przed pożarem miasta w 1607r. znajduje się w nich lapidarium. Drzwi wejściowe wykonane zostały w 2009 roku przez rzeźbiarza Igora Mitoraja.. Wykonane są z brązu i przedstawiają płaskorzeźbioną scenę zwiastowania. W górnej części drzwi umieszczona została Maryja, a na otwieranych skrzydłach dwa anioły.

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Łaskawej Patronki Warszawy
(Kościół Matki Bożej Łaskawej)

Adres: ul. Świętojańska 10, 00-288 Warszawa
Tel.: +48 22 831 16 75
🌐 www.laskawa.pl

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej (Katedra Polowa Wojska Polskiego). Barokowy kościół zakonu Pijarów budowano XVII w. W wieku XVIII dobudowano okazałą fasadę. Miał siedem bogato zdobionych ołtarzy. W 1835 r. władze carskie odebrały kościół pijarom i przebudowały go na sobór prawosławny z charakterystycznymi kopułkami. Po odzyskaniu niepodległości w 1918r. kościołowi przywrócono dawna formę. Obecnie jest to katedra polowa Wojska Polskiego.
Tu powstała Kaplica Katyńska, zbudowana dla upamiętnienia męczeństwa obywateli RP – więźniów i jeńców wojennych, zamordowanych w 1940 przez NKWD. Na ołtarzu kaplicy umieszczono obrazek Matki Bożej Katyńskiej (relikwię bezpośrednio związaną z losami polskich oficerów i policjantów zamordowanych przez NKWD). W kaplicy znajduje się 15 tys. tabliczek, na których widnieją nazwiska ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje. Umieszczono tam także tabliczki bezimienne (7 tys.).

Katedra Polowa Wojska Polskiego
Pod wezwaniem NMP Królowej Polskiej

Adres: ulica Długa 13/15, 00-911 Warszawa
Tel.: 26 187 77 02
🌐 katedrapolowa.pl

Kościół Przemienienia Pańskiego

Kościół Przemienienia Pańskiego powstał w drugiej połowie XVII w., skromna fasada ma przypominać kościół Kapucynów w Rzymie. Ufundował go król Jan III w podziękowaniu za zwycięstwo pod Wiedniem w 1683 r. Wyposażenie jest nad wyraz skromne, pozbawione złoceń i dekoracji. Reguła zakonna nakazywała wszak ubóstwo. W kaplicy królewskiej spoczywają urna z prochami króla Augusta II Sasa i sarkofag z sercem króla Jana III. W podziemiach kościoła działa ruchoma szopka bożonarodzeniowa, przyciągająca zwłaszcza młodych zwiedzających. Przy kościele działa klasztor Kapucynów. Od lat prowadzi jadłodajnię dla bezdomnych i ubogich.

Adres pod którym znajduje się świątynia jest na pograniczu Starego Miasta w Warszawie, dlatego postanowiliśmy go dodać do naszego zestawienia.

Kościół Przemienienia Pańskiego

Adres: ul. Miodowa 13, 00-246 Warszawa
Tel.: 22 831 31 09
🌐 kapucyni.warszawa.pl

Kościoły – Nowe Miasto – Warszawa

Nowe Miasto to część Warszawy, która zachęca do spacerów, jest związana z wieloma znanymi postaciami historycznymi, znajduje się tu państwowa wytwórnia papierów wartościowych a także multimedialny park fontann. Warto jednak wiedzieć, że Nowe Miasto to także miejsce, w którym można zobaczyć interesujące kościoły. Mogą Państwo dowiedzieć się o nich więcej, podczas spaceru z przewodnikiem trasą „Kościoły Starego i Nowego Miasta w Warszawie„. Poniżej przedstawiamy 5 najbardziej interesujące świątynie stojące w tej części miasta.

Kościoły w Warszawie - Nowe Miasto - mapa kościołów
Mapa Kościołów Nowego Miasta w Warszawie

Kościół św. Jacka

W XVII w. zaczęto budować gotyckie prezbiterium, ale nawa główna nosi cechy renesansu (sklepienia ze sztukateriami w stylu lubelskim) i baroku. W czasie budowy świątyni wybuchła w Warszawie zaraza. Wtedy zakonnicy słuchali spowiedzi i udzielali komunii św. przez wywiercone w drzwiach otwory. W podziemiach znajdują się grobowce. Tu pochowani są Kotowscy: Adam, chłop pańszczyźniany ze Śląska. Uciekł do Korony, zdobył wykształcenie, stanowisko, majątek i szlachectwo oraz Małgorzata, piękna córka królewskiego krawca. Kościół, jak pozostałe, znacznie ucierpiał w czasie wojny.

Kościół św. Jacka

Adres: ul. Freta 10. 00-227 Warszawa
Tel.: 22 635 47 00
🌐 www.freta.dominikanie.pl

Kościół św. Ducha

Już w XIV w. stał tu drewniany, mały kościółek. Kilka razy rozbudowany, spłonął w czasie szwedzkiego najazdu w 1655 r. miasto nie miało funduszy na jego odbudowę. Król Jan Kazimierz przekazał plac braciom paulinom z Częstochowy , a oni zbudowali barokowy kościół i klasztor. Dziś świątynia odbudowana po wojnie znana jest z tego, że od 1711 r. wyrusza z Warszawy największa pielgrzymka na Jasną Górę.

Kościół św. Ducha

Adres: róg Nowomiejska / Długa 3, 00-263 Warszawa
Tel.: 22 831 45 75
🌐 warszawa.paulini.pl

Kościół św. Kazimierza

We wschodniej pierzei Rynku widać szlachetną sylwetkę kościoła. Jeszcze barok, ale już klasycyzujący. Powstał pod koniec XVII w. z fundacji pary królewskiej, Jana III i Marii Kazimiery. Pierwotnie wnętrza były pokryte polichromiami, dziś wnętrze jest białe. Jakby czekało na przyjście dzieci do pierwszej komunii św…. W kościele możemy podziwiać nagrobek Marii Karoliny księżnej de Bouillon, wnuczki króla Jana III, ostatniej z rodu. Obok znajdują się budynki klasztoru sióstr Benedyktynek Sakramentek. W czasie Powstania Warszawskiego w dolnym kościele działał szpital, tu chroniła się ludność cywilna. 31 sierpnia 1944r. runął strop. W kościele było ok. 1000 osób…

Kościół św. Kazimierza

Adres: Rynek Nowego Miasta 2, 00-229 Warszawa
Tel.: 22 831 49 62
🌐 www.benedyktynki-sakramentki.org

Kościół św. Franciszka Serafickiego

Rok 1645 – franciszkanie otrzymali od króla Władysława IV grunt i zbudowali tu drewniany skromny kościół i klasztor. Budynki spłonęły w czasie najazdu szwedzkiego. Król Jan III i wspomniany wcześniej Adam Kotowski oraz Lubomirscy wspomogli znacznie odbudowę świątyni. Ale budowano ją aż 58 lat! W czasie Powstania Warszawskiego także ten kościół znacznie ucierpiał. We wnętrzu kościoła możemy zobaczyć odtworzoną XVIII – wieczną ambonę oraz bogato rzeźbione konfesjonały. Papież Benedykt XIV podarował w 1754 r. franciszkanom relikwie rycerza rzymskiego, św. Witalisa. Są przechowywane w świątyni.

Kościół św. Franciszka Serafickiego

Adres: ul. Zakroczymska 1, 00-225 Warszawa
Tel.: 22 831 20 31
🌐 www.warszawa.franciszkanie-warszawa.pl

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

U zbiegu ulic Przyrynek i Kościelnej, na skarpie wiślanej stoi jeden z najstarszych
kościołów w stolicy. Ufundowała go księżna Anna Danuta, żona księcia Janusza
Starszego. Był rok 1409. Kościół gotycki, a jego dzwonnica z daleka przypomina
pierniczek sporych rozmiarów. W przeszłości był tu zegar. Z czasem kościół stał się świątynią rzemieślników i rybaków. Był teżkościołem parafialnym państwa Skłodowskich i tu odbył się chrzest małej Marysi Skłodowskiej, późniejszej dwukrotnej noblistki. Po wojnie odbudowany ze zniszczeń, stosowano nawet średniowieczne metody budowania.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Adres: ul. Przyrynek 2, 00-219 Warszawa
Tel.: 22 831 24 73
🌐 przyrynek.waw.pl

Przedstawiliśmy Państwu kilka zabytkowych kościołów znajdujących się na terenie Nowego Miasta i Starego Miasta w Warszawie (w obrębie map administracyjnych). Jeśli powyższe propozycje zachęciły Państwa do zwiedzania, zapraszamy do skorzystania z naszego biura usług przewodnickich w stolicy.

Opracowanie – www.suerteprzewodnicy.pl

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top