Bazylika Mariacka – królowa gdańskiej panoramy

Bazylika Mariacka Gdańsk
Udostępnij!
5/5 (ocen: 21)

Bazylika Mariacka króluje ponad dachami innych budynków Głównego Miasta w Gdańsku. Nie sposób jej nie zauważyć, jest widoczna z wielu punktów otaczających serce miasta. Monumentalna świątynia wzniesiona setki lat temu stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska, a wizyta w niej może być niezwykłą wyprawą w przeszłość. Bazylika Mariacka w Gdańsku to nie tylko świątynia, ale też ogromne muzeum sztuki sakralnej.

Jej powierzchnia to 5000 m², a niemal każdy zakamarek wypleniony jest bezcennymi zabytkami. Widać ją niemal z każdego miejsca historycznego serca, bo wysokość wieży (do kalenicy) wynosi 77 m, a sklepień 27-29 m. Długa na 105 metrów, szeroka w osi transeptu na 66 metrów, a w obrębie nawy głównej na 41 metrów. Bazylika Mariacka to obowiązkowy punkt każdej wycieczki z przewodnikiem po Gdańsku, nie ma sobie równych wśród budynków w centrum miasta.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – historia

Jej historia sięga czasów, kiedy Gdańsk jeszcze nie przypominał ani ośrodka handlowego, ani wysoko zurbanizowanej przestrzeni. Zanim stanął monumentalny kościół murowany, stała w tym miejscu drewniana konstrukcja wielkością przypominająca raczej kaplicę. Budowę aktualnie istniejącego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto w 1343 roku, a ukończono w 1502. Jest doskonałym przykładem tzw. gotyku ceglanego, stylu w architekturze średniowiecznej charakterystycznego dla krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Wyposażenie współczesnego wnętrza obejmuje wysokiej klasy zabytki sztuki sakralnej. Pomimo ogromnych zniszczeń powstałych podczas drugiej wojny światowej, a także wcześniejszej burzliwej historii, zachowało się wiele eksponatów ilustrujących setki lat historii Bazyliki. Większość z nich jest w stylu gotyckim, manierystycznym i barokowym. Najdawniejsze dzieje dokumentują rzeźby, retabula ołtarzowe i inne eksponaty pamiętające czasy Państwa Krzyżackiego w Gdańsku, a także nieco późniejsze, z okresu przejęcia miasta przez Koronę Polską. Wśród nich warto wymienić Ołtarz Koronacji NMP, niezwykle realistyczną Pietę, Gdańską Piękną Madonnę, a także zachowane elementy dekoracji ścian.

Na szczególną uwagę zasługuje też XV wieczny zegar astronomiczny, którego prezentacja odbywa się każdego dnia około południa. To arcydzieło wykonane według projektu Hansa Düringera stało się jedną z wizytówek współczesnego miasta.  Nie brakuje też elementów współczesnych, które nawiązują do tragicznych wydarzeń XX wieku. Niektóre z zabytków znajdujących się aktualnie w Bazylice Mariackiej pochodzi z wystroju kościoła św. Jana. Stamtąd przeniesiono między innymi organy, kilka epitafiów, ambonę i niektóre obrazy.

W Bazylice Mariackiej miejsce ostatniego spoczynku znalazło tysiące mieszkańców Gdańska. Właściwie nie da się przejść przez kościół nie stąpając po czyimś grobie. Co więcej, trumny ulokowane pod posadzką ułożone są jedna na drugiej, tworząc wiele warstw. Zachowane bogato zdobione płyty nagrobne stanowią odrębną grupę fascynujących zabytków. Przechadzając się po kościele można odkryć wiele nazwisk najznakomitszych Gdańszczan. Są tam pochowani m.in. Ferberowie, Gralathowie, Brandesowie, krewni słynnego Jana Heweliusza, a także członkowie rodu Breyne.

Wieczny spokój w murach Bazyliki odnalazła też księżniczka legnicka, Sybilla Małgorzata (1620-1657), wywodząca się z dynastii Piastów i Hohenzollernów. Wśród najnowszych pochówków są m.in. te należące do Marszałka Macieja Płażyńskiego, Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i niezwykle zasłużonego dla tej świątyni ks. infułata Stanisława Bogdanowicza.

Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Spacer po Bazylice Mariackiej w Gdańsku nie jest zwykłą wizytą w kościele. To spotkanie z historią, z opowieściami o ludziach sprzed wieków. W jednym budynku zgromadzono przez stulecia ogrom spuścizny całego miasta. Choć wiele pamiątek po ludziach w niej pochowanych nie przetrwało bombardowania w 1945 roku, a sama Bazylika uległa ogromnym zniszczeniom, jej przestrzeń pozostaje kapsułą przenoszącą w przeszłość, wehikułem czasu. Dlatego zapraszamy Państwa do jej odwiedzenia podczas zwiedzania Gdańska z przewodnikiem miejskim.

zobacz także: Złota Kamienica w Gdańsku
zobacz także: „Sąd Ostateczny” Memlinga – najsłynniejszy gdański obraz

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top