Bożonarodzeniowa magia Gdańska

Jarmark świąteczny w Gdańsku
Udostępnij!
5/5 (ocen: 3)

Gdańsk to miasto o ogromnych tradycjach związanych z urokiem grudniowych świąt. Ulice zaczynają być strojne już w drugiej połowie listopada, a z czasem jest coraz bogaciej. Najbardziej spektakularny dla odwiedzających miasto w grudniu jest oczywiście jarmark bożonarodzeniowy, zwany też Bożonarodzeniowym Dominikiem. Ale powodów, by odwiedzić to miasto w grudniu jest znacznie więcej.

Przygotowania do świąt w Gdańsku niewiele się zmieniły od pokoleń. Choinka, czas spędzony wśród bliskich, jarmark świąteczny, szopki w kościołach. To wszystko wypełniało serca i myśli gdańszczan od pokoleń. Od średniowiecza w sercu miasta znajduje się też baza Świętego Mikołaja – kościół ojców dominikanów, którego jest patronem.

Obecnie w okresie listopada i grudnia do Gdańska przyjeżdża wielu turystów, którzy chcą poczuć klimat świąt i skorzystać z atrakcji oferowanych przez miasto.

Zimowy Dominik – świąteczny jarmark w Gdańsku

Jeden z największych letnich jarmarków Europy Gdańsk zawdzięcza dominikanom, ale ten zimowy, choć nieco mniejszy, wcale nie jest mniej interesujący. Istniał już z pewnością w XVII wieku, bo odwiedzający miasto pisarz, kronikarz i dyplomata Charles Ogier zapisał w swoich wspomnieniach z podróży pod datą 17 grudnia 1635 roku:

Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowy targ wokół kościoła parafialnego, na którym sprzedaje się wszelkiego rodzaju zabawki dla dzieci. Schodzą się tu wszystkie kobiety, a zwłaszcza dziewczęta, również te z pospólstwa, i kupują upominki dla małych dzieci, zarówno własnych, jak i swoich krewnych. Pouczają dzieci, że jeżeli będą się grzecznie zachowywały w dniach narodzin Chrystusa, to dostaną wiele zabawek i słodyczy. Kusząc je tą perspektywą, zachęcają też do postu w wigilię Bożego Narodzenia.

Jarmark Świąteczny wystartował 18 listopada i potrwa do 23 grudnia. Poza straganami z dekoracjami choinkowymi, bożonarodzeniowymi specjałami, odbędzie się też wiele imprez towarzyszących, zarówno artystycznych, jak i charytatywnych. Warto połączyć zwiedzanie straganów ze spacerem w trakcie którego przewodnik po Gdańsku przybliży nam historię miasta i jego zabytków.

Adwentowy koncert carillonowi – wiekowa tradycja święta Bożego Narodzenia w Gdańsku

Kolejną atrakcją ma być zapowiedziany na 26 listopada niezwykły koncert. Koncerty adwentowe i bożonarodzeniowe w kościołach gdańskich odbywały się od najdawniejszych czasów. Gdańscy kompozytorzy prześcigali się w tworzeniu kolejnych pieśni na ten okres. Do dziś jedna z najbardziej znanych pieśni w kręgu kultury niemieckiej to O, błogosławiony (O du fröhliche), którego kompozytorem jest Johannes Falk (1768-1926) pochodzący z Gdańska.

26 listopada o godzinie 18:00 z wieży kościoła św. Katarzyny popłyną dźwięki, których historia sięga XVIII wieku. Muzycy i carillon rozpoczną w ten sposób koncert, który następnie przeniesie się na wieżę kościoła św. Jana (o 19.00), a zwieńczy dzieło na wieży Ratusza Głównego Miasta o godzinie 20. To co zostało zaplanowane ma nawiązywać do scen opisanych w książce „Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska” autorstwa Danuty Popinigis:

Gra w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu przebiegała w charakterystyczny sposób i wpisywała się w gdańską tradycję muzycznej sygnalizacji końca roku kościelnego. W ten wieczór z wież gdańskich świątyń – kościołów NMP, św. Jana, św. Katarzyny, a w roku 1926 także św. Trójcy – rozlegały się melodie protestanckich chorałów wykonywane co godzinę przez trębaczy. Koncertowanie rozpoczynano o godzinie siódmej lub ósmej wieczorem. Kiedy odtrąbiono chorały na jednej z wież, odzywał się carillon kościoła św. Katarzyny. W następnych godzinach grano z wież kolejnych kościołów, z zaraz potem słyszano ich opracowania wykonane przez staromiejskiego carillonistę.”

Popinigis Danuta, Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska, wyd. AM, Gdańsk 2014, str.183.

Malownicze szopki w Gdańsku

Zwykle te, które zasługują na największe zainteresowanie to te u franciszkanów, dominikanów i w Bazylice Mariackiej. Ta z bazyliki zwykle jest najbardziej tradycyjna. Dominikańska zaś niekiedy potrafi zaskoczyć niezwykłym wyrazem artystycznym i zastosowanymi środkami w sztuce.  Szopka franciszkanów zaś dostępna jest przez cały rok w ograniczonej formie. Schowana za szklaną witryną, stanowi jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji bożonarodzeniowych miasta. W grudniu ożywa, jest wprawiana w ruch i skupia wokół siebie wiele uwagi. Jej początki sięgają 1950 roku. Składa się z ogromnej ilości ruchomych elementów w tym figurek przedstawiających m.in. znanych gdańszczan i postacie świętych. Dodatkowym elementem wzbogacającym unikalność franciszkańskiej szopki jest kamień przywieziony w 2009 roku z Greccio, gdzie w 1223 roku pierwszą w historii inscenizację szopki betlejemskiej zorganizował św. Franciszek z Asyżu. Dziś szopka w kościele św. Trójcy jest ulubionym miejscem wizyt małych i dużych dzieci.

Poczuj magię świąt Bożego Narodzenia zwiedzając Gdańsk

Gdańsk ma wiele do zaoferowania nie tylko w sezonie letnim, ale też zimą. Grudzień obfituje w wydarzenia, które sprawiają, ze poczucie magii świąt staje się proste. Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem jest doskonałą formą na wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, może też być dla kogoś pięknym prezentem. Warto więc odwiedzić to miasto w okresie, kiedy wyprawa staje się częścią mikołajkowego lub bożonarodzeniowego upominku.

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top