Złota Kaczka – Legenda Warszawska

Złota Kaczka
Udostępnij!
5/5 (ocen: 7)

Ogromne bogactwo, Złota Kaczka i tylko jeden warunek aby je zdobyć. Tylko jeden człowiek, który podjął się tego zadania. Jedna szansa, która już się nie powtórzy. Co mają ze sobą wspólnego? Dowiemy się czytając legendę o Złotej Kaczce prosto z Warszawy.

Warszawa to miasto, z którym wiąże się mnóstwo bajek i legend, uwielbianych szczególnie przez najmłodszych turystów. Jedną z takich opowieści jest legenda o złotej kaczce. Możemy ją usłyszeć decydując się na spacer z przewodnikiem po Warszawie dla dzieci a także czytając poniższy tekst.

Legenda o Złotej Kaczce w Warszawie

Na warszawskiej skarpie stoi pałac zwany Zamkiem Ostrogskich. Dawno temu w jego podziemiach znajdowało się małe jeziorko. W owym jeziorku pływała kaczka. Piękna, o złotych piórach. Legenda głosi, iż była to zaczarowana księżniczka, posiadaczka niewyobrażalnych skarbów. Mówiono też, że może uczynić bogatym tego, kto zdoła ją odnaleźć. Historia ta dotarła do uszu młodego szewczyka, pracującego w jednym z zakładów na Starym Mieście. Chłopak postanowił podjąć się zadania zdobycia skarbu. W tym celu udał się nocą do zamku. Krążył jakiś czas po korytarzach aż wreszcie napotkał ubraną w złote pióra kaczkę, pływającą po jeziorku.

Legenda o Złotej Kaczce - Warszawa

Warunek Złotej Kaczki

Kaczka ucieszyła się, że ktoś ją odnalazł. Zaproponowała szewczykowi podjęcie próby. Jeśli ją przejdzie otrzyma ogromne skarby. Powiedziała:

Masz tutaj sakwę a w niej sto złotych dukatów. Musisz je wydać w zaledwie jeden dzień. Od wschodu do zachodu słońca. Jest jeden warunek, możesz je wydać wyłącznie na siebie. Pod żadnym pozorem nie wolno Ci podzielić się tymi pieniędzmi z nikim innym. Jeżeli wywiążesz się z umowy, wróć do mnie. Otrzymasz skarb. Jeśli jednak złamiesz postawiony warunek, wszystko co zdobyłeś dzięki tym dukatom zniknie. Ty natomiast na zawsze pozostaniesz biedny i nigdy więcej do mnie nie trafisz.

Chłopak przyjął sakwę z pieniędzmi i ucieszył się ogromnie. Co za problem wydać tyle pieniędzy wyłącznie na siebie?

Przygoda szewczyka – czego zażądała Złota Kaczka?

Szewczyk przyjąwszy dukaty wyszedł z zamkowych podziemi. Z wielką ochotą przystąpił do próby. W pierwszej kolejności kupił sobie najbardziej wytworne ubranie, kapelusz a także laskę. Przez cały dzień spożywał przeróżne najbardziej wytworne potrawy. Pił najpyszniejsze napoje. Odwiedzał najdroższe lokale. Wybrał się na przejażdżkę dorożką zaprzężoną w cztery piękne konie. Minęło pół dnia a szewczyk wydał niewiele dukatów. Wpadł na pomysł, by udać się do teatru. Nigdy bowiem nie był w teatrze. Kupił najdroższy bilet. Następnie udał się do cyrku. W dalszym ciągu sakwa wydawała się niemal pełna.

Spacerował szewczyk ulicami Warszawy i zastanawiał się na co jeszcze mógłby wydać pieniądze. Na swojej drodze spotkał weterana wojennego, który pogrążony w nędzy żebrał o kawałek chleba. Chłopak zlitował się nad byłym żołnierzem i wrzucił mu do czapki garść złotych dukatów. W tym momencie zagrzmiało i błysnęło. Rozległ się głos Złotej Kaczki Nie dotrzymałeś warunków umowy więc stracisz wszystko, co kupiłeś i nigdy już nie trafisz do mnie. Tak też się stało. Zniknęły eleganckie ubrania i chłopak znowu ubrany był w swoje łachmany. Nie miał już złotych pierścieni, karety i najlepszych koni. Kaleka, którego wspomógł szewczyk również usłyszał głos kaczki i powiedział chłopakowi aby się nie martwił. W życiu bowiem nie liczy się bogactwo. Nie dukaty dają nam prawdziwe szczęście. Liczy się to, co zdobędziesz uczciwą pracą, a także zdrowie i dobre serce. Według legendy Szewczyk wrócił do domu, nie był zawiedziony ani zły. Czuł ogromną ulgę i radość. Niedługo po tych wydarzeniach jego los się odmienił. Żyło mu się szczęśliwie i zdrowo, a o Złotej Kaczce słuch zaginął.

Gdzie możemy obecnie znaleźć Złotą Kaczkę?

Zamek z legendy to rzeczywiście pałac wzniesiony przez rodzinę Ostrogskich w XVII wieku na skarpie przy ul. Tamka 41 w Warszawie. Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Muzeum Fryderyka Chopina. Z drugiej zaś strony znajduje się fontanna z niewielkim pomnikiem Złotej Kaczki. Legenda o Złotej Kaczce jest jedną z wielu warszawskich legend. Uwielbiają ją turyści, zwłaszcza Ci najmłodsi. Sam kaczy pomnik jest obowiązkowym punktem spacerów po Warszawie dla dzieci. 

zobacz także: Legenda o Bazyliszku – Legendy Warszawskie
zobacz także: Pęknięty dzwon na Kanonii – Legendy Warszawskie

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top