Już 15 lipca w Krakowie otwarta zostanie plenerowa wystawa poświęcona odradzaniu się Europy po I wojnie światowej. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z kilkunastu krajów, jest jak lekcja historii w plenerze.
Kiedy tak naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne mimo zakończenia wojny? Czy milioner był rzeczywiście bogaty i co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet? Na te i inne pytania odpowiada wystawa plenerowa pt. „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”, która 15 lipca 2020 zostanie otwarta w Krakowie.
Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej.
Umów się na zwiedzanie!
Przewodnik po Krakowie
Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.
Wystawa pokazuje niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918-23 w Europie, jak również ich wpływ na aktualne relacje międzynarodowe oraz współczesną politykę pamięci w różnych krajach.
Prezentacja wystawy w Krakowie odbywa się w roku okrągłej rocznicy 100-lecia Bitwy Warszawskiej, mającej doniosłe znaczenie dla przebiegu procesu ustanawiania granic, polskiej drogi do niepodległości i powstrzymania marszu Armii Czerwonej na Zachód.
Partnerami krakowskiej prezentacji wystawy są: Miasto Kraków i Galeria Krakowska.
Ekspozycję będzie można zwiedzać od 15 lipca do 6 sierpnia na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie. Wizytę na wystawie można połączyć ze zwiedzaniem z przewodnikiem po Krakowie, który w ciekawy sposób opowie o mieście, jego historii i zabytkach.
Ze względu na sytuację związaną z epidemią wirusa COVID-19 prezentacja odbywać się będzie przy zachowaniu wszystkich dostępnych środków bezpieczeństwa.
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco: