Zamek Królewski w Warszawie ponownie otwarty

Zamek Królewski w Warszawie
Udostępnij!
5/5 (ocen: 1)

Po ponad 50 dniach, przymusowego zamknięcia, Zamek Królewski w Warszawie zostaje ponownie otwarty dla zwiedzających. 4 maja o godzinie 13.00 odbyło się jego uroczysta inauguracja.

zobacz także: Muzeum Narodowe w Warszawie – Wirtualny Spacer i Zbiory Online

Na uroczystość otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie został zaproszony profesor Piotr Gliński, wicepremier i mister kultur:

„Dzisiaj symbolicznie otwieramy wybrane instytucje kultury. Ta nowa normalność (…) jest także nową normalnością dla polskiej kultury. Te instytucje które mogą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym będą systematycznie otwierane. (…) Chcemy żeby nasze dobra kultury, nasze muzea, nasze instytucje kultury były dostępne dla publiczności.”

Decyzje o otwieraniu kolejnych instytucji kultury, mają być podejmowane indywidualnie przez podmioty prowadzące w porozumieniu z instytucjami sanitarnymi. Odwiedzający muszą się jednak stosować do nowych wytycznych panujących podczas zwiedzania, każdorazowo będą to maseczki zasłaniające twarz, ograniczona ilość osób zwiedzających czy przymus zachowania bezpiecznej odległości między zwiedzającymi.

Podczas uroczystości Wojciech Fałkowski, pełniący funkcję dyrektora zamku, poinformował o wprowadzeniu procedur mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa zwiedzającym.

„Jednocześnie chcę powiedzieć, że otwarcie dzisiejsze jest otwarciem, gdzie dbamy o bezpieczeństwo zwiedzających, tak, żeby nikomu nie tylko się nic nie stało, ale żeby miał komfortowe warunki zwiedzania Zamku. Zamek jest otwarty, Zamek czeka, Zamek cały czas trwa.”

Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od wtorku do piątku w godzinach: 12.00 – 17.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 17.00. Ostatni zwiedzający, będą mogli wejść do zamku na pół godziny przed zamknięciem. Obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście tylko przez Bramę Zegarową.

Do zwiedzania dostępna jest Trasa Królewska która obejmuje: m.in. Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady. 
Ceny biletów: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Wraz z muzeum zostały otwarte Ogrody zamkowe, które zwiedzać można między godzinami 10.00 a 24.00.
W godzinach otwarcia Zamku dostępny jest także nowo otwarty sklep muzealny.

Poniżej umieszczamy transmisję z uroczystości:

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top