Picasso w Warszawie – wystawa w Muzeum Narodowym

Zdjęcie - Dyrektor Stanisław Lorentz i Pablo Picasso w Muzeum Narodowym
Udostępnij!
5/5 (ocen: 2)

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wystawę prac Pabla Picassa. Już jesienią będziemy mogli przenieść się w fascynujący świat twórczości autora. Co zobaczymy?

Wszyscy odwiedzający tej jesieni Muzeum Narodowe w Warszawie będą mieli okazję podziwiać prace Pabla Picassa. Dzieła artysty prezentowane będą na wystawie z okazji 50. rocznicy jego śmierci. Więcej szczegółów poniżej.

Picasso w Warszawie – co zobaczymy na wystawie?

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wystawę prac Pabla Picassa. Dzieła wypożyczone zostaną z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze – co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Dom Narodzin Picassa. Na wystawie zobaczymy ceramikę, ilustracje książkowe a także ryciny.

Na stronie Muzeum Narodowego czytamy:

Ekspozycja będzie dzieliła się na cztery sekcje. Pierwsza przybliży refleksję artysty na temat piękna. Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów (w których upatrywać można alter ego twórcy). W sekcji trzeciej będzie można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa. Ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiele z nich zostało nam podarowanych przez samego artystę. 

Kiedy odbędzie się wystawa Picassa w Warszawie

Wystawę będziemy mogli odwiedzić od 12 października 2023 roku do 14 stycznia 2024 r. Warto wybrać się do Muzeum Narodowego i podziwiać te wspaniałe dzieła. Za organizację wystawy odpowiadają: Maria Virgilio Montańeza Arroyo z Museo Natal Picasso w Maladze a także Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Pablo Picasso w Warszawie

Wizytę na wystawie prac Picassa można też połączyć ze zwiedzaniem Warszawy z przewodnikiem miejskim, który zaprezentuje polskie akcenty w życiu artysty. Odwiedził on bowiem Polskę w roku 1948, w trakcie Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju, zorganizowanego we Wrocławiu.

Wizyta Picassa w naszym kraju trwała dwa tygodnie. W tym czasie zagościł w Oświęcimiu, Krakowie a także Warszawie. W Warszawie właśnie zostawił po sobie wyjątkową pamiątkę. Jesteście ciekawi jaką?

Na warszawskim Kole, na ścianie jednego z mieszkań artysta namalował węglem syrenkę, która trzymała w dłoni młotek zamiast miecza. Z czasem syrenka została zamalowana, a następnie rysunek odtworzono w roku 2019, z tym że nie został namalowany węglem a farbą akrylową.

Zapraszamy serdecznie do Muzeum Narodowego w Warszawie na wystawę, której z pewnością nie chcecie przegapić.

Syrenka - rysunek Pabla Picassa wykonany podczas pobytu w WarszawiePodobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top