Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Udostępnij!
5/5 (ocen: 7)

W sercu malowniczego Gdańska znajduje się gmach, który jest żywym pomnikiem odwagi oraz determinacji. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, usytuowane w historycznym budynku, jest miejscem, które zachwyca swoją historią i znaczeniem dla polskiej kultury. To wyjątkowe miejsce, które jest świadectwem niezłomności i ducha polskiej tożsamości, powinno stanowić kluczowy punkt dla każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, odkrywa przed nami niezwykłą historię polskiego ducha i odwagi. Przenosi w czasie do dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i ukazuje historię bohaterskich obrońców, którzy stawili czoła przeciwnościom losu. Ta fascynująca podróż przez przeszłość ujawnia nie tylko bohaterstwo, ale także niezachwianą determinację, której echo wciąż rozbrzmiewa w murach tego wyjątkowego miejsca. Zapraszamy na wyjątkową podróż w głąb historii i serca polskiego oporu – do miejsca, które jest żywym świadectwem niezłomnej walki o wolność i godność.

Historia muzeum i jego lokalizacja

Założone w 1979 roku Muzeum Poczty Polskiej pierwotnie było jednym z oddziałów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Obecnie od 2003 roku stanowi oddział Muzeum Gdańska. Znajduje się w sercu Starego Miasta, na terenie historycznego Zamczyska, otoczonego ulicami Tartaczną, placem Obrońców Poczty Polskiej oraz malowniczymi kanałami Raduni i Motławy. To miejsce, które przez wieki było świadkiem wielu znaczących wydarzeń w historii Polski, od średniowiecznego grodu polskich namiestników, przez czas krzyżackiej dominacji, aż po dramatyczne wydarzenia z początku II wojny światowej.

Symbol Polskości w Wolnym Mieście Gdańsku

1 września 1939 roku budynek Poczty Polskiej stał się miejscem heroicznej obrony. Bez szans na wygraną, 57 polskich pocztowców stanęło do walki z najeźdźcą hitlerowskim. Ich zadaniem, zgodnie z planami Sztabu Głównego Wojska Polskiego było utrzymanie placówki przez 6 godzin, ostatecznie pocztowcy bronili budynku przez godzin 14. Obrona ta stała się symbolem oporu i determinacji wobec okupanta, stanowiąc ważny element polskiej historii w Gdańsku. W muzeum można znaleźć liczne eksponaty związane z obroną gmachu i uczestnikami obrony a także dalszymi losami ich i ich rodzin. Znajdziemy tu również liczne dokumenty drukowane i rękopiśmienne świadczące o bohaterskiej postawie, które przybliżają zwiedzającym te dramatyczne wydarzenia.

Misja edukacyjna i kulturowa

Misją Muzeum Poczty Polskiej jest nie tylko zachowanie pamięci o bohaterskiej obronie, ale również edukacja o historii Wolnego Miasta Gdańska. Poprzez swoje zbiory, muzeum rzuca światło na ważne aspekty życia społecznego, politycznego i gospodarczego miasta. Odnajdziemy tu dokumenty i eksponaty z których dowiadujemy się o dziejach i osiągnięciach Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Zwiedzający mogą zgłębiać wiedzę o różnorodności kulturowej i społecznej Gdańska, co czyni to miejsce niezwykle cennym źródłem informacji o przeszłości. Muzeum szerzy wiedzę o historii, administracji i stosunkach społecznych, jakie panowały wówczas w mieście.

Dlaczego warto odwiedzić muzeum?

Zlokalizowany przy placu Obrońców Poczty Polskiej 1/2 w Gdańsku gmach muzeum, to nie tylko miejsce pamięci historycznej, ale również fascynująca atrakcja turystyczna. Znajdujące się wewnątrz zbiory muzealne, zawierające unikatowe eksponaty i dokumenty, przenoszą zwiedzających Muzeum Poczty Polskiej w inny wymiar czasu, pozwalając na pełniejsze zrozumienie i doświadczenie historii. To idealne miejsce dla miłośników historii, architektury oraz dla każdego, kto pragnie zrozumieć i poczuć ducha Gdańska. Dodatkowo multimedialne prezentacje oraz interaktywne wystawy pozwalają na pełniejsze zrozumienie przedstawianej historii, niezłomności i heroizmu pracowników poczty.

Wizyta w muzeum – Informacje praktyczne

Wizyta w muzeum to doskonała okazja do połączenia nauki z przyjemnością zwiedzania jednego z najpiękniejszych miast Polski. Podczas wycieczki zapytaj swojego przewodnika po Gdańsku o to miejsce. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem historii, miłośnikiem architektury, czy po prostu szukasz wyjątkowego miejsca do odwiedzenia podczas pobytu w Gdańsku, Muzeum Poczty Polskiej z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających w każdy dzień tygodnia od 10:00 do 16:00 (z wyjątkiem Wtorku – muzeum zamknięte).
Poniedziałek jest natomiast dniem wolnym od opłat.

Podstawowe informacje

Zakup biletów jest możliwy do 30 minut przed zamknięciem oddziału:
Bilety ulgowe – uczniowie, studenci, emeryci i renciści na podstawie ważnej legitymacji
Bilet rodzinny – do 8 osób, w tym 1-2 dorosłych z dziećmi do 18 lat

Ceny biletów

  • Bilet normalny – 15zł
  • Bilet ulgowy – 10zł
  • Bilet rodzinny – 38zł
  • Karnet 90 dni normalny – 120zł
  • Karnet 90 dni ulgowy – 80zł

Adres muzeum:

plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2
80-800 Gdańsk

zobacz także: Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Zapraszamy do Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku to miejsce, które łączy w sobie historię, kulturę i świadectwo heroizmu. Jako jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Gdańska, muzeum to jest dziedzictwem nie tylko przeszłości, ale także współczesnego ducha miasta. Zapraszamy do odkrywania tego niezwykłego miejsca, które jest symbolem polskiego ducha i niezłomności.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top