Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2022

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2022
Udostępnij!
Oceń post

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich to akcja organizowana od 2012 roku. Dzięki niej możemy zwiedzać wybrane placówki muzealne w całej Polsce zupełnie za darmo. Organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja trwa do 1 do 30 listopada.

Na stronie wydarzenia czytamy jak ważna jest kultura w obecnych czasach. Kultura buduje tożsamość. A tożsamość jest fundamentem wspólnoty.  Ministerstwo Kultury i dziedzictwa narodowego nawiązuje tym samym do sytuacji na Ukrainie, gdzie pomimo wielomiesięcznych walk zachowuje swoją tożsamość.

Umiłowanie ojczyzny zaczyna się od zachwytu jej pięknem, przyrodą, architekturą, ale także – historią, którą dzisiaj możemy poznawać poprzez bezpośrednie doświadczenie – m.in. odwiedzając muzea. Polska sieć muzealna rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie, ale nie sposób nie podkreślać, że są w niej muzea szczególne. Nie tylko dlatego, że mieszczą się w zamkach i pałacach, ale przede wszystkim dlatego, że przechowują pamiątki najcenniejsze dla naszej wspólnoty – materialne ślady naszej historii, pamiątki wielkich wydarzeń, wspomnienia władców Rzeczpospolitej, a wszystko to w otoczeniu niezwykłych i nieustająco wzbogacanych zbiorów sztuki.

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich - konferencja

Darmowy Listopad w rezydencjach – jakie placówki biorą udział w akcji w tym roku?

W ramach tegorocznej akcji możemy zupełnie za darmo odwiedzić:

 • Zamek Królewski w Warszawie
 • Zamek Królewski na Wawelu
 • Łazienki Królewskie w Warszawie
 • Pałac Króla Jana III w Wilanowie
 • Zamek Królewski w Poznaniu
 • Zamek w Malborku
 • Zamek w Kwidzynia
 • Zamek w Sztumie
 • Zamek Lubelski
 • Zamek Królewski w Sandomierzu
 • Zamek Żupny w Wieliczce

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę na większą niż w poprzednim roku liczbę placówek uczestniczących w akcji. W 2022 roku bierze w niej udział jedenaście polskich rezydencji królewskich. W tym roku do akcji dołączyły dwa oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku – Zamek w Kwidzynie i Zamek w Sztumie. Szef resortu kultury zauważył, że akcja przypomina o tym iż Malbork był przez około 315 lat rezydencją królów polskich. Z kolei Zamek Żupny w Wieliczce był miejscem często odwiedzanym przez polskich władców.

Polskie rezydencje królewskie to nie tylko Zamek Królewski na Wawelu i w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Znajdowały się one również w Zamku Królewskim w Poznaniu, Zamku Lubelskim, a także w Zamku Królewskim w Sandomierzu, gdzie obecnie funkcjonuje wspaniałe muzeum, które od pewnego czasu jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Rezydencji Królewskich. W listopadzie można bezpłatnie zwiedzić rzeczy unikalne, a także zobaczyć jedyne w swoim rodzaju wystawy – podsumował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jakie wystawy i wydarzenia możemy zobaczyć w ramach tegorocznej edycji akcji darmowy listopad?

Wiele placówek na czas trwania wydarzenia Darmowy Listopad wprowadziło specjalne wystawy. I tak w roku 2022 bezpłatnie możemy zwiedzić m.in.:

Zamek Królewski w Warszawie – Pałac pod Blachą – trasa w trakcie której możemy zobaczyć apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego wraz z kancelarią sztabową.

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza do zobaczenia kaplicy Trójcy Świętej znajdującej się na dziedzińcu zamkowym.

Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zaprasza do darmowego zwiedzania wystaw stałych. W tym tych poświęconych królowi Janowi III i jego rodzinie, oraz wystawę poświęconą kolekcjonerstwu Potockich. Dodatkowo muzeum poinformowało, że 19 i 20 listopada nastąpi otwarcie świeżo wyremontowanego Domku Lanciego.

Zamek w Sandomierzu w tym roku przygotował wystawę poświęconą czasom starożytnym. „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii” – to pierwsza wystawa prezentująca polskie odkrycia archeologiczne dotyczące kultury scytyjskiej.

Zamek Królewski w Poznaniu zaprasza do odwiedzenia wystawy stałej sztuk użytkowych, oraz części srebrnego Funduszu Obrony Narodowej.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku zaprasza do odwiedzenia oddziałów w Kwidzynie i Sztumie.

Zamek Żupny w Wieliczce oferuje darmowe zwiedzanie wystaw stałych. „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” przedstawia kolekcję ponad tysiąca obiektów oraz „Pradzieje Wieliczki i okolic” ukazująca historię Wieliczki.

Muzeum Łazienki Królewskie z Warszawy zaprasza do bezpłatnego zwiedzania ogrodów i wszystkich muzealnych wnętrz. Dodatkowo do końca roku można również korzystać z strefy edukacyjno-relaksującej  „Maluję” w Starej Kordegardzie. 

Zamek Królewski na Wawelu przedstawił propozycję darmowego zwiedzania nowego Skarbca Koronnego, Prywatnych Apartamentów Królewskich i Zbrojowni (w godzinach 13.00 – 17.00).

To właśnie rezydencje królewskie, które od ponad dekady w listopadzie udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie. Dzięki naszej pracy na rzecz wzmacniania polskiej kultury i poszerzania liczby instytucji prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN, w ostatnich latach dołączyły do tego prestiżowego grona – mające zamkowe siedziby – muzea w Lublinie i Sandomierzu oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W tym roku do akcji (…) dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku. W akcji Darmowy Listopad uczestniczą też najbardziej ikoniczne polskie muzea – Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie. Darmowy Listopad to okazja nie tylko do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji akcji Darmowy Listopad

Darmowy Listopad 2022 to prócz wystaw stałych, okazja również do tego aby wziąć udział w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach czy lekcjach muzealnych. Aby dowiedzieć się więcej na temat organizowanych wydarzeń najlepiej udać się na stronę poszczególnych placówek lub na stronę organizatora akcji tutaj!

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top