Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy – Pułtusk 18 grudnia 2022r

Pułtusk - Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022
Udostępnij!
5/5 (ocen: 1)

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza serdecznie na spotkanie z kulturą ludową. 18 grudnia 2022r, w Pułtusku odbędzie się Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Twórcy ludowi z terenów Puszczy Zielonej i Puszczy Białej wprowadzą nas w świąteczny klimat. Zaprezentują unikatowe wyroby, których nie dostaniemy w tradycyjnych sklepach.

Pierwszy Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, odbędzie się 18 grudnia 2022r. w Pułtusku. W godzinach od 10:00 do 15:00 Sala Maneż Domu Polonii. Oprócz unikatowych produktów, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych. Odbędą się także warsztaty kulinarne, degustacja i sprzedaż potraw wigilijnych autorstwa Kół Gospodyń Wiejskich. Na najmłodszych czekają warsztaty ilustratorskie. Na wydarzenie zaprasza koordynator biura regionalnego w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Janusz Pawlak:

Takie wydarzenie odbędzie się w Pułtusku po raz pierwszy mimo, że kiermasze odbywały się już w naszym regionie, jednak nie w takiej formie jaką proponuje Narodowy Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Sala Maneż Domu Polonii wypełni się iście wigilijnymi, kurpiowskimi zapachami, rodzinną atmosferą, radosnym ferworem pracy a okolica rozbrzmiewać będzie kolędami na kurpiowską nutę w wykonaniu kapel: “Kurpianka” z Kadzidła, “Puszcza Biała Bosewiaki”, oraz kapeli zespołu “Oberek” z Wyszkowa. Zachęcamy też do wspólnego śpiewania podczas kiermaszu.

Kiermasz Bożonarodzeniowy – Warsztaty Tematyczne i Degustacje

W dawnych czasach na terenie Kurpi, przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynano kilka tygodni przed Świętami. Ozdób choinkowych nie kupowano w sklepach. Ludzie tworzyli je samodzielnie z dostępnych materiałów. W kurpiowskich chatach, od pierwszej niedzieli adwentu tworzono świąteczne ozdoby choinkowe oraz te do domu.

Organizatorzy Kiermaszu dbają o rolę edukacyjną spotkania. Dlatego też w warsztaty prowadzić będą twórcy, którzy do dzisiejszego dnia podtrzymują opisane wyżej tradycje. Będą oferowali swoje wyroby na sprzedaż. Pokażą także, jak je tworzą. Podejmą się odtworzenia klimatu przygotowań do świąt, jaki miał miejsce w rodzinach na Kurpiach. Biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi:

Poprzez imprezę, chcemy pokazać w jaki sposób są wykonywane tradycyjne ozdoby świąteczne naszego regionu z wykorzystaniem różnych materiałów. Znani w całej Polsce twórcy ludowi Puszczy Białej i Puszczy Zielonej oraz Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko będą oferowali na sprzedaż swoje rękodzieło i potrawy. W trakcie kiermaszu będą prowadzili warsztaty, dzięki którym nauczymy się tworzenia m.in: aniołków ze słomy, wypieku ciasteczek, pięknych kwiatów z bibuły oraz wielu innych kurpiowskich akcentów świątecznych.

Zapraszamy na
Autokarowe wycieczki jednodniowe z Warszawy

Oferta skierowana do szkół, dzieci, grup, seniorów, osób dorosłych i firm.

Pułtusk – spotkanie z twórcami ludowymi

Wszyscy uczestnicy Bożonarodzeniowego Jarmarku w Pułtusku będą mieli okazję poznać wielu twórców ludowych. Pielęgnują i kultywują oni tradycje kurpiowskie. W trakcie kiermaszu podzielą się swoją wiedzą z uczestnikami. Będziemy mieli okazję poznać Panią Małgorzatę Pepłowską z Węgrowa, która słynie z tkanin robionych na krosnach, tworzenia pięknych kwiatów z bibuły czy wycinanek z opłatka. Wartym odwiedzenia będzie także stoisko Państwa Laury i Zdzisława Bziukiewiczów. Pan Zdzisław uznawany jest za cenną skarbnicę wiedzy na temat bursztyniarstwa na Kurpiach. Jest ostatnią osobą czynnie kultywującą tę tradycję. Swoją pasją zaraził małżonkę. Wyroby, które stworzyli znaleźć można we wszystkich muzeach, posiadających bursztynowe zbiory.

Na kiermaszu nie może zabraknąć Koła Gospodyń Wiejskich z Somianki. Panie, przygotowały warsztaty z pieczenia ciastek dla dzieci oraz całych rodzin.

Będą tu również twórczynie ludowe związane z Kuźnią Kurpiowską w Pniewie. Przewodniczy im Pani Halina Witkowska, która jest założycielką Kuźni i Stowarzyszenia „ Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”. To wspaniałe miejsce,  które podtrzymuje tradycje kurpiowskie Puszczy Białej. Pani Halina wraz z innymi twórczyniami dbają o rozwój tradycyjnej sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Na terenie Kuźni Kurpiowskiej, mieszczącej się w 100 – letnim budynku danej szkoły prowadzone różne warsztaty oraz lekcje muzealne. W trakcie Kiermaszu w Pułtusku, Pani Halina Witkowska, wraz z towarzyszącymi jej twórczyniami również poprowadzi warsztaty.

Kurpiowski Kiermasz – warsztaty dla dzieci z ilustratorką

Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy w Pułtusku to także świetna okazja do spotkania z ilustratorką dziecięcych książek, Panią Jolą Richter – Magnuszewską. Poprowadzi ona warsztaty ilustratorskie dla dzieci. Warsztaty odbędą się w dwóch grupach wiekowych.

I grupa: dzieci w wieku 10 – 15 lat. Godzina: 10:00 – 11:15.

II grupa: dzieci w wieku 6-9 lat. Godzina 12:00-13:15.

Zapisy na warsztaty z ilustratorką prowadzone są drogą elektroniczną: janusz.pawlak@nikidw.edu.pl.

W wiadomości należy podać wiek dziecka.

Około godziny 14:00, wszyscy uczestnicy kiermaszu, wspólnie ubiorą etno choinkę. Zawieszane będą na niej ozdoby wykonane na warsztatach. Swoją wizytę zapowiedział też Święty Mikołaj.

W ten przedświąteczny czas, warto zwolnić, w towarzystwie rodziny, przyjaciół i znajomych wybrać się na Kurpiowski Kiermasz do Pułtuska.  W rodzinnej atmosferze, przy dźwiękach kolęd połączyć świąteczne zakupy z atrakcjami, które z pewnością sprawią nam radość. Przy okazji można wybrać się na spacer po Pułtusku. To piękne miasto wypełnione zabytkami i ciekawą historią.  

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top