80. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

"Brama Śmierci" Auschwitz - widok od strony torów wjazdowych
Udostępnij!
5/5 (ocen: 5)

Dziś przypada 80 rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

80 lat temu, 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali grupę 728 Polaków z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz . Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.

Byli to pierwsi polityczni więźniowie w obozie. Otrzymali numery od 31 do 758. Część z nich zginęła w Auschwitz, a wielu innych w kolejnych obozach.

W KL Auschwitz-Birkenau Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób.

Dzisiaj z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Piotra Glińskiego odbędą się obchody 80. rocznicy tego wydarzenia.

Ze względu na zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią koronawirusa rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz nie mogła odbyć się w charakterze masowym. Część zaplanowanych wydarzeń, została przeniesiona do internetu.

Więcej informacji o obchodach znajduje się na stronie internetowej www.auschwitz.org

Od czasu wprowadzenia kwarantanny muzeum Auschwitz-Birkenau pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Muzeum nie będziemy mogli zwiedzać co najmniej do końca czerwca.

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top