Dlaczego warto odwiedzić Warszawę i co tutaj zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Warszawie - Zamek Królewski na Starym Mieście
Udostępnij!
5/5 (ocen: 3)

Każdego roku do Warszawy przybywa kilka milionów turystów z całego świata. Przyjeżdżają tu zwiedzić interesujące miejsca, poznać kulturę i historię miasta czy po prostu dobrze się bawić. Ale co tak naprawdę możemy zobaczyć w Warszawie i dlaczego warto ją odwiedzić?

Przedstawiamy miejsca, które nasi warszawscy przewodnicy w szczególności polecają turystom. Od teatrów i muzeów, przez zabytkowe uliczki Starego Miasta po wspaniałe zamki i pałace, Warszawa oferuje niezliczone możliwości doświadczenia jej unikalnego ducha i odkrywania skarbów, które czynią ją wyjątkowym miejscem. Ci, którzy preferują spędzanie czasu na świeżym powietrzu, mogą wybrać liczne parki i zielone przestrzenie, gdzie często organizowane są różne festiwale czy koncerty, przyciągające artystów z całego świata.

Warszawa jest miastem pełnym ciekawostek, niezwykłej historii, skarbnicą cudownych zabytków będących świadkami dziejów naszego kraju. O czym warto przekonać się samemu.

Krótko o historii Warszawy

W 1262 r. gród księcia mazowieckiego Siemowita napadli wrogowie. Jazdów został spalony a książę zginął. Jego następca założył nową siedzibę na obronnej skarpie nad Wisłą. Najprawdopodobniej miasto powstało tu na przełomie XIII i XIV wieku a nowy gród znajdował się w miejscu, gdzie po latach zbudowano Zamek Królewski.
Tak wyglądały początki historii Warszawy. Dziś jest to stolica Polski, która swoim gościom oferuje wspaniałe zabytki, interesujące miejsca do zwiedzania i wiele atrakcji.

Miasto książęce, królewskie, a w końcu główna siedziba królów i władz państwa. Zamek Królewski, rzędy kamieniczek, mury obronne z Barbakanem, katedra, rynek z pomnikiem Syrenki – to najstarsza część miasta. Koniecznie trzeba też zobaczyć rezydencję królewską w Wilanowie czy pałac w Łazienkach Królewskich. Możemy odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Fryderyka Chopina.

Następnie możemy przejść się Krakowskim Przedmieściem (śladami „Lalki”), jak to czynił Bolesław Prus i bohaterowie jego powieści. Można też poczekać na zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Wycieczki często odwiedzają również cmentarz na Powązkach, który należy do jednej z najważniejszych polskich nekropolii.

A współczesność? To Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy poczuje się jak badacz i odkrywca. To także Stadion Narodowy obiekt, gdzie odbywają się wielkie imprezy sportowe i rozrywkowe. Ze Stadionu Narodowego tylko krok na Pragę. To wyjątkowa dzielnica ze swoistym folklorem i wieloma charakterystycznymi miejscami: katedrą, cerkwią, Wytwórnią Wódek „Koneser”, bazarem Różyckiego. A na koniec coś słodkiego – pączki od Bliklego, wuzetka (jej nazwa pochodzi od Trasy W-Z) i czekolada od Wedla.

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa to miasto pełne kontrastów, gdzie historia splata się z nowoczesnością, a tradycja z innowacją. To miejsce, które z pewnością zachwyci każdego, kto zdecyduje się je odwiedzić.

Warszawska Starówka

W pierwszej kolejności turyści zazwyczaj kierują się na Stare Miasto, które stanowi historyczne centrum i najstarszą część miasta. Często jest to miejsce, w którym rozpoczynają zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem. Ta część miasta prawie doszczętnie została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Odbudowa trwała wiele lat. W 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki doskonałej rekonstrukcji stanowiącej przykład całkowitej odbudowy zespołu historycznego.

Warszawska Starówka obecnie jest tętniącym gwarem miejscem pełnym galerii, ulicznych grajków, kawiarni, restauracji i oczywiście zabytków. Możemy tu zobaczyć jedną z warszawskich syrenek, kolumnę Króla Zygmunta, Rynek Starego Miasta, Pomnik Małego Powstańca, zabytkowe kościoły i wiele innych. Spacerując po Starym Mieście warto zwrócić również uwagę na Zamek Królewski, to dawna siedziba polskich królów, gdzie obecnie mieści się Muzeum Narodowe.

Łazienki Królewskie

Jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Warszawie są Łazienki Królewskie. To zespół pałacowo-parkowy, który powstał w XVIII wieku. Znajduje się tu Pałac na Wyspie (siedziba Muzeum Łazienki Królewskie), oranżeria, amfiteatr, Pałac Myślewicki, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, teatr dworski oraz liczne wolnostojące rzeźby. Dodatkowo w każdą niedzielę od maja do września, przy pomniku Fryderyka Chopina, odbywają się koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów z całego świata.

Pałac Kultury i Nauki

Bardzo popularny wśród turystów jest Pałac Kultury i Nauki, znajdujący się w centrum Warszawy. Jest to jeden z najwyższych i z najbardziej znanych budynków w Polsce. Z znajdującego się na 30 piętrze tarasu widokowego, można podziwiać panoramę miasta. Ale PKiN to nie tylko punkt widokowy, to również centrum rozrywkowo-kulturalne. Na jego terenie znajduje się kino, teatry, muzea, kawiarnia czy sale edukacyjne, gdzie prowadzone są zajęcia artystyczne oraz odbywają się różne wydarzenia.

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to obowiązkowa atrakcja turystyczna w stolicy. Jest to jedyny zachowany w Warszawie pałac barokowy, którego budowa trwała od 1677roku. Wnętrza pałacu są bogato zdobione i urządzone meblami z epoki. Warto odwiedzić muzeum, które mieści się wewnątrz pałacu a także ogród, gdzie podziwiać możemy liczne rzeźby i fontanny. Zimą przygotowywane są tu niezwykłe świetlne iluminacje, z pewnością warte obejrzenia.

Cmentarz na Powązkach

Cmentarz na Powązkach, znany również jako Stare Powązki, to jedno z najstarszych i najbardziej znaczących miejsc pochówku w Warszawie. Założony w 1790 roku, jest nie tylko miejscem spoczynku, ale także prawdziwą galerią sztuki sepulkralnej. Spacerując wśród zabytkowych nagrobków, kaplic i mauzoleów, można podziwiać wyjątkowe dzieła rzeźbiarskie, a także groby wielu znanych Polaków, w tym pisarzy, artystów, naukowców i bohaterów narodowych.

Cmentarz na Powązkach to miejsce, które opowiada historię Polski, będąc świadectwem przemian kulturowych i społecznych, jakie przeszło to miasto. Jego alejki oferują spokojną przestrzeń do refleksji i są często odwiedzane przez tych, którzy szukają chwili ciszy w zgiełku wielkiego miasta.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Miejscem wartym odwiedzenia jest także Cmentarz Wojskowy na Powązkach, zwany zwyczajowo Powązkami Wojskowymi. Założony został w roku 1912. Stanowi miejsce pochówku wielu znanych postaci z historii Polski, w tym żołnierzy, powstańców i działaczy niepodległościowych. Odwiedzając go, można lepiej zrozumieć historię Polski, szczególnie okres walki o niepodległość i czasy II wojny światowej.

Jest to doskonałe miejsce na zorganizowanie terenowej lekcji historii, podczas której uczniowie w ciekawy sposób poznają losy naszego kraju. Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest także znany ze swojej wyjątkowej architektury i sztuki nagrobnej. Wiele grobów i mauzoleów zaprojektowano z wielką dbałością o detale, co czyni je interesującymi również z artystycznego punktu widzenia.

Warszawska Praga

Położona po prawej stronie Wisły, Warszawska Praga to jedna z najstarszych i najbardziej autentycznych dzielnic Warszawy. Praga przyciąga swoim niepowtarzalnym charakterem, który łączy historyczne budynki z elementami współczesnej sztuki ulicznej. To tu można odnaleźć duszę przedwojennej Warszawy, spacerując wąskimi uliczkami, odkrywając małe kawiarnie, antykwariaty i lokale z ręcznie robionymi przedmiotami.

Znajdują się tu m.in. wspomniane już wcześniej Archikatedra św. Wita, cerkiew, dawna Wytwórnią Wódek „Koneser” (obecnie przekształcona w centrum artystyczno-widowiskowe ze sceną koncertową, barami, galeriami sztuki i restauracjami), bazarem Różyckiego czy fabryka czekolady Wedel.

Stadion Narodowy

Stadion Narodowy w Warszawie, zbudowany na Euro 2012, jest symbolem nowoczesności i sportowego ducha miasta. Położony nad brzegiem Wisły obiekt z unikalną czerwono białą fasadą, nie tylko gościł największe wydarzenia sportowe, ale także stał się miejscem koncertów światowej klasy artystów i ważnych wydarzeń kulturalnych. Dla turystów Stadion Narodowy oferuje również możliwość zwiedzania licznymi trasami czy wejście na punkt widokowy (trybunę górną areny, skąd można podziwiać całą panoramę stadionu).

zobacz także: Warszawa Stadion Narodowy – Wirtualny Spacer po PGE Narodowy
zobacz także: Atrakcje dla dzieci w Warszawie i okolicy

Podsumowanie – co warto zobaczyć w Warszawie i o czym warto pamiętać?

Stolica Polski to niewątpliwie wspaniałe miejsce które oferuje wiele możliwości spędzania czasu. Jedni odnajdą tu liczne atrakcje, inni docenią ciche parki i ogrody, a kolejni zagłębią się w starych uliczkach szukając mniej czy bardziej znanych zabytków. Podczas zwiedzania miasta zachęcamy do korzystania z usług przewodnika po Warszawie, który pomoże lepiej poznać historię czy znaczenie odwiedzanych miejsc.

Dla tych którzy wybierają się tutaj, przygotowaliśmy listę najpopularniejszych tras zwiedzania Warszawy. Warto zapoznać się z nią przed przyjazdem aby lepiej przygotować się do wycieczki po stolicy. Życzymy udanego pobytu i miłych wspomnień.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top