Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2023 – Warszawa – to już ostatnie dni.

poland, warsaw, royal castle-966151.jpg
Udostępnij!
5/5 (ocen: 2)

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich to akcja, która umożliwia nam zwiedzanie wnętrz w zamkach, muzeach czy też pałacach całkowicie za darmo. To doskonała okazja do pogłębiania wiedzy na temat historii Polski, jej kultury i tradycji. Zostało już tylko kilka dni do końca wydarzenia..

W ramach akcji, oprócz zwiedzania wybranych wnętrz, uczestnicy mogą wziąć udział w cyklach wykładów, warsztatów czy lekcji muzealnych oferowanych przez poszczególne placówki kultury. Warto skorzystać z usługi przewodnika po Warszawie i  jego towarzystwie zwiedzić najciekawsze miejsca stolicy oraz wnętrza, do których wstęp jest bezpłatny.

Jakie wnętrza możemy zobaczyć w Warszawie w ramach akcji Darmowy Listopad 2023

W tym roku w Warszawie, na uczestników akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich czekają trzy obiekty: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Poniżej przedstawiamy informacje, na temat tego, co czeka na nas w wyżej wymienionych obiektach.

Zamek Królewski

 W listopadzie, Zamek Królewski oferuje w wybranych godzinach bezpłatne wejście na wystawy stałe.

Od wtorku do niedzieli w godzinach 14:00-17:00 (ostatnie wejście o godzinie 16:00) obowiązuje bezpłatne wejście na Trasę Królewską, w tym do Apartamentu Wielkiego i Królewskiego oraz do Sal Sejmowych. Bezpłatne możemy zwiedzić także wystawę „Pocztówki z widokiem na Zamek”, obejmującą ponad 300 pocztówek przedstawiających wygląd Zamku od końca XIX w aż do współczesności. W ramach akcji skorzystać możemy także z wejścia na pokaz obrazu Tycjana pod nazwą „Portret Młodzieńca”.

Od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00 (ostatnie wejście o godzinie 16:00) możemy wejść bezpłatnie do Pałacu Pod Blachą i zwiedzić Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego z obrazami Wielkiej Trójki: malarzy: François’a Gérarda, Horace’a Verneta oraz Téodore’a Géricaulta.

Łazienki Królewskie

W ramach akcji Darmowy Listopad obowiązuję bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wystawy te znajdują się w Pałacu na Wyspie, w Starej Oranżerii i Teatrze Królewskim, w Pałacu Myśliwickim, Stajniach Kubickiego oraz w Koszarach Kantonistów.

Oprócz tego w dniach 9, 16, 23 oraz 30 listopada w godzinach 16:00-17:00 będzie można wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu edukatorskim po wystawach stałych w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii a także Pałacu Myśliwickim.

W listopadzie, na terenie Łazienek Królewskich będzie można skorzystać również z bezpłatnego wstępu na wszystkie wystawy czasowe:

  • „Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty” w Podchorążówce
  • „Obietnica szczęścia. Maria Papa Rostkowska” w Starej Oranżerii

To jednak nie koniec atrakcji. Muzeum bowiem przygotowało dla odwiedzających ofertę 100 darmowych lekcji muzealnych. Odbywają się one od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00, w zabytkowych obiektach i historycznych ogrodach. Zajęcia te poprowadzą wykwalifikowani edukatorzy muzealni, którzy pomogą nam poznać historię XVIII – wiecznej rezydencji królewskiej. Terminy zajęć wraz z opisem dostępne są na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie – tutaj!

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, który także otwiera się na bezpłatne zwiedzanie w ramach akcji Darmowy Listopad 2023, zaprasza wszystkie grupy zorganizowane do skorzystania z 50 darmowych zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczej i hippicznej. Uczestnicy zdobędą umiejętność rozpoznawania śladów, pozostawianych przez różne gatunki zwierząt. Poznają gatunki zwierząt występujących w polskich lasach, na łąkach i mokradłach, ich sposoby na przetrwanie zimy.

Natomiast wszystkich, którzy kochają konie, Muzeum Łowiectwa zaprasza do wysłuchania opowieści o czasach, gdy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy. Dowiemy się, gdzie znajdował się hipodrom, poznamy jego historię i obejrzymy wyeksponowane w Stajniach Kubickiego pojazdy konne. Ponadto poznamy wiele innych ciekawostek na temat tego, jak kiedyś starano się zapewnić komfort i bezpieczeństwo w czasie przejazdów. Dowiemy się co nie co w temacie historii kobiecego jeździectwa.

Zajęcia w Muzeum Jeździectwa odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00. Tematy zajęć wraz z ich opisem dostępne są w linku.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W ramach akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich, bezpłatnie możemy zwiedzać także wnętrza Pałacu w Wilanowie, a dokładnie:

  • Apartamenty Królewskie,
  • Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej,
  • Pokoje Chińskie i Myśliwskie,
  • Galerię Magazynową,
  • Wystawę stałą „ Kolekcjonerstwo Potockich”,
  • Wystawę czasową pt.: „ Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego”.

Pałac otwarty jest codziennie ( z wyłączeniem wtorków), w godzinach 10:00-16:00 ( ostatnie wejście o 15:00). Ogrody i park otwarte są w godzinach 9:00-15:00.

Liczba biletów wstępu do pałacu jest ograniczona, ze względu na prace konserwatorskie, natomiast liczba wejść do parku i ogrodów nie ma limitu. Bilety można odebrać w kasie na przedpolu pałacu lub online.

Wstęp na plenerową wystawę czasową „Królewski Ogród Światła” jest płatny.

Zwiedzanie bezpłatne dotyczy wyłącznie osób indywidualnych. Zwiedzanie grupowe jest płatne i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Zdecydowanie warto jest skorzystać z bezpłatnych wejściówek i zwiedzić te niezwykłe miejsca.
Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top