KALENDARZ SUBIEKTYWNY – 18 MARCA 1596 R. – DECYZJA O WAŻNEJ PRZEPROWADZCE

Obraz przedstawiający Wawel w Krakowie z końca 16 wieku.
Udostępnij!
5/5 (ocen: 2)

425 lat temu, 18 marca 1596 r., król Zygmunt III Waza podjął decyzję niebagatelną, mającą wpływ na rozwój niejednego miasta. Postanowił przeprowadzić się z Krakowa do Warszawy. Nie ma żadnego dokumentu z taką datą, wszak była to dopiero decyzja. Jej realizacja to co innego. Wiele lat trwało zrealizowanie królewskiego zamysłu. No, ale kto królowi zabroni…

W kalendarzu chcemy przypominać wydarzenia, które zostaną wybrane bez żadnego klucza, schematu. Całkiem subiektywnie…

Postać króla na kolumnie Zygmunta III Wazy. Pomnik został wzniesiony w latach 1643–1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locciego i Constantino Tencalli. Znajduje się na placu Zamkowym w Warszawie.

Podczas powstania warszawskiego, w nocy z 1 na 2 września 1944, pomnik został obalony po uderzeniu z niemieckiego działa czołgowego. Na szczęście nie uległ poważnym uszkodzeniom i szybko po wojnie został odbudowany.

Obecnie, kolumna Zygmunta bardzo często stanowi miejsce spotkań, dla mieszkańców stolicy, jak i miejsce zbiórek z przewodnikiem dla grup zwiedzających Warszawę.

O króla Zygmunta na Wawelu wybrykach

Według niektórych historyków król troszkę „narozrabiał” na Wawelu. Był zapalonym jubilerem i mechanikiem  (konstruował zegary), malował, uprawiał kowalstwo artystyczne i z zapałem zajmował się alchemią. Jeden z eksperymentów alchemicznych wymknął się królowi spod kontroli i w styczniu 1595r. na Wawelu rozszalał się pożar. Może to tylko pogłoski, ale brzmią interesująco. Zamek Królewski na Wawelu, siedzibę polskiego władcy i jego dworu strawił ogień. 18 marca 1596roku król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy.

Przenosiny stolicy z Krakowa do Warszawy

Prawdopodobnie duży wpływ na królewskie przenosiny miało położenie obu miast. Kraków położony na południu, nieco na uboczu, zaś Warszawa leżała w centrum państwa. Bliżej stąd do Pomorza czy Litwy. Położona była także na szlakach prowadzących do Poznania i Wrocławia, a stamtąd dalej, na zachód Europy. Od 1570 r. była miejscem zwoływania sejmu.

Usługi przewodnickie:

wynajmij licencjonowanego przewodnika miejskiego

Ale przeprowadzka nie nastąpiła od razu, przecież trzeba było przygotować odpowiednią siedzibę. Ostatecznie przeprowadzka króla wraz rodziną i dworem do Warszawy odbyła się w 1609 roku. Tym samym Warszawa stała się nową stolicą Polski. Ale nieoficjalnie… Decyzja ta nie była poparta żadnym aktem prawnym. Oficjalną stolicą, miejscem koronacji władców ( z wyjątkiem dwóch, które odbyły się w Warszawie) i miejscem przechowywania insygniów królewskich był nadal Kraków.

Warszawę w roku 1611 Zygmunt III Waza ustanowił swym Miastem Rezydencjonalnym, które stopniowo przejmowało od Krakowa funkcje dyplomatyczne i polityczne. Taki stan trwał do III rozbioru Polski w 1795 r.

zobacz także: KALENDARZ SUBIEKTYWNY – 11 MARCA 1928 – OTWARCIE WARSZAWSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO
zobacz także: 14 lutego – nie tylko walentynki…

Do końca istnienia Rzeczpospolitej żadna konstytucja sejmowa tego nie przesądziła i Warszawa była stolicą na zasadzie siły faktów dokonanych, żeby nie powiedzieć  – „przez zasiedzenie”. W czasie zaborów funkcjonowała jako stolica Królestwa Kongresowego i miejsce koronacji na królów Polski carów rosyjskich. Od 1815 mogłaby być uznana za stolicę, ale przecież nie całej Polski, bo wtedy Polska jako suwerenne państwo nie istniała, istniało tylko szczątkowe, podporządkowane Rosji Królestwo Kongresowe. Ostatecznie można przyjąć, że dopiero po 1918 r. Warszawa oficjalnie stała się stolicą.

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top