KALENDARZ SUBIEKTYWNY – 11 MARCA 1928 – OTWARCIE WARSZAWSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO

Wybieg dla Żyraf - Zoo w Warszawie - wnętrze przypominające sawanne
Udostępnij!
5/5 (ocen: 2)

Ogrody zoologiczne mają długą historię, sięgającą starożytności. Już 2000 lat p.n.e. istniały w Chinach, Egipcie i Asyrii. Stanowiły rozrywkę i obiekt dumy władców. Tak było w średniowieczu i w czasach późniejszych. Zwierzyniec miał też król Jan III Sobieski. Znajdował się w Wilanowie na Morysinie, trzymano w nim wiele gatunków egzotycznych.

W kalendarzu chcemy przypominać wydarzenia, które zostaną wybrane bez żadnego klucza, schematu. Całkiem subiektywnie…

Zoo to miejsce docelowe dla wielu wycieczek szkolnych czy weekendowych wypadów rodzinnych. Podczas spacerów po jego terenie podziwiamy przede wszystkim majestatyczne zwierzęta, jednak rzadko zastanawiamy się nad historią samego ogrodu.

Jak powstawało pierwsze Warszawskie Zoo?

Pierwszy współczesny zwierzyniec otwarto z inicjatywy Mieczysława Pągowskiego przy ul. Koszykowej 47. Zajmował powierzchnię ok. 0,75 ha. Znalazły się w nim ciekawe okazy zwierząt: niedźwiedź brunatny, lemury, koczkodany, aligator, kangur, jeżozwierz, aguti, egzotyczne ptaki. Jednocześnie przy ul. Bagatela powstał niewielki zwierzyniec. Oba ogrody były często odwiedzane przez warszawiaków. W rok później zoo Pągowskiego przeniosło się na 10-hektarowy teren przy alei 3 Maja.  Koszty utrzymania były jednak tak wysokie, że wkrótce ogród zaczął podupadać.

Wtedy miasto wzięło sprawę w swoje ręce: Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 przyjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze.

11 marca 1928 r. Ogród otwarto dla publiczności. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego oraz mniejszych menażerii. Pierwszym dyrektorem został Wenanty Burdziński, kolejnym Jan Żabiński.

Narcyz Witczak-Witaczyński – Ogród zoologiczny w Warszawie

W 1937 przyszło na świat słoniątko, co było osiągnięciem na skalę światową. Był to dwunasty słoń urodzony w warunkach ogrodu zoologicznego. Imię samo się nasuwało – Tuzinka. Słoniątko bardzo szybko stało się ulubieńcem warszawiaków.

II wojna światowa i dalsze losy ogrodu zoologicznego

Tragedia II wojny światowej dotknęła także ZOO – wiele zwierząt zginęło w bombardowaniach, niektóre trzeba było odstrzelić.

Po wojnie Ogród otwarto ponownie w lipcu 1948r. Początkowo  zamieszkało tam 150 okazów, głównie darów od osób prywatnych. Obecnie mieszkańców Ogrodu liczy się w tysiącach, a gatunki fauny w setkach. Możemy zwiedzać jedną z najnowocześniejszych w Europie  słoniarnię, a także ptaszarnię, żyrafiarnię i małpiarnię, hipopotamiarnię i rekinarium, herpetarium, akwarium i inne.

Wiele można opowiadać o Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Mnóstwo ciekawostek jest związanych z wybiegiem dla niedźwiedzi przy Alei Solidarności i jego mieszkankami – Sabiną, Małą i Tatrą. Tatra „odeszła za tęczowy most” 6 lutego 2021r., była najstarszą niedźwiedzicą w warszawskim ZOO.

Willa pod Zwariowaną Gwiazdą kryje wiele tajemnic z czasów okupacji, a w jej ogrodzie rośnie miłorząb japoński, egzotyczne drzewo posadzone przez dyrektora Jana Żabińskiego. Zwiedzając Ogród z zooedukatorem zdobywamy mnóstwo informacji o zwierzętach, ich życiu i ich potrzebach.  Bo czy wiecie, dlaczego pióra ptaków są kolorowe? Jak człowiek poradziłby sobie bez osła ? Czy zając jest gryzoniem?

P.S Willę pod Zwariowaną Gwiazdą można zwiedzać z przewodnikiem. Informacje dotyczące zwiedzania znajdują się na stronie internetowej zoo.waw.pl w zakładce Willa Żabińskich

P.P.S  30 stycznia 2021 zmarła córka Państwa Żabińskich, Teresa Żabińska- Zawadzki, urodzona w 1944r., w willi na terenie ZOO. Część życia spędziła w Danii, a od kilkunastu lat ponownie mieszkała w Polsce.

zobacz także: KALENDARZ SUBIEKTYWNY – 18 MARCA 1596 R. – DECYZJA O WAŻNEJ PRZEPROWADZCE
zobacz także: JuraPark Bałtów – Bałtowski Kompleks Turystyczny i jego atrakcje

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top