Kobiety Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszają na Dzień Kobiet – bezpłatnie

Zamek Królewski w Warszawie oświetlony sztucznym światłem lamp wieczorową porą.
Udostępnij!
5/5 (ocen: 1)

W najbliższy weekend ( 5 – 7 marca 2021r ) w ramach akcji #ZakochaniWZamku wszyscy chętni mają okazję na bezpłatne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie. Z okazji Dnia Kobiet zaprezentowane zostaną dzieła sztuki przedstawiające niezwykłe kobiety, które zapisały się na kartach historii. Dodatkowo Zamek Królewski przygotował na ten weekend niespodziankę w postaci spotkania online.

Dla wszystkich chętnych istnieje możliwość zwiedzania muzeum Zamku Królewskiego z licencjonowanym przewodnikiem miejskim, który przybliży Państwu historię postaci przedstawianych na poszczególnych dziełach sztuki. Zwiedzanie z przewodnikiem może odbyć się indywidualnie oraz grupowo. Grupa może liczyć do 10 osób. Po zwiedzaniu Zamku przewodnik może zabrać Państwa na spacer uliczkami Starego Miasta. Zapraszamy do kontaktu w celu rezerwacji usługi przewodnickiej tel.: 664 028 900.

Zwiedzanie Muzeum Zamku Królewskiego – szlakiem niezwykłych kobiet

O kim między innymi będzie ten spacer? Na stronie internetowej Zamku Królewskiego czytamy:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/63/Jadwiga_by_Bacciarelli.jpg


Święta Jadwiga, pierwsza kobieta, która została królem Polski, jej małżeństwo z Władysławem Jagiełło dało Litwie chrzest, a Polsce podwaliny pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów.


Monogrammist PF, Public domain, via Wikimedia Commons


Królowa Bona, żona króla Zygmunta Starego, dzięki niej zacieśniły się relacje Polski z renesansową Italią, a kuchnia polska wzbogaciła – między innymi o włoszczyznę, przede wszystkim jednak była niezwykle sprawnym politykiem, który znacząco pomnożył królewski majątek. To jej zawdzięczamy rozwój Mazowsza i skierowanie oczu ku Warszawie.


Lucas Cranach the Younger, Public domain, via Wikimedia Commons


Anna Jagiellonka – wybrana przez szlachtę na króla, poślubiła Stefana Batorego, który został iure uxoris królem Polski. Po jego śmierci to ona doprowadziła do wyboru na króla Polski swojego siostrzeńca Zygmunta III Wazę.


Marcello Bacciarelli, Public domain, via Wikimedia Commons


Konstancja z Czartoryskich Poniatowska – matka króla Stanisława Augusta i jego ośmiorga rodzeństwa, znacząca postać w świecie ówczesnej polityki, scalająca Familię, z jej zdaniem liczyli się i utytułowani bracia i mąż.Hrabina Katarzyna Joanna Gabrielle Starzeńska, jej nieprzeciętna uroda zyskała uwagę Napoleona, za to sława miłosnych triumfów spowodowała zdecydowaną reakcję Józefiny – w obawie o serce syna Eugeniusza de Beauharnais – Państwo Starzeńscy zostali poproszeni o opuszczenie Paryża.


Elżbietka, córka ulubionej siostrzenicy Stanisława Augusta oraz Minerwa za którą również skryła się niezwykła kobieca postać.Pelagia z Potockich Sapieżyna, żona kolejno Franciszka i Pawła Sapiehy, gospodyni niezwykłe gustownej rezydencji w Wysokie Litewskie, jednak największą popularność przyniósł jej portret namalowany przez najsłynniejszą francuską malarkę przełomu XVIII i XIX wieku – Elisabeth Vigée Le Brun.

W dniach 5 – 7 marca wstęp do Zamku jest bezpłatny na podstawie wejściówki pobranej w kasie. W tych dniach muzeum czynne jest do godziny 18.00. Wszystkich chętnych zapraszamy do skorzystania, na czas zwiedzania Zamku Królewskiego, z usług licencjonowanego przewodnika po Warszawie

Specjalne spotkanie ze sztuką (online) pt. „Kobiety w oczach Bacciarellego”

Dodatkowo w piątek 5 marca 2021 r. o godz. 18.00 Zamek Królewski zaprasza na specjalne spotkanie ze sztuką (online) pt. Kobiety w oczach Bacciarellego. Portrety nadwornego malarza Stanisława Augusta.

Spotkanie poprowadzi Monika Przypkowska – historyk sztuki, edukator Zamku Królewskiego. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj…!

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top