Kraków – Zamek na Wawelu udostępnia nieznaną wcześniej podziemną trasę w piwnicach

Podziemna tras Zamku Królewskiego na Wawelu - wizualizacja
Udostępnij!
5/5 (ocen: 7)

Zamek Królewski w Krakowie przygotowuje wyjątkową atrakcję. Po zamkniętych do tej pory piwnicach zamkowych Wawelu będzie prowadziła nowa trasa zwiedzania. Turyści pierwsze spacery mają odbyć jeszcze w 2023 roku.

Piwnice zamku na Wawelu powstały ponad 500 lat temu. Ich budowa zakończyła się w 1524 roku. Obecnie trwa kompleksowa renowacja historycznych przestrzeni renesansowych piwnic, które od lat 80 XX wieku służyły jako magazyn zamkowy. Przygotowanie podziemnej trasy turystycznej wiodącej pod wschodnim skrzydłem zamku ma kosztować ponad 12 mln złotych. Jak informuje „Gazeta Krakowsksa” trasa ma być gotowa jesienią 2023 roku. Tych z Państwa którzy będą odwiedzać Wawel wcześniej zapraszamy na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim trasami standardowymi.

Jak wyjaśnia prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pokażemy podwaliny zamku – w sensie dosłownym i przenośnym – bo mówimy o fundamentach zamku, który powstał w XVI wieku. Jeśli spojrzeć na ściany, można dostrzec, że ta renesansowa rezydencja powstała wykorzystując materiał średniowiecznego zamku Kazimierza Wielkiego. W tym miejscu będziemy opowiadali o namacalnych świadkach przeszłości i poprzednich konserwacji zamku, dokonując tzw. anastyloz – to miejsce jest najlepszym świadkiem przemian historii zamku.

Prace renowacyjne odegrają kluczową rolę w stworzeniu nowej trasy turystycznej po Zamku Królewskim na Wawelu. Dzięki nim udostępniona zostanie ta wcześniej niedostępna, wyjątkowa część Zamku.

Piwnice zamku na Wawelu otwarte dla turystów

Otwarcie piwnic to otwarcie nowych możliwości zwiedzania Wawelskiego Zamku. Turyści będą mogli zobaczyć oryginalną średniowieczną studnię. Dowiedzą się jak do zamku, doprowadzano wodę. Będą mogli w sposób innowacyjny i nastawiony na doświadczenie, poznać historię opowiedzianą pośród wielowiekowych, renesansowych i gotyckich murów.

Turyści będą mogli zobaczyć tak wspaniałe przestrzenie jak np. oryginalna zachowana średniowieczna studnia. Opowiemy o dziejach królewskiej rezydencji za pomocą detali i kamiennych reliktów, a także wielowiekowych, renesansowych i gotyckich murów, w sposób innowacyjny, nastawiony na doświadczenie. Nikt przed nami tego nie uczynił – dodaje Andrzej Betlej.

Jak wyjaśnia Martyna Bulińska, konserwatorka architektury na Wawelu oraz Anna Maria Pieczyńska, koordynatorka projektu Wawel Podziemny.

To jak funkcjonował Wawel jako zamek wzbudza ciekawość, m.in. to jak pozyskiwano tu wodę. Studnia znajduje się w piwnicach skrzydła wschodniego, wzniesionego przy budowie pałacu renesansowego w początku XVI wieku. W latach 80. XX wieku odbyły się kompleksowe badania studni, które wykazały, że pochodzi ona jeszcze ze średniowiecza. Dokonano wówczas jej pomiarów, stąd wiadomo, że jej głębokość od poziomu piwnic wynosi ponad 30 metrów – to niemal tyle, ile wysokość wawelskich budynków. To jedna z najstarszych studni odkrytych na Wawelu i wciąż jest w niej woda

W ciągu dwóch lat podziemne trasy mają zostać rozbudowane. Jedna z tras ma opowiadać o przemianach umocnień fortyfikacyjnych Wawelu. Kolejna trasa będzie dotyczyła geologii wzgórza wawelskiego i ma łączyć w sobie wątki powiązane z legendą o smoku wawelskim.

zobacz także: Wycieczki z przewodnikiem po Krakowie
zobacz także: Wirtualny Spacer po Zamku Królewskim na Wawelu

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top