Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie: Odwiedź fascynujący świat historycznych pociągów

Kolejka Wąskotorowa w Sochaczewie - Pociąg Retro
Udostępnij!
5/5 (ocen: 9)

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to unikalne miejsce, które przenosi odwiedzających w podróż w czasie do złotej ery kolejnictwa. Muzeum jest prawdziwym rajem dla miłośników kolei, historii i technologii z nią związanych.

To wyjątkowe muzeum znajduje się w malowniczym miasteczku Sochaczew, położonym około 70 kilometrów na zachód od Warszawy. Oferuje bogate zbiory związane z wąskotorową koleją oraz okoliczną historią. To gratka dla pasjonatów retro pociągów i ciekawa atrakcja która możemy odwiedzić z dziećmi podczas. Dlatego zapraszamy Państwa również na wycieczki do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Kolej Wąskotorowa w Sochaczewie – Historia

Lokalna kolejka wąskotorowa utworzona została przez Sejmik Powiatu Sochaczewskiego 1 października 1922 roku. W okresie II Rzeczypospolitej funkcjonowała jako Sejmikowa Kolejka Wąskotorowa w Sochaczewie, następnie Powiatowa kolej Sochaczewska. Natomiast od roku 1949 przemianowano ją na Sochaczewską Kolej Dojazdową.

Jej pierwotnym zadaniem był transport drewna z Puszczy Kampinoskiej do Sochaczewa, który odbudowywał się po zniszczeniach I wojny światowej. Okazało się jednak, że Kolej Wąskotorowa od samego początku pełniła funkcję głównego lokalnego środka komunikacji publicznej. Wywóz koleją płodów rolnych, transport towarów przemysłowych czy też transport pasażerski miały ogromny wpływ na rozwój gospodarczy powiatu sochaczewskiego.

W latach 1921 – 1923 wybudowany został tor z Sochaczewa do Piasków Królewskich w Puszczy Kampinoskiej, a także wsi Kamion nad Wisłą. Jego szerokość osiągnęła 750 mm. W ten właśnie sposób utworzony został kompletny układ torowy kolei o całkowitej długości ponad 32 km. z 5 stacjami i 9 przystankami.

Lata 60. I 70. XX wieku przyniosły gwałtowny spadek liczby pasażerów kolei, czego konsekwencją było jej zamknięcie. Ostatni rozkładowy pociąg z Sochaczewa do Wyszogrodu odjechał 30 listopada 1984 roku o godzinie 15:35. Na szczęście sochaczewska kolej nie podzieliła losu innych wąskotorówek i udało się uratować ją od rozbiórki. Przejęta została przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Zaadaptowano ją na potrzeby oddziału muzealnego, który gromadził i eksponował tabor wąskotorowy.

Sochaczew – Muzeum Kolei Wąskotorowej

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie powstało 3 grudnia 1984 r. na bazie infrastruktury Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Dla zwiedzających otwarto je 6 września 1986 r., jako oddział warszawskiego Muzeum Kolejnictwa ( w chwili obecnej Stacji Muzeum). Jednym z najważniejszych elementów muzeum jest zbiór oryginalnych wagonów i lokomotyw, które są starannie zachowane i utrzymywane w jak najlepszym stanie. Wśród nich znajduje się wiele pamiątek z różnych okresów, prezentujących różne typy parowozów, wagonów pasażerskich i towarowych.

Zwiedzający mają możliwość wejścia do niektórych wagonów, gdzie mogą poczuć atmosferę podróży kolejowej sprzed wielu lat. W muzeum zgromadzono bowiem największą liczbę taboru wąskotorowego w Polsce i jedną z największych w całej Europie. Dziś znajdziemy tutaj łącznie 226 pojazdów, z czego w muzealnym skansenie dla zwiedzających wyeksponowano ich 140.

Dodatkowo w salach wystawowych muzeum prezentowana jest ekspozycja stała pt. „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984”. Możemy tu zobaczyć najdłuższą w Polsce, stacjonarną wąskotorową makietę, o nazwie „ Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. W muzeum czeka także na odwiedzający Galeria „Semafor”, w której prezentowane są ekspozycje czasowe fotografii, malarstwa oraz rzeźby o tematyce kolejowej.

Poza prezentacją zabytkowego taboru, muzeum organizuje również liczne wystawy tematyczne, wykłady i warsztaty dla odwiedzających. W ich trakcie można zobaczyć różnego rodzaju eksponaty, takie jak mapy, zdjęcia, dokumenty i narzędzia, które ilustrują rozwój kolei wąskotorowej oraz jej znaczenie dla lokalnej społeczności.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – oferta edukacyjna

Muzeum w Sochaczewie odgrywa ważną rolę w edukowaniu społeczeństwa na temat historii transportu i dziedzictwa kolejowego. Stanowi cenne źródło wiedzy dla badaczy i pasjonatów, a także inspiruje młodych ludzi do odkrywania fascynującego świata kolei. Dzięki interaktywnym wystawom i edukacyjnym programom, muzeum angażuje zwiedzających w interaktywne doświadczenia, które pozwalają lepiej zrozumieć technologię i znaczenie wąskotorowych linii kolejowych.

W okresie od kwietnia do października muzeum organizuje przejazdy zabytkowym pociągiem Retro, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu. W roku 2015 zaadaptowano budynek po dawnym przedszkolu kolejowym, otwierając nim Centrum Edukacyjno – Turystyczne. Dzięki temu powstały nowe przestrzenie ekspozycyjne, biurowe, magazynowe i dydaktyczne. Pozwoliło to na poszerzenie oferty muzeum, stworzenie nowych wystaw stałych i czasowych, a także prowadzenie oferty lekcji muzealnych, z których korzysta bardzo dużo turystów.

W roku 2017 wejście główne Muzeum zostało przeniesione do Centrum Edukacyjno – Turystycznego wraz z kasami biletowymi oraz sklepikiem z pamiątkami. Przy budynku powstał parking dla autokarów, co jest dużym ułatwieniem, kiedy do muzeum przyjeżdżają wycieczki szkolne i przedszkolne. Zbudowany został również peron wraz z czynną bocznicą wąskotorową.

Od kiedy zostało otwarte Centrum Edukacyjno – Turystyczne, oferta lekcji muzealnych jest stale poszerzana. W czasie przerw w szkole, takich jak ferie czy wakacje, muzeum oferuje dodatkowe programy edukacyjne np. „Ferie z Wąskotorówką” czy też „Wakacje z Wąskotorówką”. W ofercie znajdziemy także lekcje on-line czy lekcje plenerowe (w okresie letnim), prowadzone w trakcie wycieczki pociągiem Retro. Muzeum posiada swoich wykwalifikowanych przewodników, którzy w niezwykły sposób wprowadzają odwiedzających w świat kolei.

Pociąg Retro

Od kwietnia do października w Muzeum Kolei Wąskotorowej organizowane są przejazdy zabytkowym pociągiem Retro. Odbywają się one na szlaku z Sochaczewa do Wilcza Tułowskiego, na skraju Puszczy Kampinoskiej. Pociąg prowadzony jest przez przedwojenny parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342. Trasa pociągu trwa 18 km i dostarcza mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Niecały kilometr od stacji początkowej kolei znajdują się ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV – XVII w. Są one najcenniejszym zabytkiem ziemi sochaczewskiej. Uczestnicy z okien pociągu mogą zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejsce, w którym ochrzczony został Fryderyk Chopin. W programie wycieczki znajduje się spacer po Kampinoskim Parku Narodowym, a także piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej nad rzeką Łasicą w Tułowicach.

Trasa pociągu Retro w Sochaczewie

Przejazd pociągiem Retro jest doskonałym pomysłem na rodzinną weekendową wyprawę, nawet z małymi dziećmi. Pociąg bowiem dostosowany jest do przewozu wózków dziecięcych. Z atrakcji tej korzystają również liczne szkoły i przedszkole w trakcie wycieczek jednodniowych z Warszawy i okolic. Niestety nie jest dostosowany do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Szerokość wejścia do wagonu wynosi od 66 cm do 68 cm, natomiast szerokość przejścia z przedsionka do przedziału wynosi 60 cm.

W pociągu Retro można przewozić bezpłatnie psy, bilet dla zwierzaka nie jest wymagany, natomiast obowiązkowe jest posiadanie aktualnej książeczki szczepień, kagańca oraz smyczy. Sprzedaż biletów na pociąg odbywa się wyłącznie online.

Centrum Edukacyjno – Turystyczne

Nowoczesne Centrum Edukacyjno – Turystyczne w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zajmuje powierzchnię 830 m2. W jego skład wchodzą dwa pomieszczenia wystawowe, sala edukacyjna i konferencyjna, magazyny i pomieszczenia biurowe.

Jak czytamy na stronie placówki:

Jednym z głównych zadań placówki jest prowadzenie zajęć edukacyjnych pod hasłem: Zapraszamy na przygodę z koleją wąskotorową!. Przygotowaliśmy bogatą ofertę edukacyjną zgodną z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Spotkania w Muzeum mają na celu uświadomienie uczestnikom, że historia kolei jest częścią naszej kultury technicznej i efektem pracy wielu pokoleń. Lekcje muzealne wzbogacone są o dodatkowe zajęcia zależne od tematyki spotkania i wieku uczestników.

Muzeum w Sochaczewie stanowi największą tego typu placówkę w całej Polsce. Możemy tutaj podziwiać przeróżne spalinowozy, parowozy, elektrowozy. Na uwagę zasługuje także wagon kolei konnej czy samochód Warszawa na szynach.

Oferta edukacyjna, jaką proponuje muzeum podzielona jest na bloki tematyczne.
Każdy z tematu skierowany jest do konkretnych grup wiekowych:

  • Podróż w czasie koleją wąskotorową – przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia.
  • Opowieści starych lokomotyw – przedszkole, szkoła podstawowa klasy I-III.
  • Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej – przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia.

Dzięki staraniom personelu i wsparciu lokalnej społeczności, muzeum kontynuuje swoją misję zachowywania i promowania dziedzictwa kolejowego. Organizowane są różnego rodzaju wydarzenia specjalne, takie jak parady lokomotyw, festiwale kolejowe i spotkania miłośników kolei. To świetna okazja dla odwiedzających, aby w pełni cieszyć się atmosferą kolei, spotkać się z innymi pasjonatami i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

zobacz także: Atrakcje Pułtuska – najdłuższy rynek w Europie, Bonaparte, Zamek i Zapiekanki – zwiedzamy Wenecję Mazowsza
zobacz także: Skansen w Sierpcu – wycieczka jednodniowa

Zapraszamy do Sochaczewa

Jeśli jesteś miłośnikiem kolei, historii lub po prostu poszukujesz ciekawej atrakcji na weekend czy wycieczkę szkolną, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest miejscem, które warto odwiedzić. To nie tylko wspaniała podróż w przeszłość, ale także okazja do zanurzenia się w niepowtarzalnej atmosferze kolei wąskotorowej i poznania fascynujących opowieści związanych z tym środkiem transportu.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

ul. Licealna 18
96-500 Sochaczew
tel. +48 46 862 59 76
e-mail: biuro@stacjamuzeum.pl
www.stacjamuzeum.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – niedziela: 09:00-17:00

Ceny biletów na ekspozycje:
normalny – 18zł
ulgowy – 9zł
rodzinny (2+3) – 38zł
bilet roczny normalny – 100zł
bilet roczny ulgowy – 70zł
dzieci do lat 7 – wstęp wolny
środa – wstęp wolny

Ceny biletów na pociąg RETRO:
normalny – 43zł
ulgowy – 34zł
dzieci do lat 4 (bez miejscówki) – 10zł
rowerowy – 13zł

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top